سه شنبه, 04 تیر 1398

نوار کناری

شناسه خبر:3261
پليس راه مازندران:

اقتصادزیستی در کشور متولی ندارد

  • انداز قلم

به گزارش سوما؛ محمدرضا زمانی روز چهارشنبه در آیین آغاز به کار سومین همایش ملی زیست شناسی دانشگاه پیام نور در ساری افزود: برخی دانشگاهها در این زمینه به شکل جزیره ای کار کرده اند اما نیازمند متولی و برنامه جامع در این زمینه هستیم.

رئیس دانشگاه پیام نور کشور با بیان این که بحث اقتصاد زیستی یک دهه در دنیا سابقه دارد و بخشی جدید است، گفت: اقتصاد زیستی، انرژی خود را از پژوهش در زمینه زیستی به دست می آورد. وی با اشاره به اینکه اقتصاد زیستی در رفاه، سلامت و محیط زیست و صنعت راهگشا است، افزود: زیست شناسی در همه حوزه ها می تواند وارد شود.

زمانی ادامه داد: بسیاری از اقتصادها بر اساس نیاز جامعه بشری به وجود می آید، دنیا تا سال 2030 به 50 درصد غذای بیشتر نیاز دارد و اقتصاد زیستی به این واسطه به وجود آمده است. وی با اشاره به اینکه 30 درصد آب بیشتر و 45 درصد انرژی بیشتر، نیاز جامعه بشری تا سال 2030 است، ادامه داد: اگر بحث اشتغال دانش آموختگان زیست شناسی در کار اداری در آینده است باید بگوییم جایگاهی ندارد اما در بحث کارآفرینی و برطرف کردن نیازهای جامعه، تحصیل در علوم زیستی فایده مند است.

رئیس دانشگاه پیام نور با بیان اینکه اهمیت غذا، تامین سلامت، حفظ محیط زیست و کشاورزی پایدار، استراتژی دنیا در اقتصاد زیستی است، گفت: در این زمینه جهان، نیازمند تکنولوژی زیستی است تا به اهداف تعیین شده دست یابد. وی اظهار داشت: بدون برنامه ریزی، تکنولوژی زیستی به خلق ثروت نمی انجامد و چنانچه این اتفاق افتاد از ساده ترین تا پیچیده ترین تکنولوژی را می تواند زیر پوشش قرار دهد.

زمانی با بیان اینکه دنیا یک سال پس از تدوین اقتصاد زیستی به جایگاه مناسبی در این حوزه دست یافت، گفت: شکوفایی اقتصادی را در اقتصاد زیستی یافته اند. وی با اشاره به اینکه برای پیاده سازی این الگو فقط حضور دانشگاهیان کافی نیست، افزود: دولت، صنعت، مردم و دانشگاهیان باید در کنار هم، به همبستگی دست یابند تا از دستاوردهای اقتصاد زیستی بهره ببریم.

رئیس دانشگاه پیام نور گفت: اقتصاد زیستی راهبرد بسیار مناسبی برای تحقق اقتصاد مقاومتی است و می تواند به حل مشکل اشتغال کمک کرده و ثروت خلق کند اما رویه فعلی باید تغییر یابد.

حجت الاسلام محمود شیخ الاسلامی، رئیس دانشگاه پیام نور مازندران هم در این مراسم از ارسال 240 مقاله به سومین همایش ملی زیست شناسی خبر داد و گفت که این مقالات را 200 پژوهشگر ارسال کرده اند. وی با اشاره به حضور فعال پژوهشگران در سومین همایش ملی زیست شناسی دانشگاه پیام نور، افزود: محیط زیست مساله ای قابل توجه در نزد پژوهشگران است.

شیخ الاسلامی با تاکید بر آموزه های دینی در حفظ محیط زیست، گفت: همه ما نسبت به محیط زیست مسئولیت داریم چرا که محصول علوم زیست شناسی، رفاه جامعه بشری و تولید سالم است که خدمت به محیط زیست محسوب می شود. وی با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری در باره رستاخیز علمی و جایگاه علمی کشور، گفت: این جایگاه در زمانی اتفاق افتاده که کشور از هر نظر در تحریم بود.

رئیس دانشگاه پیام نور مازندران افزود: زیست شناسی گیاهی، زیست شناسی جانوری، زیست شناسی سلولی و ملکولی، زیست شناسی دریا، میکروبیولوژی، زیست شناسی کاربردی، بیو تروریسم، ذخایر ژنتیکی، فناوری های نوین در زیست شناسی، زیست شناسی و توسعه تجارت ملی، زیست شناسی و اقتصاد، زیست شناسی و کارآفرینی، حفاظت از تنوع زیستی و حفظ محیط زیست، زیست شناسی و معماری و کارکردهای تنوع زیستی با محوریت جنگل های هیرکانی از محورهای این همایش است.

این همایش به مدت 2 روز ادامه می یابد./ایرنا

ارسال نظر به عنوان مهمان

  • هیچ نظری یافت نشد

طلایی

نقره ای

برنزی

عملکرد سنجی

عملکرد سوما نیوز را چگونه ارزیابی می کنید؟

ما 91 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

مجوز استفاده از قالب خبری ناب نیوز برای اين دامنه داده نشده , برای دریافت مجوز قالب بر روی لینک ، ( درخواست مجوز ) کلیک کنید