پنج شنبه, 25 مهر 1398
شناسه خبر:3890
سخنگوی هیئت رئیسه:

برخی نمایندگان ترس از تضییع حقوق حوزه انتخابیه از سوی وزرا دارند

  • انداز قلم

به گزارش سوما؛ سخنگوی هیئت رئیسه مجلس به نگرانی‌های برخی از نمایندگان در مورد اجرای طرح شفافیت آراء اشاره کرد و گفت: هرگونه اقدام تلافی‌جویانه و یا تضییع حقوق حوزه‌های انتخابیه توسط یک وزیر یا مسئول اجرایی آن به علت عدم رأی موافق نمایندگان قابل پیگیری است.

اسدالله عباسی در رشت، اجرای طرح شفافیت آراء نمایندگان را گامی در راستای اجرای قانون خواند و با بیان اینکه رأی نمایندگان باید برای مردم شفاف باشد اظهار داشت: برخی از نمایندگان نگرانی‌هایی در این مورد دارند و می‌ترسند در صورت اعلام آراء، حقوق حوزه انتخابیه آنان توسط یک وزیر یا معاونانش پایمال شود.

سخنگوی هیئت رئیسه مجلس در پاسخ به ابهاماتی که برخی نمایندگان در مورد طرح شفافیت آراء از آن سخن می‌گویند عنوان کرد: اگر همه چیز براساس قانون باشد و تمام کارها در قوای مجریه، مقننه، قضائیه و مسئولیت‌های اجرایی به صورت شفاف باشد دیگر کسی به خود جرأت تضییع حقوق مردم و یا حوزه‌های انتخابیه نمایندگان را نمی‌دهد.

عباسی موافقت خود با طرح شفافیت آراء نمایندگان را مورد تأکید قرار داد و با بیان اینکه باید سازوکارهای اجرای این طرح در یک چارچوب مشخص تدوین شود ابراز داشت: هیچ نماینده‌ای در مجلس مخالف اجرای این طرح نیست بلکه همه خواستار رفع ابهامات طرح در مرحله اجرا و برطرف کردن پیامدهای منفی ناشی از آن هستند.

عضو کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری مجلس بسط و گسترش اصل شفافیت در مورد اموال و دارایی‌های مسئولان، آراء و سوابق کاری و تجربی آنان را مورد تأکید قرار داد و تصریح کرد: بر اساس قانون اساسی اگر در فرآیند امور نظارت کاملی انجام شود یقیناً اجرای برنامه‌ها با دقت بیشتری پیگیری می‌شود.

سخنگوی هیئت رئیسه مجلس با اشاره به اینکه مردم باید از دیدگاه‌ها و رأی نماینده خود در مورد یک لایحه، طرح و موضوعی خاص مطلع باشند خاطرنشان کرد: این موضوع به خودی خود هیچ اشکالی ندارد زیرا مردم باید بدانند نماینده منتخب آنان در مجلس تا چه اندازه فعال است و در رأی‌گیری‌ها با چه میزان و کیفیتی مشارکت دارد. وی ارائه نقد منصفانه و بر اساس چارچوب‌های پذیرفته شده عرفی و قانونی را سازنده قلمداد کرد و به انتقادات اخیری که از مجلس در مورد عدم تصویب طرح شفافیت آراء شده اشاره کرد و ابراز داشت: اینکه افرادی حرف‌های سخیفی را علیه مجلس بر زبان بیاورند و واژه‌های بدی را علیه آن استفاده کنند به هیچ عنوان پذیرفتنی نیست.

نماینده مردم رودسر و املش در مجلس حفظ جایگاه خانه ملت و جامعه انقلابی براساس آرمان‌ها و ارزش‌های نظام اسلامی را امری ضروری قلمداد کرد و گفت: عملکرد دولت، مجلس و سایر قوا و مسئولیت‌های اجرایی باید نقد شود اما این نقد باید با رویکرد امر به معروف و نهی از منکر و به دور از هوچی‌گری و استفاده از الفاظ رکیک باشد./تسنیم

ارسال نظر به عنوان مهمان

  • هیچ نظری یافت نشد

طلایی

نقره ای

برنزی

عملکرد سنجی

عملکرد سوما نیوز را چگونه ارزیابی می کنید؟

ما 261 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

مجوز استفاده از قالب خبری ناب نیوز برای اين دامنه داده نشده , برای دریافت مجوز قالب بر روی لینک ، ( درخواست مجوز ) کلیک کنید