چهارشنبه, 24 مهر 1398
شناسه خبر:1106

شورای پنجم؛ شورایی که می خواهد دیده شود

  • انداز قلم

به گزارش سوما نیوز؛ ترکیب شورای پنجم اگر با تغییر گسترده شورا نشینان فعلی رقم بخورد، عطش دیده شدن دارد و عملا هیچ چیز همچون کلید زدن پروژه ی استیضاح شهردار رشت نمی تواند اعضای جدید شورا را به خواسته ی قلبی خود که همان قرار گرفتن در تیتر اول رسانه ها می باشد، برساند.

پرونده ی شورای چهارم با دو بار انتخاب شهردار، یک استیضاح موفق و چندین استیضاح ناموفق در حال بسته شدن است. شورایی که با توجه به اتفاقات پیش آمده در آخرین استیضاح شهردار، بعید به نظر می رسد در مدت زمان کمی که از پایان عمرش باقی مانده بتواند بار دیگر به سوژه اول رسانه ها تبدیل شود. با این حال آنچه که نمی توان تاریخ انقضایی برایش در نظر گرفت کش مکش همیشگی اعضای شورا با یکدیگر و البته با شهردار است.کش مکشی که فضای شهر را در ابعاد مختلف تحت تاثیر قرار داده و می تواند تا حد زیادی بر آینده ای که قرار است برای شهر باران رقم بخورد، تاثیر بگذراد.

بنا بر آنچه که به صورت غیر رسمی در فضای مجازی منتشر می شود، تا لحظه نگارش این گزارش نزدیک به 300 نفر قصد دارند تا برای تصاحب یازده کرسی پارلمان محلی شورای پنجم به رقابت بپردازند. لیست های گوناگون تهیه و یا در حال تهیه شدن هستند و نام های بزرگی عزم خود را برای حضور در انتخابات آتی شورا جزم کرده اند. هرچند برای پیشبینی در خصوص نتایجی که در انتخابات شورای پنجم رقم خواهد خورد زود است، ولی تاثیر این تحول سیاسی در مقیاس شهری را فارغ از هر نتیجه ای که بیافریند، نمی توان بر برخی از موارد نادیده گرفت. عمر مدیریتی شهردار رشت یکی از همین مسائل است.

چالش در سطح تعاملات فی مابین شهردار و شورا پس از رهایی ثابت قدم از بند آخرین تلاش برای استیضاح، به کمترین سطح خود رسیده است و عملا باید پذیرفت شورای چهارم در باقی مانده عمر خود دیگر توانایی عزل ثابت قدم را نخواهد داشت. با این حال ترکیب شورای پنجم تا حد زیادی بر آینده سیاسی شهردار رشت تاثیرگذار خواهد بود. البته این تاثیر تنها جنبه ی فردی ندارد چراکه بروز هرگونه تغییر در سطح مدیریت شهری تا حد زیادی فضای سیاسی و اجتماعی شهر را دستخوش تغییر خواهد کرد. تغییری که اگرچه می تواند مثبت هم باشد، اما با نگاهی تاریخ شهر رشت، جنبه منفی آن که همان بلاتکلیفی در پروژه های نیمه تمام شهری و ... می باشد، برجسته می شود.

قضیه شورای پنجم به کلی متفاوت از شورای فعلی است. پس از اتفاقات شورای سوم، شورای فعلی در حالی بر سر کار آمد که شهرداری با سرپرست اداره می شد و عملا مقوله ی انتخاب شهردار و طرف مصاحبه قرار گرفتن برخی از اعضای شورای چهارم در همین خصوص و آمدن نام آنان در رسانه ها، آبی بود که بر آتش دیده شدن برخی از شورا نشینان بخصوص آنانی که هیچ رزومه ای نداشتند، ریخته می شد اما شورای آتی از چنین فرصتی محروم است و عملا هیچ بهانه ای وجود ندارد که آنانی که با هزینه کرد فراوان توانسته اند یکی از یازده کرسی شورای پنجم را کسب کنند، با تمسک به آن، نقش مهم خود را در تصمیم گیری های شهری به رخ مردم و مسئولان بکشانند.

شورانشینان پنجمین پارلمان محلی شهر رشت اگر از هواداران ثابت قدم نباشند، برای مطرح کردن نام خود در رسانه ها مستقیما به سراغ استیضاح ثابت قدم خواهند رفت، شاید به همین علت است که بسیاری در فضای مجازی از نقش مهم شهرداری در جهت دهی به انتخابات آتی شورا سخن به میان می آورند، هرچند این ادعا تاکنون توسط شهردار و یا هیچ یک از مسئولان شهرداری تایید نشده است.

ترکیب شورای پنجم اگر با تغییر گسترده شورا نشینان فعلی رقم بخورد، عطش دیده شدن دارد و عملا هیچ چیز همچون کلید زدن پروژه ی استیضاح شهردار رشت نمی تواند اعضای جدید شورا را به خواسته ی قلبی خود که همان قرار گرفتن در تیتر اول رسانه ها می باشد، برساند.

ارسال نظر به عنوان مهمان

  • هیچ نظری یافت نشد

طلایی

نقره ای

برنزی

عملکرد سنجی

عملکرد سوما نیوز را چگونه ارزیابی می کنید؟

ما 75 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

مجوز استفاده از قالب خبری ناب نیوز برای اين دامنه داده نشده , برای دریافت مجوز قالب بر روی لینک ، ( درخواست مجوز ) کلیک کنید