دوشنبه, 29 مهر 1398
شناسه خبر:3779

کارگاه آموزشی «آشنایی مقدماتی با اسناد، نسخ خطی و نفایس چاپی» در رشت برگزار شد

  • انداز قلم

به گزارش سوما؛ نخستین کارگاه آموزشی «آشنایی مقدماتی با اسناد، نسخ خطی و نفایس چاپی» با حضور مسئولان کشوری و استانی در رشت برگزار شد.

نخستین کارگاه آموزشی «آشنایی مقدماتی با اسناد، نسخ خطی و نفایس چاپی»  امروز با حضور جمعی از کتابداران گیلانی و با تدریس کارشناس نسخ خطی کشور در سالن اجتماعات اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان گیلان برگزار شد.

کارشناس نسخ خطی کشور در این مراسم با بیان اینکه پیروان مذهب تشیع از نخستین پدیدآورندگان آثار ارزشمند خطی هستند گفت این آثار برای نخستین بار در ایران از زمان تشکیل حکومت آل بویه در گیلان پدید آمد و با گسترش تشیع در مناطق مختلف ایران فرهنگ کتابت آثار و منابع نسخه خطی نیز در کشور به وجود آمد.

رضا محمدپور با اشاره به اینکه کتابت نسخ ارزشمند خطی به تاریخ، فرهنگ و هویت مردم یک منطقه بستگی دارد خاطرنشان کرد: از زمان کتابت این آثار تا چند دهه گذشته به‌خوبی از آنها نگهداری شد اما در سال‌های اخیر به‌علت عدم آگاهی افراد از نحوه نگهداری از این آثار آسیب‌های جبران‌ناپذیری به آنها وارد شد. وی با تأکید بر لزوم تربیت نیروهای متخصص در رابطه با نگهداری از آثار ارزشمند خطی افزود: جلوگیری از سرقت، آفت زدایی منابع و استفاده افراد متخصص از منابع نسخ خطی و چاپ سنگی باید در دستور کار دولت و مسئولان این حوزه قرار گیرد و نیروهای متخصص در این حوزه تربیت شوند.

مسئول بخش نسخ خطی و اسناد کتابخانه مرکزی ارومیه با بیان اینکه خلق یک اثر سنگی و خطی به ذوق، هنر، فرهنگ، خلاقیت و عشق افراد بستگی دارد خاطرنشان کرد: اگر در تولید یک اثر هنری عشق و علاقه وجود نداشته باشد آن اثر ماندگار نمی‌شود لذا آثاری که سالیان دراز دوام آوردند نشان‌دهنده عشق وافر خالقان آنها است.

کارشناس نسخ خطی کشور کتابخانه ملی، کتابخانه علامه مرعشی قم، آستان قدس رضوی، مرکز اسناد دانشگاه تهران و موزه کتابخانه ملک را از مهم‌ترین مراکز نگهداری آثار خطی و سنگی معرفی و تصریح کرد: علاقه‌مندان به این آثار می‌توانند برای آشنایی با این منابع ارزشمند به مراکز ذکر شده مراجعه کنند.

در حال حاضر بیش از 50 هزار نسخه کتاب خطی، چاپ سنگی و سربی در کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور وجود دارد که 580 نسخه از این آثار سهم کتابخانه‌های عمومی استان گیلان است./تسنیم

ارسال نظر به عنوان مهمان

  • هیچ نظری یافت نشد

طلایی

نقره ای

برنزی

عملکرد سنجی

عملکرد سوما نیوز را چگونه ارزیابی می کنید؟

ما 97 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

مجوز استفاده از قالب خبری ناب نیوز برای اين دامنه داده نشده , برای دریافت مجوز قالب بر روی لینک ، ( درخواست مجوز ) کلیک کنید