جمعه, 15 آذر 1398

نوار کناری

شناسه خبر:3896
در شش ماه نخست امسال؛

بیش از ۳۳۴ هزار تن کالای غیر نفتی از گمرکات گیلان صادر شد

  • انداز قلم

به گزارش سوما؛ ناظر گمرکات گیلان گفت: در شش ماه نخست امسال بیش از ۳۳۴ هزار تن انواع کالای غیرنفتی به ارزش ۱۸۱ میلیون دلار از گمرکات استان گیلان صادر شده است.

ابوالقاسم یوسفی‌نژاد پیش از ظهر شنبه در جمع خبرنگاران با اشاره به اینکه در شش ماهه نخست امسال ۳۳۴ هزار تن انواع کالا به ارزش بیش از ۱۸۱ میلیون دلار از گمرکات گیلان صادر شده است، اظهار کرد: این میزان در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته از نظر وزنی و دلاری به ترتیب ۲۰ و ۱۲ درصد کاهش داشته است. وی در ادامه نباتات شامل سبزیجات و میوه، مصالح، محصولات سرامیکی، مصنوعات اعم از سنگ و شیشه، محصولات پلاستیکی و محصولات غذایی را از جمله محصولات صادراتی از استان گیلان عنوان کرد و گفت: این محصولات بیشتر به کشورهای روسیه، آذربایجان، قزاقستان، گرجستان، افغانستان، عراق و سایر کشورهای دیگر صادر شده است.

ناظر گمرکات گیلان با اشاره به فعالیت گمرکات استان گیلان در مقایسه با سایر کمرکات کشور، تصریح کرد: کمرگ آستارا در شش ماهه نخست امسال از نظر وزنی در رتبه سی و دوم، و از نظر ارزش دلاری کالاهای صادر شده در رتبه بیست و ششم در میان ۱۰۸ کمرگ کشور قرار گرفته است.

یوسفی‌نژاد در ادامه به وضعیت صادرات کالا از گمرک انزلی نیز در این مدت اشاره و بیان کرد: این گمرک نیز از نظر وزنی در رتبه شصتم و از نظر ارزش دلاری نیز در جایگاه چهل و هشتم میان گمرکات کشور قرار گرفته است. وی با اشاره به اینکه یکی دیگر از انواع صادرات کالا در گمرکات استان گیلان صادرات به صورت چمدانی است، ادامه داد: در شش ماهه نخست امسال میزان صادرات چمدانی در گیلان هفت هزار و ۷۵۶ تن کالا  به ارزش بیش از ۳۱ میلیون دلار بوده که در مقایسه با سال گذشته از نظر وزنی و ارزش دلاری رشد چشمگیری داشته است.

ناظر گمرکات گیلان در ادامه به میزان واردات کالا نیز در این مدت اشاره کرد و افزود: در شش ماهه نخست امسال بیش از ۵۷۴ هزار تن به ارزش بیش از ۴۳۰ میلیون دلار کالا از طریق کمرگات استان وارد کشور شده است. وی با بیان اینکه این میزان واردات در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته از نظر وزنی با کاهش ۱۳ درصد و ارزش دلاری با رشد دو درصدی همراه بوده است، گفت: غلات شامل جو و ذرت دامی، گوشت و احشای خوراکی، چوب و تخته، آهن آلات، چربی‌ها و روغن‌های حیوانی و نباتی و سایر اقلام اعم از محصولات شیمیایی، کاغذ و مقوا و خمیر چوب و ماشین آلات بیشتر کالاهای وارداتی بوده است.

یوسفی نژاد با اشاره به اینکه امسال عمده واردات از گمرکات گیلان کالاهای اساسی اعم از غلات و گوشت و روغن بوده است، تصریح کرد: بیشتر واردات به ترتیب از کشورهای روسیه، قزاقستان، چین،  آذربایجان، گرجستان، ژاپن، ایتالیا، ترکیه و اکوادور بوده است. وی با بیان اینکه در شش ماهه نخست امسال گمرک بندر انزلی از نظر وزنی در رتبه چهارم و از لحاظ ارزش دلاری در رتبه چهاردهم در مقایسه با سایر گمرکات کشور قرار دارد، ادامه داد: گمرک آستارا نیز از این نظر در بخش وزنی در رتبه دوازدهم و از نظر ارزش دلاری در رتبه بیست و سوم، و همچنین گمرک منطقه آزاد حسن رود از لحاظ وزنی در رتبه هفدهم و از نظر ارزش دلاری در رتبه بیست و ششم در مقایسه با سایر گمرکات کشور قرار دارند./خبرگزاری مهر

ارسال نظر به عنوان مهمان

  • هیچ نظری یافت نشد

نقره ای

برنزی

عملکرد سنجی

عملکرد سوما نیوز را چگونه ارزیابی می کنید؟

ما 39 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

مجوز استفاده از قالب خبری ناب نیوز برای اين دامنه داده نشده , برای دریافت مجوز قالب بر روی لینک ، ( درخواست مجوز ) کلیک کنید