یکشنبه, 26 آبان 1398
شناسه خبر:3817

ظرفیت‌های گیلان برای ورود به بازارهای جهانی، بیشتر از زمان کنونی است

  • انداز قلم

خبرگزاری سوما - سرپرست استانداری گیلان ظرفیت این استان برای ورود به بازارهای جهانی را بیشتر از وضعیت کنونی دانست و خواستار نقش آفرینی بیشتر گیلان در شرایط فعلی کشور و کمک به اقتصاد ملی برای عبور از تنگناهایی شد که به نظام مقدس اسلامی ، تحمیل شده است.

ارسلان زارع در جریان بازدید از خبرگزاری جمهوری اسلامی مرکز رشت  در جمع خبرنگاران ایرنا با بیان اینکه مبنای کار ما چشم انداز توسعه است، افزود: در حال حاضر بیشتر کشاورزی در استان به صورت سنتی انجام می شود، در حالیکه باید به سمت کشاورزی مدرن حرکت کنیم و استفاده از فنآوری های جدید از جمله آبیاری تحت فشار و در کنار ان توسعه شهرک ها و  کشت های گلخانه ای  منجر به بالا بردن بازده منابع آبی ، بهره وری  کشاورزی ، افزایش میزان تولید در سطح  و در نهایت افزایش در آمد کشاورزان و  توجیه دار شدن کشاورزی  می شود.

 وی اظهار کرد: در همین راستا ادارات کل مربوطه همچون جهاد کشاورزی ، صنعت، معدن و تجارت و تعاون بایستی بکوشند بازده منابع آبی را بالا ببرند ، بهره وری را ارتقاء دهند که نتیجه آن افزایش سرانه درآمد کشاورزان و توجیه دار کردن شغل کشاورزی در استان است.

زارع با اشاره به اینکه گیلان ظرفیت بزرگی فقط در بخش کشاورزی برای توسعه و اشتغال دارد ، ادامه داد: بدلیل وجود موهبت های الهی در این استان  و  محصولاتی همچون برنج و چای که بیشتر در گیلان و با بهترین کیفیت تولید می شود ، می توانیم توسعه صنایع تبدیلی را در استان مدنظر قرار دهیم که این امر جزو برنام های ما در استان است.

وی خاطرنشان کرد: اعتقاد داریم گیلان ظرفیت ورود به بازارهای جهانی را بیشتر از وضعیت کنونی دارد و نیاز است قبل از بازاریابی، در استان محصولاتمان را مشتری پسند تر کنیم که یکی از مولفه های مهم آن بسته بندی  است و بر همین اساس پرداخت تسهیلات برای کسانی که در حوزه بسته‌بندی و فرآوری فعالیت کنند، در اولویت قرار دارد.

منابع انسانی رکن موثر و مهمترین محور توسعه هر جامعه است

سرپرست استانداری گیلان با بر شمردن ظرفیت های توسعه استان در بخش های دیگر خاطر نشان کرد: گیلان ظرفیت های متعدد و ارزشمند مهمی از حیث نیروی انسانی دارد که معتقدم مهمترین و بزرگترین ظرفیت توسعه یافتگی استان، نیروی انسانیست که به نحو شایسته از آن برخورداریم.

وی با اشاره به تعداد بالای فارغ التحصیلان دانشگاهی گیلان که هم در استان، پایتخت  و خارج از کشور حضور دارند، گفت: باید بدانیم چگونه می توانیم از این ظرفیت‌ها استفاده کنیم چرا که این  سرمایه‌های انسانی به عنوان ظرفیتی بزرگ ، سرمایه های اجتماعی نیز هستند و در کنار مواهب الهی ، طبیعت ارزشمند و پتانسیل های کشاورزی و گردشگری  استان شرایط را برای انواع سرمایه گذاری فراهم کرده است.

به گفته زارع ؛ گیلان از لحاظ ظرفیت های اقتصادی نیز جزو معدود