یکشنبه, 26 آبان 1398
شناسه خبر:3926

کاهوی آبی و سنبل آبی عوامل مخاطره آمیز محیط زیست

  • انداز قلم

به گزارش سوما؛ رییس اداره حفاظت محیط زیست آستانه اشرفیه گفت: پسماند و گونه های گیاهی مهاجم محیط زیست این شهرستان را به جدی تهدید می کند.

جعفر میرزایی در جلسه حوزه محیط زیست پدافند غیرعامل شهرستان آستانه اشرفیه گفت: دو مبحث گیاهان مهاجم و پسماند، به عنوان عوامل مخاطره آمیز محیط زیست محسوب می شوند.وی افزود: سنبل آبی و کاهوی آبی دو تهدید بسیار بزرگ زیستگاه های آبی در منطقه محسوب می شوند که علی رغم همه تلاش های صورت گرفته در چند سال اخیر همچنان با سرسختی در حال رشد و گسترش در سطح منطقه هستند.

رییس حفاظت محیط زیست آستانه اشرفیه خاطرنشان کرد: خوشبختانه بخش های ذیربط در این زمینه اهمیت موضوع را درک کرده اند و به خوبی و با جدیت در حال مقابله و مهار این تهدید محیط زیستی هستند. وی تصریح  کرد: با توجه به اهمیت موضوع نیازمند تلاش چند برابر برای ریشه کنی این آفات و گونه های مهاجم هستیم.

میرزایی در ادامه به مساله پسماند و لزوم مدیریت آن نیز اشاره کرد و افزود: در شرایط فعلی بحث مدیریت پسماند و مقابله با گیاهان مهاجم سمبل آبی و کاهوی آبی دغدغه اصلی محیط زیست منطقه است چون این دو مشکل به تنهایی قادرند اقتصاد، سلامت و معیشت مردم را در شهرستان به ورطه نابودی بکشند. وی خاطرنشان کرد: کاهوی آبی از گیاهان آکواریومی است که دارای برگ های کرکدار و ریشه افشان است.این گیاه به مانند سمبل آبی و آزولا به سرعت تکثیر و با جریان های آبی منتقل می شود و به تازگی در بخشی از زیستگاه های آبی استان مشاهده شده است.
رییس حفاظت محیط زیست آستانه اشرفیه افزود: کاهوی آبی گیاهی است به شدت مهاجم که در صورت مقابله نکردن قادر است اکوسیستم های آبی را دچار خفگی و نابودی کند. بنابراین لازم است تا در صورت مشاهده به سرعت جمع آوری شوند.

میرزایی از اهالی منطقه خواست به هیچ عنوان این گیاه را جابجا یا منتقل نکنند و در صورت مشاهده کلونی های آن در سریع ترین زمان به اداره حفاظت محبط زیست یا بخشداری ها اطلاع رسانی کنند./ایسنا

ارسال نظر به عنوان مهمان

  • هیچ نظری یافت نشد

نقره ای

برنزی

عملکرد سنجی

عملکرد سوما نیوز را چگونه ارزیابی می کنید؟

ما 163 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم