سه شنبه, 23 مهر 1398
شناسه خبر:3676
رئیس سازمان چای کشور:

امسال ۶۷ هزار تن برگ سبز چای از چایکاران شمال خریداری شد

  • انداز قلم

به گزارش سوما؛ رئیس سازمان چای کشور از خرید ۶۷ هزار تن برگ سبز چای از چایکاران شمال کشور خبر داد و گفت: ۸۰ درصد مطالبات چایکاران نیز پرداخت شده است.

حبیب جهانساز غروب سه شنبه در نشست فعالان چای که در سالن اجتماعات فرمانداری شهرستان لاهیجان برگزار شد با اشاره به اینکه تا قبل از سال ۷۹ چای از نظر درآمدی محصول برجسته و اول استان گیلان محسوب می‌شد و باغات چای نیز در حال توسعه بودند، اظهار کرد: اما زمانی صنعت چای استان گیلان با افول همراه شد. وی به انجام سه مرحله چین از باغات چای شمال کشور، افزود: در سال‌های اخیر با اقدامات انجام شده چای تولیدی ایران با محصول کشورهای سریلانکا و هندوستان رقابت کرده است.

جهانساز با بیان اینکه در حال حاضر ۴۵ هزار تن چای سنواتی در کشور وجود دارد، گفت: باغات چای کشور نیز از ۳۲ هزار هکتار به ۲۵ هزار هکتار کاهش یافته است که خوشبختانه با حذف ارز دولتی از چای شاهد ساماندهی به وضعیت این صنعت هستیم. وی در ادامه با اشاره به واردات ۶۲ هزار تن چای در سال گذشته این در حالی است که ۱۵ هزار تن از چای تولیدی داخل به خارج از کشور صادر شده است، بیان کرد: مصرف سالیانه چای در کشور ۷۱ هزار تن است.

رئیس سازمان چای کشور با بیان اینکه صنعت چای برای ۲۰۰ هزار نفر اشتغال‌زایی کرده است، تصریح کرد: ۱۸۰ کارخانه چایسازی در کشور فعالیت می‌کنند که انتظار داریم افزایش رقابت میان آنها برای تولید چای با کیفیت باشیم. وی از خرید ۶۷ هزار تن برگ سبز چای تاکنون اشاره کرد و گفت: ۸۰ درصد مطالبات چایکاران نیز تاکنون پرداخت شده است.

جهانساز با بیان اینکه ۹۰ درصد باغات چای کشور به دیم و شیب دار است، تأکید کرد: تولید چای سبب حفظ اراضی شیب دار شده است./خبرگزاری مهر

ارسال نظر به عنوان مهمان

  • هیچ نظری یافت نشد

طلایی

نقره ای

برنزی

عملکرد سنجی

عملکرد سوما نیوز را چگونه ارزیابی می کنید؟

ما 104 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

مجوز استفاده از قالب خبری ناب نیوز برای اين دامنه داده نشده , برای دریافت مجوز قالب بر روی لینک ، ( درخواست مجوز ) کلیک کنید