سه شنبه, 23 مهر 1398
شناسه خبر:1087
صومعه‌سرا شناسی؛

محمد رسول حقدوست مجری و بازیگر دوست داشتنی صومعه سرایی

  • انداز قلم

اختصاصی سوما؛ محمد رسول حقدوست مجري، بازيگر، قصه گو و محقق دوست داشتنی صومعه سرایی است و همه او را با حضور در برنامه های مختلف صدا و سیمای مرکز گیلان و زبان شیرین گیلکی اش به یاد می آورند.

وی در نقالی هم سبک و سیاقی برای خود داشته و اجرایش در جامعه طرفداران و منتقدان مختص خودش را دارد به هر حال دوست داشتنی است.

محمد رسول حقدوست - متولد 1335- صومعه سرا روستای شعله پس (کما – واقعه دشت) که از سال 1372 با قصه (شال ترس ممد) در برنامه یاد یادگار رادیو وارد صدا و سیما شد. وی شخصیتی بذله گو- خوش مشرب، مهربان و خنده رو دارد،و بسیار متعصب نسبت به فرهنگ و آداب و رسوم گیلان است.

شرکت در جشنواره های قصه گویی بین المللی و کسب مقام های برتر به عنوان قصه گوی فولکلوریک و اعزام به کشور هندوستان، انتشار لوح فشرده شماره 1 قصه گویی تحت عنوان (نقلستان)، دیپلم افتخار به عنوان (عروس تماشا) در شانزدهمین جشنواره تولیدات رادیویی و تلویزیونی مراکز استانها، انتخاب چندین دوره قصه گویی برتر در کشور و بین المللی، خواننده و مدرس آوازهای ردیف ایرانی و مربی سرود در سپاه و بنیاد شهید، نویسنده و محقق قصه ها و افسانه های فولکوریک و جمع آوری واژگان گم شده گیلان، بازیگر سریالهای تلویزیونی بهارفروشان، در این حوالی، ماجراهای فامیلی، بازارچه، فردا روشن است، خورم گبان، کوچه زمرد، عاقل محله و فیلمهای سینمائی، فردا روشن است و معجون جادوئی، بخشی از افتخارات اوست.

او درمورد موفقیت خود می گوید: ریشه همه این توانائی هایم در قلب نازنین مادرم بود، او با توجه به اینکه بی سواد بود بیش از چند صد نقل (قصه) و شعر فولکوریک حفظ بود و همه را به من آموخت. مادرم انسانی خوش مشرب، سخنگو، مهربان، با خدا و با ایمان بود و من این توفیق را اول از خدا و بعد از مادرم دارم. او فراوان برایم قصه گفت و شعر خواند، حتی لحظات پایان عمرش با یک قصه ناتمام، تمام شد که البته من در مجموعه لوح فشرده (CD نقل گما نقلستان) کاملا توضیح داده ام. لازم به ذکر است که کانون پرورش فکری و صدا و سیما بی تاثیر نبودند. ولی ریشه مادرم بود، روحش شاد.

ارسال نظر به عنوان مهمان

  • مهدی جمال دوست

    تلفن همراه ی بنده به نام مهدی جمال دوست ۰۹۱۲۸۰۹۸۱۲۷ خیلی دوستت دارم جناب آقای محمد رسول حق دوست . زنده و ماندگار باشید و بیشتر بدرخشید .تی بلا می سر .تی فدا .

    پاسخ

پیشنهاد سوما

طلایی

نقره ای

رو در رو

برنزی

عملکرد سنجی

عملکرد سوما نیوز را چگونه ارزیابی می کنید؟

ما 98 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

مجوز استفاده از قالب خبری ناب نیوز برای اين دامنه داده نشده , برای دریافت مجوز قالب بر روی لینک ، ( درخواست مجوز ) کلیک کنید