دوشنبه, 27 خرداد 1398

نوار کناری

شناسه خبر:1067

آشنایی با کشور هائیتی - Haiti

  • انداز قلم

اختصاصی سوما؛ جمهوری هائیتی ( Haiti ) کشوری در آب‌ های دریای کارائیب است که نخستین کشور از مجموعه کشورهای دریای کارائیب محسوب می ‌شود که استقلال یافته است.

کشور هائیتی از شرق با دومینیکن همسایه است. این کشور کوهستانی است و آب و هوای گرم استوایی دارد در نتیجه کوه ‌های آن پوشیده از درختان گرمسیری است.

مردم این کشور پس از دهه ‌ها استقلال همچنان در فقر به سر می ‌برند و بر اساس آمارها هائیتی یکی از فقیرترین کشورهای قاره آمریکا محسوب می‌ شود. این کشور در سال 1804 از فرانسه استقلال یافت.

سیاست در هائیتی :

رئیس حکومت در این کشور رئیس جمهور است که با رای مردم برای دوره‌ ای پنج ساله انتخاب می ‌شود. نخست وزیر که رئیس دولت است توسط رئیس جمهور انتخاب می‌ شود و باید از شورای ملی رای اعتماد بگیرد.

قوه قانونگذاری این کشور دو مجلس دارد : شورای ملی و مجلس نمایندگان. شورای ملی 30 کرسی دارد که نمایندگان آن با رای مردم انتخاب می‌ شوند و دو سوم آنها برای دوره‌ ای شش ساله و یک سوم دیگر برای دوره ‌ای دو ساله. مجلس نمایندگان 99 کرسی دارد که نمایندگان آن با رای مردم برای دوره ‌ای چهار ساله انتخاب می ‌شوند.

اقتصاد در هائیتی :

تولید ناخالص داخلی در این کشور 14/11 میلیارد دلار است. سه میلیون و 600 هزار نفر نیروی کار آن را تشکیل می ‌دهند که بیشتر آنها نیروی کار ساده هستند و این کشور از نظر نیروی کار متخصص در مضیقه است.

آمار دقیقی از نرخ بیکاری در این کشور در دست نیست اما تخمین زده می ‌شود دو سوم از نیروی آماده به کار آن شغل رسمی و دائمی ندارند. 80 درصد از مردم زیر خط فقر زندگی می‌ کنند و در سال 2007 نرخ تورم در آن 9 درصد بود.

محصولات صادراتی این کشور شامل پوشاک، کالاهای تولیدی، انواع روغن، نارگیل، کاکائو، انبه و قهوه است که به کشورهای آمریکا، دومینیکن و کانادا صادر می ‌شود.

محصولات وارداتی آن شامل مواد غذایی، کالاهای تولیدی، ماشین ‌آلات و تجهیزات حمل و نقل، سوخت و مواد اولیه است که از کشورهای آمریکا، آنتیل هلند و برزیل وارد می شود.

مردم هائیتی :

جمعیت این کشور حدود هشت میلیون و 924 هزار نفر با میانگین سنی 18.5 سال است. امید به زندگی برای زنان 59 و برای مردان 56 سال است. 95 درصد از مردم آن سیاهپوستند. مسیحیت دین غالب در این کشور است. زبان‌ های فرانسوی و کرئول به عنوان زبان ‌های رسمی در آن صحبت می ‌شوند.

هائیتی در یک نگاه :

  • مساحت : 27.750 کیلومتر مربع
  • جمعیت : 8.924.553 نفر
  • پایتخت : پورت او پرنس
  • واحد پول : گراود
  • دامنه اینترنتی : .ht
  • پیش شماره : 509 +

ارسال نظر به عنوان مهمان

  • هیچ نظری یافت نشد

طلایی

نقره ای

برنزی

عملکرد سنجی

عملکرد سوما نیوز را چگونه ارزیابی می کنید؟

ما 142 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

مجوز استفاده از قالب خبری ناب نیوز برای اين دامنه داده نشده , برای دریافت مجوز قالب بر روی لینک ، ( درخواست مجوز ) کلیک کنید