سه شنبه, 28 آبان 1398
شناسه خبر:1168
به قلم مهدي زند؛

تنش در روابط تركيه و اروپا و فرصت طلبي رژيم صهيونيستي

  • انداز قلم

اختصاصی سوما نیوز - به قلم مهدي زند؛ با اقدام دولت هلند در ممانعت از فرود هواپيماي داوود چاووش اوغلو وزير امورخارجه تركيه و همزمان توقيف خودرو فاطمه اكا وزير خانواده و امور اجتماعي اين كشور در 30 متري كنسولگري تركيه در روتردام و اخراج وي از طريق مرز آلمان، روابط تركيه با اتحاديه اروپا به شدت تيره شد.

چاووش اوغلو و فاطمه آكا قرار بود در نشست هاي ترك تبار هاي هلند سخنراني كنند. موضوع اين نشست ها هم ترغيب ترك هاي ساكن هلند به راي مثبت دادن به رفراندوم اصلاحات قانون اساسي تركيه بود كه قرار است در 27 فروردين سال 1396 برگزار شود.

همزمان دولت سوئد همه تبليغات ترك ها را در اين كشور براي رفراندوم جمع آوري كرد و مراسم پيش بيني شده به همين مناسبت را نيز لغو كرد. پيشتر كشورهاي آلمان و اتريش و سوئيس نيز ضمن درخواست از دولت تركيه براي توقف تبليغات براي همه پرسي قانون اساسي در كشورهايشان از مراسمات مرتبط جلو گيري كردند و حتي دولت آلمان اعلام كرد كه اجازه سخنراني به مسئولين تركيه در اين كشور را نخواهد داد. صدراعظم دانمارك با لغو ديدارش با همتاي ترك خود از وي خواست فعلا به دانمارك سفر نكند.

اين وقايع نشان از تنش شديد در روابط تركيه با اتحاديه دارد. دولت هاي اروپايي از رفتارهاي ضد حقوق بشري دولت تركيه در سال هاي اخير به شدت نگران هستند. اين نگراني پس از كودتاي مشكوك 2016 تشديد نيز شده است. در حال حاضر دولت تركيه در صف انتظار براي ورود به اتحاديه اروپا قرار دارد و متعهد شده است استانداردهاي مطلوب اين اتحاديه را رعايت كند. احترام به حقوق بشر، آزادي، دموكراسي و تحقق حكومت قانون در اين كشور از مهمترين معيارهاي ورود به اتحاديه اروپاست. كمسيون اروپا هم متعهد شده است با تخصيص بودجه و آموزش هاي لازم تركيه را براي رسيدن به استانداردهاي لازم كمك كند. اما پس از كودتا، دولت اردوغان همه اين معيارها را ناديده گرفت. رقباي سياسي را در فشار قرار داد. آزادي مطبوعات را تحديد كرد تا جاييكه در يكسال اخير 170روزنامه بسته شده اند و بيش از 800 نفر نيز كارت خبرنگاريشان از سوي دولت باطل شده است. برخي دفاتر رسانه هاي خارجي را تعطيل و كاركنان آن را از كشور اخراج كرده است. به بهانه كودتا تعداد زيادي از شهروندان تركيه  كه با سياست هاي حزب عدالت و توسعه همسو نيستند از كار اخراج شده و يا روانه زندان شده اند. اردوغان نه تنها به هشدارهاي دول اروپايي كه از نقض حقوق بشر و تحديد آزادي هاي سياسي و مدني در تركيه نگران بودند، توجه نكرد بلكه در صدد است با  ايجاد تغييراتي در قانون اساسي تركيه روند در پيش گرفته را مستحكم ساخته و وجهه قانوني نيز بدهد.

اروپا نگران است كه يك دولت تمامت خواه در تركيه شكل بگيرد و تركيه اي كه تا آستانه ورود به اتحاديه اروپا آمده بود به قهقرا بازگردد و ساختار ديكتاتوري آتاتوركي اينبار در كسوت اردوغاني خود را به نمايش بگذارد. از اين روي همه دولت هاي عضو اتحاديه اروپا مخالف اين تغييرات در قانون اساسي تركيه هستند و به همين دليل مخالف استفاده از فضاي سياسي – اجتماعي و فرهنگي كشورهاي خود براي اهداف دولت اردوغان هستند. تاريخ اتحاديه اروپا نشان داده كه در مواردي اينچنيني هماهنگ عمل مي كنند دقيقا به همين دليل بود كه صدراعظم دانمارك ديدار خود با همتار ترك را لغو كرد.

توجه نكردن تركيه به هشدارهاي اروپا و بعد واكنش تند مسئولين اين كشور به اقدامات برخي كشورهاي اروپايي مانند هلند، تركيه را براي سال هاي طولاني از اتحاديه اروپا دور ساخته است به ويژه آنكه بسياري از كشورهاي عضو اتحاديه اساسا از همان آغاز مخالف عضويت تركيه در اين اتحاديه بودند. اينكه رئيس جمهور تركيه در واكنشي تند  با گفتن " شما خوب ميدانيد بايد چه كار كنيد" براي ترك هاي اروپا  خصوصا هلند دستور شورش عليه كشورهاي ميزبان صادر مي كند، مي تواند شرايط تنشي  فعلي را به مرحله بحراني  و حاد منتقل سازد. طبيعي است كه جامعه تركيه بيشترين آسيب را از افزايش تنش ها خواهد ديد و فضاي داخلي هم با ناامني هاي بيشتري روبرو خواهد شد. به ويژه كه در دو سال اخير ناامني در اين كشور رو به تزايد داشته است به گونه اي كه طبق آمار هر 36 روز يك عمليات تروريستي در تركيه رخ داده است و حدود 800 نفر از شهروندان تركيه كشته و مجروح شده اند.

به نظر مي رسد روياي  تجديد امپراتوري عثماني چنان ساختار ذهني اردوغان را تسخير كرده است كه انتظار تغيير در سياست هاي وي بيهوده باشد و اين مي تواند هزينه هاي تركيه را به شدت در ابعاد ساسي و خصوصا امنيتي افزايش دهد. شرايطي كه البته مطلوب رژيم صهيونيستي است تا از فرصت تركيه منزوي شده به عنوان پيمانكار خود عليه جبهه مقاومت بهره برداري كند. كما اينكه از دولت هاي عرب خليج فارس كه در دو سال اخير در سطح منطقه و بين المللي منزوي شده اند نهايت بهره برداري را كرده و زمينه هاي همكاري آشكار با آنها را فراهم ساخته است. مطرح شدن احتمال شكل گيري ائتلاف جديدي عليه محور مقاومت با حضور امريكا، عربستان، قطر، امارات متحده عربي، مصر و تركيه در همين راستا ارزيابي مي شود.

• مهدي زند - عضو كميسيون سياسي و امور بين الملل جمعيت دفاع از ملت فلسطين 
  

ارسال نظر به عنوان مهمان

  • هیچ نظری یافت نشد

نقره ای

برنزی

عملکرد سنجی

عملکرد سوما نیوز را چگونه ارزیابی می کنید؟

ما 37 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

مجوز استفاده از قالب خبری ناب نیوز برای اين دامنه داده نشده , برای دریافت مجوز قالب بر روی لینک ، ( درخواست مجوز ) کلیک کنید