پنج شنبه, 25 مهر 1398
شناسه خبر:3889

«شعر آیینی» از عوامل حفظ ارزش‌های دفاع مقدس است

  • انداز قلم

به گزارش سوما؛ امام جمعه شهرستان رودسر گفت: رشادت‌ها، ایثارگری‌ها و ارزش‌های دفاع مقدس با اشعار شعرای آئینی حفظ و به نسل‌های بعدی منتقل می‌شود.

حجت‌الاسلام والمسلمین تقی روحانی امروز در جمع شعرای آئینی و ذاکران اهل بیت علیهم السلام استان گیلان اظهار داشت: شعرای آئینی و ذاکران اهل بیت(ع) ظرفیت بسیار خوبی برای بیان و حفظ ارزش‌های دوران دفاع مقدس دارند و باید در این حیطه مهم با جدیت بیشتری حاضر شوند.

امام جمعه شهرستان رودسر با بیان اینکه یزید و حکومت ظلم او نتوانست جلوی قیام بزرگ عاشورا را بگیرد عنوان کرد: جبهه کفر به خیال خام خود فکر می‌کرد با به شهادت رساندن امام حسین(ع) و یاران باوفایش می‌تواند جلوی نفوذ اهل بیت(ع) بر دل‌های مسلمانان را بگیرد اما هیچ‌گاه موفق به این کار نشد.

روحانی فرو ریختن کاخ ظلم یزید و بسیاری از حکام منحرف جامعه اسلام به جهت مظلومیت‌ها و ایثارگری‌ها شکل‌گرفته در قیام عاشورا را مورد تأکید قرار داد و تصریح کرد: قیام کربلا حکمت‌های بسیار فراوانی در خود دارد که به غیر از خداوند متعال کسی به ابعاد آن آشنایی ندارد و نمی‌تواند این حادثه بزرگ را تحلیل کند. وی انس با اهل بیت(ع) را برای مؤمنان و شیعیان مایه نزدیکی و تقرب بیشتر آنان به درگاه پروردگار دانست و ابراز داشت: در روایات بسیاری آمده است که تمام اجرام زمین و آسمان در روز عاشورا برای امام حسین(ع) و یاران و اهل بیت او خون گریه کردند که این نشانه عظمت و بزرگی زائد‌الوصف این قیام تاریخی است.

امام جمعه شهرستان رودسر قشر سادات را مایه فخر و مباهات اسلام و پیغمبر اکرم(ص) خواند و به تلاش‌های دشمن برای تغییر در دین مسلمانان اشاره کرد و افزود: اطلاعات بسیار موثقی در دست است که دشمن برای رسیدن به این هدف خود شدیداً در حال تحرک بوده و حتی در برخی جاها نیز به توفیقاتی رسیده است.

روحانی تبلیغ دین مسیحیت در کشورمان و استان گیلان و ابعاد این موضوع را مورد اشاره قرار داد و بیان داشت: در استان گیلان و برخی از شهرهای بزرگ آن تبلیغ دین مسیحیت با جدیت بسیار زیادی در حال انجام است و ظاهراً مجموعه اقدامات آنان بیشتر روی قشر دانش‌آموزان و قشر نوجوان و جوان متمرکز شده است. وی ضمن تأکید ویژه به تکلیفی که بر عهده شعرای آئینی، مداحان، هیئت‌های مذهبی گذاشته شده است لزوم هوشیاری در مقابل تحرکات دشمن را لازم و ضروری خواند و گفت: اگر قیام عاشورا و وجود مقدس و نورانی اهل بیت(ع) نبود دشمن در مسیر برنامه خود جهت تغییر دادن دین مسلمانان به سمت مسیحیت پیروز می‌شد.

امام جمعه شهرستان رودسر ارتباط دادن حادثه بزرگ عاشورا و بسیاری از اتفاقات عبرت‌آموز دوران صدراسلام با شرایط امروز جامعه را رسالت بزرگ شعرای آئینی دانست و اظهار داشت: شعرای آئینی گیلان در این مسیر خوب حرکت کرده‌اند اما با توجه به برهه زمانی بسیار حساسی که در آن هستیم این تلاش‌ها باید دو چندان شود.

روحانی اشاره به رشادت‌ها و ایثارگری‌های فراوان رزمندگان، آزادگان، خانواده‌های شهدا و جانبازان دوران دفاع مقدس در اشعار شعرای آئینی را مورد تأکید قرار داد و عنوان کرد: نسل‌های جدید کشورمان با عمق این رشادت‌ها هنوز آشنایی خوبی ندارند اما زبان هنر و شعر می‌تواند به بهترین نحو این خلاء را پر کند. وی حضرت زینب(س) را پرچمدار حقیقی و بزرگ نهضت عظیم کربلا و رهبر جنگ نرم آن دوره حساس تاریخی علیه دشمن فریبکار خواند و اظهار داشت: تجربه‌های تاریخی نشان می‌دهد اگر ما بتوانیم در جنگ نرم پیروزی را از آن خود کنیم موفقیت‌‌مان در جنگ سرد علیه دشمن با اراده و خواست خداوند متعال رقم می‌خورد.

امام جمعه شهرستان رودسر اشاره شعرای آئینی به ابعاد موضوع پیام‌رسانی حضرت زینب کبری(س) در واقعه عاشورا را مورد توجه قرار داد و ابراز داشت: در کربلا جنایات‌های بزرگی علیه خاندان پیامبر اکرم(ص) و یاران امام حسین(ع) انجام شد اما آن‌چه که این حادثه را در طول زمان نگه‌داشته است چیز دیگری است.

روحانی با بیان اینکه مکتب کربلا مکتب عشق و دلدادگی بندگان خدا بود و همین موضوع مهم این واقعه را برای هزار سال در دل‌های مردم زنده نگه‌داشته است خاطرنشان کرد: شعرای آئینی با تمسک به همین مؤلفه بسیار مهم می‌توانند با اشعار خود نسبت به تبلیغ قیام بزرگ عاشورا و بیان علت‌ها و چرایی وقوع آن هنرنمایی کنند./تسنیم

ارسال نظر به عنوان مهمان

  • هیچ نظری یافت نشد

طلایی

نقره ای

برنزی

عملکرد سنجی

عملکرد سوما نیوز را چگونه ارزیابی می کنید؟

ما 172 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

مجوز استفاده از قالب خبری ناب نیوز برای اين دامنه داده نشده , برای دریافت مجوز قالب بر روی لینک ، ( درخواست مجوز ) کلیک کنید