دوشنبه, 22 مهر 1398
شناسه خبر:1091
صومعه‌سرا شناسی؛

آشنایی با پروفسور انوش برزیگر صومعه‌سرایی

 • انداز قلم

اختصاصی سوما؛ پروفسور انوش برزیگر به سال 1326 در روستای میانده صومعه سرا متولد شد و تحصیلات ابتدایی و متوسطه را در زادگاه خود و رشت به اتمام رسانید.

سپس در رشته پزشکی از دانشگاه شهید بهشتی (دانشگاه ملی سابق) به اخذ درجه دکترا نائل گردید. دوره تخصصی داخلی و دوره فوق تخصص قلب و عروق را نیز در همین دانشگاه گذرانید. وی سالها در دانشگاه علوم پزشکی گیلان، تدریس کرده و در اولین فارغ التحصیلی این دانشگاه به عنوان استاد نمونه معرفی گردید و در حال حاضر، دانشیار و معاون آموزشی دانشگاه مزبور می باشد.

دکتر برزیگر عضو هیئت امنای دانشگاه، عضو هیئت ممتحنه «پره بورد» تخصصی وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی، عضو هیئت مدیره جامعه پزشکان متخصص داخلی ایران و دادستان نظام پزشکی گیلان می باشد. وی از متخصصان به نام قلب و عروق و بنیانگذار و مدیر گروه داخلی قلب و رییس دپارتمان قلب و عروق بیمارستان دکتر حشمت رشت بوده است.

آثاری که از وی منتشر شده از این قرار است: کتاب تشخیص بیماری های قلب و عروق به روش سمع قلب، کتاب، آریتمیها و آنتی آریتمی، نظارت در ترجمه کتابهای بیماری های قلب و عروق اطفال (طب نلسون) و اکتروکاردیوگرافی (برانوالد). همچنین 12 مقاله تحقیقی در مورد بیماری های قلب و عروق در نشریات پزشکی به چاپ رسانیده و در بهمن ماه 1373 به عنوان محقق نمونه دانشگاه علوم پزشکی گیلان انتخاب شده است.

پروفسور انوش برزیگر از ابتدای دولت یازدهم به عنوان رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان و از تاریخ 12 مرداد 1395 به عنوان مشاور رییس کمیسیون بهداشت مجلس شورای اسلامی منصوب شد.

شخصیت اجتمایی:

از خصوصیات بارز استاد برزیگر  فراجناح بودن است. وی به هیچ گروه، سازمان و جناحی خاص، وابسته نیست.

اعتقاد وی در انتخاب افراد بر مبنای شایسته سالاری و فرهیختگی و داشتن اعتقاد،‌ایمان، اعتدال و عدالت و داشتن نظم و فائق بودن منطق بر احساس می‌باشد.

 احترام و عزت بر پیش کسوتان از اصول زندگی اوست.  

استخدام:

دکتر برزیگر در سال ۱۳۶۵ با مرتبه استادیاری به استخدام دانشگاه علوم پزشکی گیلان درآمد.

مرتبه علمی:

استاد برزیگر پس از ۸ سال فعالیت‌های آموزشی و پژوهشی از سال ۱۳۶۵ با امتیاز بالا و تشویق وزیر محترم وقت، به ترتیب به مرتبه دانشیاری  و استادی ارتقاء ‌پیدا کرد.

افتخارات:

استادیار نمونه: در اولین جشن فارغ التحصیلان پزشکی با امتیاز بالا از بین همه اعضای هیئت علمی به عنوان اولین استادیار نمونه با حضور جناب آقای دکتر ملک زاده، وزیر اسبق مورد تشویق واقع و مفتخر به دریافت جوایز و لوح تقدیر شد.

استاد نمونه کشوری: در سال ۷۶ در جشنواره بوعلی سینا با امتیاز بالا به عنوان استاد نمونه کشوری انتخاب و مورد تشویق و تقدیر و مفتخر به دریافت جوایز و لوح تقدیر از مسئولان کشوری و معاونت محترم ریاست جمهوری و وزیر محترم بهداشت وقت قرار گرفت.

محقق نمونه: بعنوان  محقق نمونه در چندین دوره متوالی در دانشگاه علوم پزشکی گیلان معرفی شد.

 پزشک نمونه: دریافت لوح تقدیر و جوایز به عنوان پزشک منتخب نمونه از جامعه متخصصین داخلی ایران

لوح و تندیس: دریافت لوح و تندیس در کنگره و انجمن آترواسکروز به دلیل فعالیت‌های شاخص علمی و پژوهشی

لوح و تقدیر: دریافت لوح تقدیر  از استاندار‌های وقت استان گیلان در دوره‌های مختلف از دیگر افتخارات استاد  برزیگر  می‌باشد.

محقق برجسته: با توجه به درجه استادی وی و درجات علمی در کنگره دهلی نو، توسط رئیس کنگره بعنوان پرفسور و محقق برجسته معرفی گردید که از طریق  بخش خبری شبکه دو سراسری و استانی گزارش شد.

مرتبه استادی برزیگر: استاد برزیگر اولین مدیر گروه و اولین رییس بخش  و اولین دانشیار و اولین استاد دانشگاه علوم پزشکی گیلان می‌باشد.

سمت‌ها:

–       عضویت در فرهنگستان علوم پزشکی به عنوان مشاور و عضو گروه بالینی

–       عضویت در برد و پره برد و عضو هیئت ممیزه وزارت بهداشت و درمان پزشکی کشور

–       عضو سیاست گذاری بیماری‌های قلب و عروق ایران

–       عضو هیات امنای دانشگاه علوم پزشکی استان گیلان

–       مدیر گروه و رئیس بیمارستان قلب دکتر حشمت رشت در چندین دوره

–       نایب رئیس عضو شورای عالی نظام پزشکی کشور(در چند دوره)

–        عضو شورای عالی نظام پزشکی کشور (در چند دوره )

–       عضو و نایب رئیس جامعه متخصصین داخلی ایران (در چند دوره)

–       عضو هیئت مدیره نظام پزشکی و رئیس چند دوره شورای هماهنگی نظام پزشکی استان گیلان

–       رییس و عضو هیات مدیره و عضو هیات امناء آسایشگاه سالمندان با حدود ۶۰۰ نفر مدد جو(خیریه)

فعالیت‌های علمی و تحقیقاتی:

–        طرح‌های تحقیقاتی استانی و ده‌ها طرح تحقیقاتی، همراه با سخنرانی  در کنگره‌ها و عضو هیات علمی و عضو هیات رییسه در ده‌ها کنگره

–        کتاب منتخب: انتخاب و اعلام کتاب برگزیده از طرف صدا و سیما تحت عنوان “صدا و سوفل‌ها “

فعالیت‌ها:

 ویزیت رایگان در روستاها: از سال ۱۳۵۸ پس از اخذ تخصص، با ویزیت رایگان بیماران داخلی قلب از ساعت ۳۰/۵ صبح در بخش‌ها و مناطق روستایی گسکرات (کسماء، طاهرگوراب و…)

–       بنیان گذاری آسایشگاه نوین (آغاز ۱۳۵۸ تا کنون):  ساختار اولیه و شروع کار آن توسط دکتر حکیم زاده و زنده یاد آرسن میناسیان بنا شده است و دراین مکان ویزیت و درمان بصورت رایگان انجام می‌شود. امروزه‌این آسایشگاه بعد از آسایشگاه کهریزک با حدود ۶۰۰ نفر مددجو یکی از بهترین آسایشگاههای ایران می‌باشد و‌این افتخار نصیب وی شده است که با سمت عضو هیات امنا و رئیس هیئت مدیره کماکان درحال ارائه خدمت می‌باشد.

–       بنیان گذار بیمارستان تک تخصصی قلب دکتر حشمت رشت: امروزه ‌این بیمارستان یکی از بهترین و از مجهزترین مراکز آموزشی درمانی قلب کشور می‌باشد.

–       بنیان گذاران دانشگاه علوم پزشکی گیلان: استاد برزیگر به عنوان یکی از بنیان گذاران دانشگاه علوم پزشکی گیلان بوده و هشت سال سمت معاون آموزشی، پژوهشی و تحصیلات تکمیلی را عهده دار بود.

–        تهیه زمین برای تاسیس سایت دانشگاهی(۲۰۰هکتاری) در سمت معاونت آموزشی و پژوهشی دانشگاه‌ ایشان اقدام به تهیه زمین ۲۰۰ هکتاری برای تاسیس سایت دانشگاهی لاکان نمودند که‌این مهم از افتخارات‌ ایشان محسوب می‌شود.

 

فعالیت‌های نظام پزشکی

–        تاسیس خانه پزشک (ورود به فعالیت‌های صنفی بر اساس احساس نیاز و ضرورت) که امروزه خانه پزشک یا ساختمان نظام پزشکی با سالن اجتماعات و سالن کفرانس یکی از مدرن ترین و بهترین ساختمان‌های نظام پزشکی‌های ایران محسوب می‌شود.

گفتنی است: ‌ایشان علاوه براخذ مراتب علمی بالا با حوزه فرهنگ وادب و آموزه‌های معنوی نیز مانوس می‌باشد.

ارسال نظر به عنوان مهمان

 • بهجت غلامزاده

  ساحل افتاده گفت گر چا بسی زیستم
  لیک نه معلوم شد آه که من کیستم
  موج زپارفته ای تیز خرامید و گفت
  هستم اگر میروم ور نروم نیستم

  پاسخ

پیشنهاد سوما

طلایی

نقره ای

رو در رو

برنزی

عملکرد سنجی

عملکرد سوما نیوز را چگونه ارزیابی می کنید؟

ما 121 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

مجوز استفاده از قالب خبری ناب نیوز برای اين دامنه داده نشده , برای دریافت مجوز قالب بر روی لینک ، ( درخواست مجوز ) کلیک کنید