سه شنبه, 23 مهر 1398
شناسه خبر:3706
محیط زیست گیلان خبرداد:

مشاهده آبزی غیربومی خطرناک در تالاب انزلی

  • انداز قلم

به گزارش سوما؛ پیرو گزارشات دریافتی مبنی برصید یک گونه آبزی غیر بومی و مهاجم توسط صیادان محلی، ماموران گارد حفاظت محیط زیست با حضور در تالاب این گونه را شناسایی و گزارش کردند.

پیرو گزارشات دریافتی مبنی برصید یک گونه آبزی غیر بومی و مهاجم توسط صیادان محلی، ماموران گارد حفاظت محیط زیست با حضور در تالاب این گونه را شناسایی و گزارش کردند.

طبق بررسی های انجام شده این ماهی پاکو(پیرانای اهلی) با نام علمی colossoma macropomumاز خانواده کاراسیده و بومی مناطق آمریکای جنوبی و برزیل با رژیم غذایی همه چیز خوار(غالبا گیاهخوار) می باشد.

متاسفانه در سالهای اخیر به دلایل نامشخص با میل شدیدی نسبت به نگهداری انواع گونه های غیر بومی در کشور مواجه هستیم که به این واسطه بسیاری از این گونه ها از راههای غیر رسمی وارد کشور شده و برخی از آنها به دلیل مهاجم بودن و عدم توانایی صاحبانشان برای نگهداری در زیستکاه های کشور رهاسازی می شوند. این عمل خطرناک گاهی موجب زیست و امکان زادآوری گونه ها شده و موجبات تهدید جدی گونه های بومی را به دلیل اشغال طبقات غذایی در زنجیره ها فراهم می آورد.

ماهی پیرانا از گونه های بسیار مهاجم است که گاهی جهت نگهداری در آکواریوم ها وارد کشور شده و پس از رشد امکان زیست با سایر گونه های آکواریومی را نداشته و بواسطه تهاجم سایر گونه ها را از بین می برد و به همین دلیل صاحبان آکواریوم ها این گونه را وارد پهنه آب های استان نموده و بستر تهاجم به تنوع زیستی را فراهم می آورند.

روابط عمومی حفاظت محیط زیست گیلان از عموم مردم انتظار دارد تا به محض مشاهده موارد مشکوک مراتب را به ادارات حفاظت محیط زیست در شهرستان ها و یا به شماره تماس شبانه روزی ۰۱۳۳۳۸۲۴۶۲۶ اطلاع دهند./ پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا

ارسال نظر به عنوان مهمان

  • هیچ نظری یافت نشد

طلایی

نقره ای

برنزی

عملکرد سنجی

عملکرد سوما نیوز را چگونه ارزیابی می کنید؟

ما 85 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

مجوز استفاده از قالب خبری ناب نیوز برای اين دامنه داده نشده , برای دریافت مجوز قالب بر روی لینک ، ( درخواست مجوز ) کلیک کنید