دوشنبه, 29 مهر 1398
شناسه خبر:3670

یادواره سردار شهید بیگلو و شهدای آموزش نظامی گیلان برگزار شد

  • انداز قلم

 به گزارش سوما؛ یادواره سرداران شهید محمد بیگلو، کامران ملک‌پور، شهدای آموزش نظامی گیلان و 96 شهید عملیات رمضان در گلزار شهدای رشت برگزار شد.

یادواره سرداران شهید محمد بیگلو، کامران ملک‌پور، شهدای آموزش نظامی گیلان و 96 شهید عملیات رمضان عصر امروز با حضور مردم ولایتمدار این استان در گلزار شهدای رشت برگزار شد.

یکی از استادان حوزه و دانشگاه در این مراسم با اشاره به مقام و جایگاه ویژه‌ شهدا اظهار داشت: شهدا حجت خدا بر ما هستند و جزء کسانی بودند که در راه خدا گام برداشتند و در این مسیر پیروز شدند.

حجت‌الاسلام مهدی ماندگاری خاطرنشان کرد: عده‌ای در این دنیا در تمام عمر خود به دنبال ثروت، قدرت و شهرت هستند و به خیال خود پیروزند اما این افراد نه تنها پیروز نیستند بلکه در مسابقه دنیا باختند. وی با بیان اینکه شهدا در مسابقه دنیا پیروز شدند ابراز داشت: بنده به خاطر دارم که تعدادی از رزمندگان اسلام در مسیر عملیات رمضان در سال 1361 و در شب قدر، قرآن به سَر از مسیر عبور می‌کردند و بسیاری از آنان قبل از رسیدن به جمله آخر حین به سر گرفتن قرآن به شهادت رسیدند.

این استاد حوزه و دانشگاه با اشاره به اینکه شهدا مدال‌آوران پیروز عالم هستند و مدال‌هایشان قرآنی است تصریح کرد: امروز افرادی برای آمریکا رقاصی می‌کنند و عده‌ای هم طوری در خیابان رفت‌ و آمد می‌کنند که مردم عاشقشان شوند که تأسف‌بار است.

ماندگاری به آیه 154 سوره بقره اشاره کرد و افزود: خداوند متعال در این آیه اشاره کرده که ﺑﻪ ﺁﻧﺎﻥ ﻛﻪ ﺩﺭ ﺭﺍﻩ ﺧﺪﺍ ﻛﺸﺘﻪ میﺷﻮﻧﺪ ﻣﺮﺩﻩ ﻧﮕﻮﻳﻴﺪ، ﺑلکه آنان ﺩﺭ ﻋﺎﻟﻢ ﺑﺮﺯﺥ ﺩﺍﺭﺍی ﺣﻴﺎﺕ هستند، ولی بسیاری از افراد ﻛﻴﻔﻴﺖ ﺁﻥ ﺣﻴﺎﺕ ﺭﺍ درک ﻧﻤﻰکنند.وی با بیان اینکه شهید کامران ملک‌پور جانشین شهید باکری بود و در لحظه شهادت با وجود اینکه قمقمه‌اش پُر از آب بود اما تشنه لب به شهادت رسید خاطرنشان کرد: بسیاری از شهدا در جبهه حق علیه باطل همواره به دنبال گمنامی بودند و تلاس می‌کردند که نامشان گم شود.

این استاد حوزه و دانشگاه اظهار داشت: خداوند در آیه 83 سوره قصص فرمود که آﻥ سرای ﭘﺮﺍﺭﺯﺵ ﺭﺍ ﺑﺮﺍی ﻛﺴﺎنی ﻗﺮﺍﺭ می‌دهیم ﻛﻪ ﺩﺭ ﺯﻣﻴﻦ ﻫﻴﭻ ﺑﺮﺗﺮی، تسلط ﻭ ﻫﻴﭻ ﻓﺴﺎﺩی ﺭﺍ نمی‌خواهند ﻭ سرانجام ﻧﻴﻚ ﺑﺮﺍی ﭘﺮﻫﻴﺰﻛﺎﺭﺍﻥ است.

ماندگاری با اشاره به اینکه شهدا جزء مدال‌آوران بهشت هستند افزود: خداوند در آیه 69 سوره نساء فرمود کسانی ﻛﻪ ﺍﺯ ﺧﺪﺍ ﻭ ﭘﻴﺎﻣﺒﺮ ﺍﻃﺎﻋﺖ ﻛﻨﻨﺪ ﺩﺭ ﺯﻣﺮﻩ ﻛﺴﺎنی ﺍﺯ ﭘﻴﺎﻣﺒﺮﺍﻥ، ﺻﺪّﻳﻘﺎﻥ، ﺷﻬﻴﺪﺍﻥ ﻭ ﺷﺎﻳﺴﺘﮕﺎﻥ ﺧﻮﺍﻫﻨﺪ ﺑﻮﺩ ﻛﻪ ﺧﺪﺍ ﺑﻪ ﺁﻧﺎﻥ ﻧﻌﻤﺖ ﺍﻳﻤﺎﻥ،اخلاق ﻭ ﻋﻤﻞ ﺻﺎﻟﺢ ﺩﺍﺩﻩ است. وی افزود: زمانی که آیه 54 سوره مائده بر پیامبر(ص) نازل شد، آن حضرت فرمود در آینده امتی از نسل سلمان(ایرانیان) خواهند آمد که خدا آنان را دوست دارد، آنان هم خدا را دوست دارند و در برابر کافران سرسخت بوده و در راه خدا جهاد کرده و از سرزنش هیچ سرزنش‌کننده‌ای هراس ندارند.

این استاد حوزه و دانشگاه با بیان اینکه پیروزی شهدا در روز قیامت مشخص و آشکار خواهد شد اظهار داشت: درجه و جایگاه امام حسین(ع) در روز قیامت از همه بالاتر است زیرا آن حضرت در راه خدا، زخم‌های بسیاری را تحمل کردند.

ماندگاری با اشاره به اینکه بسیاری از شهدا قبل از شهادت دعا می‌کردند که در راه خدا بدن‌هایشان پاره پاره شود و البته دعاهایشان نیز مستجاب شد افزود: اگر امروز بتوانیم 3 مورد مهم شامل دین خدا، ارزش‌های الهی و ولی خدا را یاری کنیم، موفق به یاری کردن خدا می‌شویم. وی با بیان اینکه بسیاری از شهدا با آیه 88 سوره حضرت یوسف(ع) به حضرت ولی‌عصر(عج) متوسل می‌شدند و یاری می‌خواستند ابراز داشت: امروز امت اسلامی ایران بهترین امت است اما در معرض خطر است و طبق آیات قرآن، اگر ما ولی خدا را یاری نکنیم خداوند گروه دیگری را می‌آورد.

سردار شهید محمد بیگلو در سال1337 در رشت به دنیا آمد و در فعالیت‌های مذهبی و مبارزات پیروزی انقلاب نقش فعال داشت و در راستای تعهدات مذهبی خویش در گروه نامنظم شهید چمران از نیروهای ویژه بود.

شهید بیگلو در کنار شهید چمران در عملیات‌ها و جنگ‌های منطقه پاوه شرکت داشت و در سال1359 نیز به عنوان فرمانده نظامی گیلان و مازندران منصوب گشت.

شهید بیگلو بی‌قرار حضور مستمر در جبهه های حق علیه باطل بود و نمی توانست دوری از میدان نبرد و رزم با دشمن بعثی را تحمل کند و سرانجام در سال 1361 در عملیات رمضان و در منطقه شلمچه به درجه رفیع شهادت نائل آمد.

همچنین شهید کامران ملک پور در سال 1338 در هشتپر دیده به جهان گشود و در مسیر پیروزی انقلاب بسیار تلاش کرد و با شروع جنگ به جبهه حق علیه باطل رفته و همرزم شهید باکری شد، او عاشق ولایت و امام خویش بود.

شهید کامران ملک‌پور در اخلاص، شجاعت، ایثار و فداکاری تا جایی پیش رفت که سردار سپاه اسلام شهید مهدی باکری وی را به عنوان فرمانده گردان شهید آیت‌الله مصطفی خمینی(ره) انتخاب کرد زیرا او ستاره‌ای درخشان و سرداری باوفا بود و سرانجام در عملیات رمضان به درجه رفیع شهادت رسید./تسنیم

ارسال نظر به عنوان مهمان

  • هیچ نظری یافت نشد

طلایی

نقره ای

برنزی

عملکرد سنجی

عملکرد سوما نیوز را چگونه ارزیابی می کنید؟

ما 567 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

مجوز استفاده از قالب خبری ناب نیوز برای اين دامنه داده نشده , برای دریافت مجوز قالب بر روی لینک ، ( درخواست مجوز ) کلیک کنید