شنبه, 16 آذر 1398

نوار کناری

شناسه خبر:3766

همایش نکوداشت شاعر آیینی، زنده یاد سید محمد عباسیه کهن در صومعه سرا برگزار شد

  • انداز قلم

اختصاصی سوما؛ همایش نکوداشت، زنده یاد سید محمد عباسیه کهن صبح امروز پنج شنبه سوم مرداد در صومعه سرا برگزار شد.

در این مراسم که با حضور مسئولین شهرستان، شاعران و جمعی از علاقمندان برگزار شد، مدیر ادبیات و تاریخ دفاع مقدس گیلان گفت: زنده یاد عباسیه کهن، شاعری متعهد با التزام شیعی است که این التزام او را به سمت برقراری روابط اندیشمندانه مبتنی بر ایدئولوژی شیعی با اجتماع و مردم عصر خویش سوق داد است.

اسماعیل محمدپور گفت: سید محمد عباسیه کهن، شعر آیینی را نه تنها به عنوان یک تکلیف و ادای دین به ایدئولوژی و مکتب خود بلکه نخست به عنوان یک رسالت اجتماعی، به اعتبار انسان بودنش و تعهد به جامعه بشری می سراید.

رییس انجمن ادبیات داستانی بسیج هنرمندان استان گیلان اظهار داشت: کهن، با همان تعهد سرخ که برای امام حسین (ع) می سراید، به مردان عاشورایی عصر خود هم توجه دارد و از همین دریچه به شعر انقلاب و دفاع مقدس رو می آورد و همراه با کاروان شعر انقلاب، سالیان سال حماسه می سراید و از زخم های عمیق روزگار خود می گوید. وی بیان داشت: عباسیه کهن، همانند دیگر شاعران عرصه پایداری، شعر دفاع مقدس را روایت مظلومیت مردمی می داند که در مقابل زورگویان و زورمداران، دلاورانه ایستادند.

محمدپور با اشاره به دو رویکرد سرخ و سبز در خوانش پساساختارگرایانه شعرهای کهن گفت: تعهد سبز، تعهد به رویش و انتظار ظهور است، به طوریکه انتظار یکی از موتیف های اصلی اشعار اوست. وی ادامه داد: انتظار در باور او مفهوم سبز رویش، امید هماره به زندگی و تلاش برای ساختن و رسیدن است نه به معنای نشستن و رکود.

گفتنی است در این مراسم تعدادی از شاعران جوان و پیشکسوت استان به قرائت اشعار خود پرداختند.

ارسال نظر به عنوان مهمان

  • هیچ نظری یافت نشد

نقره ای

برنزی

عملکرد سنجی

عملکرد سوما نیوز را چگونه ارزیابی می کنید؟

ما 192 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

مجوز استفاده از قالب خبری ناب نیوز برای اين دامنه داده نشده , برای دریافت مجوز قالب بر روی لینک ، ( درخواست مجوز ) کلیک کنید