سه شنبه, 23 مهر 1398
شناسه خبر:897
میراث فرهنگی گیلان پاسخگو باشد؛

ثبت جهانی ماسوله دقیقا در چه مرحله ای است؟!

  • انداز قلم

به گزارش سوما نیوز؛ اکنون وقت آن رسیده است که مسئولان میراث فرهنگی گیلان پاسخی روشن به مطالبه مردمی دهند که پس از سال ها چشم انتظاری و رعایت تمامی اصول ساخت و ساز و تحمل هزینه های فراوان برای حفظ سیمای ماسوله، خواستار شفافیت در روند ثبت جهانی ماسوله هستند.

چندی پیش بود که نشست خبری مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری برگزار شد. پس از این نشست خبری بود که برخی از رسانه های حاضر در این نشست از قول رضا علیزاده مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گیلان نوشتند: برای ثبت ماسوله نیز نیازمند رفع موانع هستیم و تا وقتی موانع رفع نشود و پرونده کامل نشود،موضوع به یونسکو ارجاع داده نمی‌شود!

اگرچه در متن اخبار منتشر شده اشاره ای به اینکه این موانع دقیقا چه زمانی برطرف می شود، نشده است، اما نگاهی به اظهارات پیش تر علیزاده درخصوص ثبت جهانی ماسوله بر ابهامات در این خصوص می افزاید.

 

ارائه پرونده ثبت جهانی «ماسوله» به یونسکو

 

رضاعلیزاده درحالی در نشست خبری خود مدعی شده است که تا زمان رفع موانع پرونده ی ثبت جهانی ماسوله به یونسکو ارجاع نخواهد شد که اردیبهشت 95 خبرگزاری خبرآنلاین در گزارشی از قول رضاعلیزاده نوشته بود: پرونده ثبت جهانی ماسوله در دست پیگیری بوده و به‌زودی به یونسکو ارائه می‌شود. (اینجا را بخوانید)

جالب تر آنکه خبرگزاری تسنیم تقریبا یک سال قبل از گزارش فوق یعنی در اردیبهشت 94 در گزارشی جداگانه به موضوع ثبت جهانی ماسوله اشاره کرده و از قول علیزاده به آسیب شناسی ثبت‌جهانی ماسوله به منظور تسریع در روند ثبت، خبر داده بود! (اینجا را بخوانید)

با این اوصاف اگرچه به نظر می رسد که علیرغم گذشت چند سال هنوز مشخص نیست روند ثبت جهانی ماسوله دقیقا در چه مرحله ای قرار دارد، اما نگاهی به اظهارات مرداد ماه 94 علیزاده که در خبرگزاری فارس منتشر شده است بر ابهامات می افزاید، جاییکه علیزاده مدعی می شود پرونده ثبت جهانی ماسوله به یونسکو ارجاع داده شده است! خبرگزاری فارس در گزارش خود در این خصوص و از طرف مدیرکل میراث فرهنگی گیلان می نویسد: پرونده شهرک تاریخی ماسوله در سال‌های اخیر برای ثبت به یونسکو ارسال شده است. (اینجا را بخوانید)

لازم به ذکر است پرونده ثبت ماسوله در فهرست یونسکو از سال ۸۳ مطرح شد. طی ۱۱ سال گذشته بار‌ها این پرونده کار‌شناسی شده اما همواره موانعی مانع از ارسال پرونده ماسوله از سوی ایران برای ثبت در فهرست یونسکو بوده است.

 

 

اخیرا «استرکیش لاروش» دبیر منطقه‌ای یونسکو که به گیلان سفر کرده بود، با حضور در جمع مدیران پایگاه‌های میراث فرهنگی کشور که در ماسوله گرد هم آمده بودند، بر اهمیت حفظ و حراست از میراث فرهنگی از سوی سازمان جهانی یونسکو تاکید کرد.

وی که اقامت در یکی از خانه‌های ساکنان ماسوله را بر حضور در هتل از قبل رزرو شده ترجیح داد، جذابیت ماسوله را غیرقابل انکار توصیف کرده و گفت: با وجود اینکه حفظ میراث فرهنگی رو به ترویج و گسترش است اما این اماکن دچار تهدیدات بسیاری است لذا باید برای حفظ و نگهداری میراث بشری با رعایت استاندارد‌ها به معیار جهانی دست یابیم.

معاون میراث فرهنگی کشور نیز در همین جمع با بیان اینکه حیات و جاری بودن زندگی در ماسوله در کنار بافت تاریخی آن از امتیازات مهم این شهرک تاریخی است، اظهار کرده بود: ویژگی ‌های گردشگری این شهرک به ‌دلیل تلفیق الگوی معماری سنتی، رودخانه‌ها، طبیعت‌ چشم‌نواز و مسیرهای کوهنوردی در جهان منحصر به فرد است که می‌تواند این منطقه را علاوه بر گردشگری تاریخی، بستری برای گردشگری طبیعی و ورزشی نیز تعریف کند.

 

 

محمدحسن طالبیان با بیان اینکه حفاظت از ماسوله به ‌عنوان میراثی گرانبها نیازمند مساعدت بومیان منطقه و گردشگران با سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری است، تاکید کرد: باید برای آگاه‌سازی بیشتر مردم و ساکنین بافت، اطلاع‌رسانی مطلوبی صورت بگیرد.

این گفته‌ها در حالی است که علیرغم لزوم حفظ و حراست از این میراث گران‌بها و یکی از غنی ترین ظرفیت‌های گردشگری استان، این سوال مطرح است که روند ثبت جهانی ماسوله دقیقا در چه مرحله ای قرار دارد؟ این درحالیست که طی سال‌های اخیر بهترین همکاری‌ها از سوی ساکنان صورت گرفته به طوری که برای ساخت و سازهای جدید، مردم هماهنگ با دستورالعمل‌های سازمان عمل می‌کنند و با حفظ نما و استفاده از مصالح بومی، نوسازی را در شهرک انجام می‌دهند. اگرچه ساخت و ساز با مصالح فوق هزینه قابل توجهی را بر مالکان تحمیل می‌کند اما، ساکنان با کمال میل برای حفظ سیمای ماسوله و هویت آن همکاری می‌کنند.

اکنون وقت آن رسیده است که مسئولان میراث فرهنگی گیلان پاسخی روشن به مطالبه مردمی دهند که پس از سال ها چشم انتظاری و رعایت تمامی اصول ساخت و ساز و تحمل هزینه های فراوان برای حفظ سیمای ماسوله، خواستار شفافیت در روند ثبت جهانی ماسوله هستند./خزرآنلاین

ارسال نظر به عنوان مهمان

  • هیچ نظری یافت نشد

طلایی

نقره ای

برنزی

عملکرد سنجی

عملکرد سوما نیوز را چگونه ارزیابی می کنید؟

ما 99 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

مجوز استفاده از قالب خبری ناب نیوز برای اين دامنه داده نشده , برای دریافت مجوز قالب بر روی لینک ، ( درخواست مجوز ) کلیک کنید