چهارشنبه, 20 آذر 1398

نوار کناری

شناسه خبر:1111

درباره ما

  • انداز قلم

اختصاصی سوما؛ گروه سوما در تاریخ 16 آبان 1379 مصادف با 10 شعبان المعظم 1421 و 6 نوامبر 2000 فعالیت آزمایشی و اول فروردین 1380 فعالیت رسمی خود را با هدف تشکیل موسسه ای چند منظوره یا اقماری با بهرمندی از همکاری افراد متخصص و متعهد ارائه انواع خدمات متنوع به همشهریان عزیز آغاز نمود.

دیباچه:
«گستردگی نیازهای امروز جامعه‌ي ما که با توسعه‌ عصر ماشینی و تنوع مطالبات اجتماعی، رو به افزایش است، باعث می‌شود تا انسان در کسوت يك مدير در سطح كلان و خرد، نيازمند ارتباط سازنده با ارگان‌هاي مختلف و نهادهاي خدماتي گوناگون ‌باشد.

تنوع تخصص‌هاي مورد نياز كه گاهی اوقات به صورت پراكنده و متمايز از يكديگر در بين عوامل مربوط، در سطح اجتماع، توزيع شده است، متضمن آن است كه شما با صرف هزينه‌هاي بالا و هماهنگي‌‌هاي بي‌شمار و اتلاف فرصت‌هايي كه قطعاً مي‌توانند باروري بيشتري را به دنبال داشته باشند به رفع احتياجات خود بپردازيد.

بر اين اساس، لزوم توسعه‌ شركت‌هاي چند منظوره كه بتوانند اغلب احتياجات ضروري افراد جامعه را به صورت متمركز و با صرف هزينه و فرصت كمتر، پاسخ دهند، بسيار ضروري به نظر مي‌رسد.

گروه سوما اميدوار است كه با ارائه‌ي فعاليت‌هاي متمركز و با برخورداري از وجدان كاري، نظم اجتماعي و اخلاق حرفه‌اي، ضمن جلب رضايت مديران و توليدكنندگان كالاهاي داخلي، گام موثري در عرصه‌ي اعتلاي شهر و ميهن عزيز اسلامي‌مان بردارد. این گروه در راستای اهداف خدمات دولت الکترونیک و شهروند الکترونیک سعی خواهد نمود تا تمامی خدمات خود را به صورت الکترونیکی به همشهریان عزیز ارائه نماید.

وجه تسمیه سوما:
هوما یا سوما، از کهن ترین عناصر اسطوره ای مشترک میان تمدنهای ایران و هند باستان هستند. هوما یا همان سوما در اساطیر کهن، نام گیاه مقدسی بود که ایرانیان و هندوان از عصاره آن شربتی شفابخش می ساختند. در ریگ ودا و اوستا از آن با نیایشی شیوا و پرشور سخن رفته و به دست آوردن عصاره این گیاه نیز، جزو نیکوترین کردارها محسوب میشده اما به تدریج اعتقاد به شفا بخشی و خواص سحرآمیز گیاه هوما (سوما) سبب گسترش نقش آن در میان اقوام هند و ایرانی گردید. سوما بوته اي است که در مناطق معتدل مي‌رويد و در طب قومي و سنتی استفاده میشود. نام گياه سوما در زبان اسپانيايي به معني «براي همه چيز» و به عبارت بهتر «دواي همه درد» است و در بدنسازی جهت ساختن آمپول سوماتروپین استفاده میشود.
 
وجه تسمیه سوماسرا یا صومعه سرا:
سوماسرا نام قدیمی شهرستان صومعه سرا می باشد. وجه تسمیه و سبب نامگذاری صومعه سرا یا سوماسرا به چند علت است که به ترتیب از ضعیفترین دلیل، آن را بررسی می کنیم:
- قرار گرفتن تعداد قابل توجهی امامزاده و مسجد، عبادتگاه، دیر و صومعه در این منطقه از نکات قابل اشاره در نامگذاری این شهرستان می‌باشد و برخی بر این باورند که چون در گذشته های دور در این منطقه صومعه هایی وجود داشته است. اما این منطقه مسیحی نشین نبوده است که بخواهد صومعه داشته باشد.
- برخی نام این شهر برگرفته از عارف قرن چهارم و پنجم هجری شیخ عبدالله صومعه ای می دانند که امروزه مزارش در اول جاده صومعه سرا ـ فومن قرار گرفته است.
- برخی بر این باورند که چون در گذشته‌ های دور در این منطقه گیاهی به نام «سوما» وجود داشته که از نظر آریاییها گیاهی مقدس بشمار می رفته و به عنوان یکی از عرقیات طبی مورد توجه مردم خصوصا عرفا بوده است که هم اکنون نیز در زمینه پزشکی کاربرد دارد. 

اما اصل مطلب: از آن جا که در زبان گیلکى صومعه سرا را "سوماسرا" تلفظ مى کنند و اینکه در زبان گیلکی حرف «ص» وجود نداشته و بعد از ورود اسلام به این سرزمین به این زبان اضافه شده و همچنین کلمه های «صومعه» و «سرا» هر دو اسم مکان هستند و در ادبیات ایرانی دو اسم مکان در کنار هم قرار نمی گیرند پس اسم صومعه سرا نمی تواند درست باشد و این نام به اشتباه صومعه سرا نوشته شده است. مانند کرمانشاه و ماهیدشت که درست آن کرماشان و مادی دشت است ولی اشتباه نوشته شده است.

اما در اصل صومعه سرا آمیزه ای از (سوما + سرا) است به روایتی دیگر در زمان های قدیم این شهر که محل رویش گیاه «سوما» بوده و همچنین محل تولید «سوماپالان» به معنی آبکش بوده که برای تهیه شربتی گوارا و شفابخش از عصاره گیاه سوما بخاطر خاصیت دارویی و شفابخشی آن استفاده میشد و به همین علت به این اسم شهرت پیدا کرده است.

حال ببینیم در لغتنامه دهخدا درباره اش چه آمده است؛ سوما: بینایی، باصره، بینایی چشم، نور، روشنایی، افق، سو سو زدن روشنایی، گیاهی مقدس بود که آریایی ها به آن اعتقاد داشتند.
طبق مصوبه 79/2179/1 ش،ث، برای نامگذاری دختران موافقت گردیده است (ابرا، هه، سبحـ، ثبت...) از کتاب فرهنگ نامها و شخصیتها (نامهای کردی، اسلامی، اوستایی، باستانی) تالیف: سید شهاب خضری

پس در نتیجه صومعه سرا یا سوماسرا را می توان «سرزمین روشنایی» معنی کرد.

مرامنامه مرکز اطلاع رسانی سوما:

«مرکز اطلاع رسانی سوما نیوز» در کنار «هفته نامه سوما» دو بال رسانه ای «موسسه سوما» هستند.

مرکز اطلاع رسانی سوما خود را در امر اطلاع‌ رسانی مستقل می‌داند و در چارچوب قوانین نظام مقدس جمهوری اسلامی و با تعهد به آرمان‌های انقلاب اسلامی و امام راحل و شهیدان گرانقدر انقلاب در امر خبررسانی گام بر می دارد.

اعضای تحریریه مرکز اطلاع رسانی سوما، اصول و معیارهای اخلاقی حرفه‌ای را با توجه به استانداردهای ‌این حرفه، به عنوان اصول اخلاقی خویش تلقی می‌کنند و رعایت آن را وظیفه خود می‌دانند و بر پایبندی خود به مرامنامه زیر تاکید دارند.

۱- وظیفه آگاهی‌ بخشی در راس وظایف حرفه روزنامه‌نگاری قرار گرفته است. از همین رو مرکز اطلاع رسانی سوما بر رعایت انصاف و بی‌غرضی خبرنگار، خودداری وی از تبلیغات سیاسی و جناحی تاکید دارد و به خبر به منزله یک خدمت‎ ‎اجتماعی و نه یک کالای بازرگانی نگاه می کند.

۲- مرکز اطلاع رسانی سوما تنها اخبار و ‏اطلاعاتی را که منشاء و منبع آنها مشخص است، منتشر‎ ‎کند و در صورت لزوم قید رعایت ‏احتیاط نسبت به صحت آنها را نیز یادآور می شود.

۳- مرکز اطلاع رسانی سوما ضمن تاکید به برخورداری همگان از اخبار و‎ ‎اطلاعات صحیح و مؤثر، در صورت اینکه نادرستی هر مطلب ‏منتشر شده ای مشخص شود، آن را تصحیح‎ ‎کرده و به حق جواب ‏خوانندگان و افراد ذی نفع در مورد مندرجات و محتویات نشریات و سایر‎ ‎رسانه ها احترام می گذارد.

۴- خبرنگاران «مرکز اطلاع رسانی سوما» بدون دخالت پیش‌ فرض‌ های خود، خبر و گزارش را تهیه و تنظیم می‌ کنند اما در عین حال «بی‌طرفی» هیچگاه به معنی بی‌نظر بودن نیست.

۵- حریم خصوصی افراد برای ما محترم است از این رو خبرنگاران «مرکز اطلاع رسانی سوما»  توجه خاصی به رعایت حیثیت شخصی و زندگی خصوصی افراد دارند.

۶- احترام به استقلال و حاکمیت ملی، نظم و امنیت‎ ‎عمومی و آرامش روانی جامعه و دفاع از منافع عمومی و‎ ‎حراست از نهادهای قانونی، از وظایف اجتماعی مهم خبرنگاران بشمار می‌‌ر‎‌ود که مجموعه مرکز اطلاع رسانی سوما نیز بدان واقف است.

واحدهای تابعه:

نام واحد
  تاریخ آغاز فعالیت آزمایشی
  تاریخ آغاز فعالیت رسمی   نام رئیس مرکز    نام دبیر اجرایی مرکز   توضیحات
مرکز فناوری اطلاعات       1 فروردین 1380    مهندس سجاد آتشین        
مرکز اطلاع رسانی   16 آبان 1386   25 تیر 1389    احمدرضا روح اله زاد      

سومانیوز که یکی از قدیمی ترین و با سابقه ترین (جزو پنج رسانه قدیمی) رسانه های فعال مجازی در شمال کشور و همچنین استان گیلان محسوب میشود فعالیت رسمی خود را در تاریخ 25 تیرماه 1389 همزمان با سالروز میلاد باسرسعادت سومین اختر تابناک امامت و ولایت حضرت اباعبدالله الحسین (ع) و گرامیداشت روز پاسدار آغاز نمود و پس از چندین سال حضور موفق در سطح شهرستان صومعه سرا از ابتدای سال 1392 گستره فعالیت خود را از سطح شهرستان به کل استان گیلان افزایش داد و سرانجام در تاریخ 13 شهریور 1396 توانست با شناسه مجوز شماره 79874 مجوز فعالیت خود را از هیات نظارت بر مطبوعات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دریافت نماید.

مرکز اندیشه ورزی                    

ساختار تشکیلاتی موسسه سوما
بخش مدیریت ارشد

   
 
   
فاطمه روح اله زاد
نائب رئیس
هیات مدیره
و رئیس شورای
نظارت و بازرسی


اسماعیل بلالایی
بنیانگذار
عضو هیات مدیره و مدیرعامل


احمدرضاروح اله زاد
رئیس
هیات مدیره
و رئیس شورای
سیاستگذاری و راهبردی 
 
 
   
         V V V        
         


فرانک غفاری
قائم مقام

 

         
  V        V        V  
 
نیما حاجتی
معاون
برنامه و بودجه
     
سعید حسن زاده

معاون
اجرایی
     
سجاد آتشین

معاون
اداری و مالی
 
 V  V  V |  V  V V |  V  V  V


مدیر طرح و برنامه 


مدیر کنترل و ارزیابی


مدیر نیازسنجی و توسعه

|

|

|

|

|

|

|مدیر پشتیبانی و رفاهی


دبیر اجرایی
شورای مدیران


مدیر روابط عمومی و بین الملل

|

|

|

|

|

|

|مدیر حقوقی و قراردادها


مدیر بازرگانی وبازاریابی


مدیر اداری و مالی
                     

 ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

1000 موسسه سوما    
1001 اسماعیل بلالایی بنیاگذار - عضو هیات مدیره - مدیرعامل
1002 احمدرضا روح الله زاد صومعه سرایی رئیس هیات مدیره - رئیس شورای سیاستگذاری و راهبردی
1003 فاطمه روح الله زاد صومعه سرایی نائب رئیس هیات مدیره - رئیس شورای بازرسی و نظارت
1004 فرانک غفاری عضو علی البدل هیات مدیره - رئیس شورای بازرسی و نظارت
1005      
1006 جواد جوادی عضو شورای بازرسی و نظارت
1007 حدیث بلالایی عضو شورای بازرسی و نظارت
1008 بنفشه بلالایی عضو شورای بازرسی و نظارت
1009 همایون معراجی ماسوله مقدم عضو شورای بازرسی و نظارت  
1010 بیتا بلالایی  
1011 نیما حاجتی    
1012 سجاد آتشین    
1013 محمد ضائیان    
1014 سیده فایضه واقعه دشتی    
1015 قاسم خوش سیما    
1016 فرشته توکلی    
1017 سحر ستایش  رئیس مرکز ورزش و سلامت  
1018 بهنام رحیمی    
1019      
1020 حمزه هدایتی گوراب زرمخی    
1021 سید اسدالله جلالی چمنی    
1022 سمیه رمضانی خمسر    
1023 حامد زاد رفیعی مقدم خبرنگار  
1024   خبرنگار  
1025   خبرنگار  
1026   خبرنگار  
1027   خبرنگار  
1028   خبرنگار  
1029   خبرنگار  
1030   خبرنگار  
1031   خبرنگار  
1032   خبرنگار  
1033   خبرنگار  
1034  دانیال مهدی پور خبرنگار  
1035 زهرا پرورش خبرنگار  
1036 سیده آیه میرقاسم زاده خبرنگار  
1037 امیر حسین کاتب خبرنگار  
1038      
1039      
1040      
       
       
       
       
       

 

**********************************

جدول اطلاعات رسانه

کد شناسایی نام و نام خانوادگی  مسئولیت در رسانه
1000  اندیشکده سوما  مالک
1001  اسماعیل بلالایی  مدیرعامل و صاحب امتیاز
1002  احمدرضا روح اله زاد صومعه سرایی  رئیس هیات مدیره و مدیرمسئول
1003  فاطمه روح اله زاد صومعه سرایی  نائب رئیس هیات مدیره و جانشین مدیرمسئول
1004  فرانک غفاری  خزانه دار هیات مدیره و جانشین سردبیر
1005    
1006  کامران جوادی  
1007  حدیث بلالایی  
1008  بنفشه بلالایی  
1009  همایون معراجی ماسوله مقدم  
1010  بیتا بلالایی  
1011  دکتر نیما حاجتی ضیابری  قائم مقام مدیرعامل و سردبیر
1012  سجاد آتشین  مدیر اجرایی
1013  مرتضی دیباج  سرپرست شورای تحریریه
1014  محمد ضائیان  مسئول اجرایی رسانه مکتوب
1015  سیده فایضه واقعه دشتی  دبیر حوزه علمی
1016  قاسم خوش سیما  دبیر حوزه
1017  فرشته توکلی  دبیر حوزه
1018  بهنام رحیمی واقعه دشتی  دبیر حوزه
1019  مریم اسد پاسکه  دبیر حوزه
1020   سعید حسن زاده  دبیر حوزه
1021  سید مهرداد امین نژاد  دبیر حوزه
1022  امیررضا ستایش صومعه سرایی  دبیر حوزه
1023  حمزه هدایتی  دبیر حوزه
1024   سهراب پرنس صومعه سرایی  دبیر حوزه
1025  نعیم یوسفی  دبیر حوزه
1026  محسن آقایی دوست  دبیر حوزه
1027  حامد زاد رفیعی مفدم  دبیر حوزه
1028  علی حبیبی  دبیر حوزه
1029  محمدرضا پوررفیع عربانی  دبیر حوزه
1030  عادله رحمتی خواه  دبیر شورای تحریریه

*****************************************************************************************

 

*****************************************************************************************

چارت تشکیلاتی مرکز اطلاع رسانی سوما

*****************************************************************************************

ساختار تشکیلاتی موسسه سوما
باشگاه رسانه ای سوما

       

صاحب امتیاز:
موسسه (شرکت) «گروه حامیان عدالت و توسعه سوما»

       
       

موسس و مدیرعامل:
اسماعیل بلالایی

       
       

قائم مقام مدیرعامل:
فرانک غفاری

       
       
مدیرمسئول:
احمدرضا روح اله زاد صومعه سرایی
       
       

جانشین مدیرمسئول:
فاطمه روح اله زاد صومعه سرایی

       
        سردبیر:
نیما حاجتی ضیابری
       
        جانشین سردبیر:
سجاد آتشین
       
        مدیر اجرایی:
محمد ضائیان
       
                 
        مدیر حوزه شهرستانها:
حمزه هدایتی
       
        مدیر حوزه شهرستانها:
حمزه هدایتی
       
        سرپرست هیات تحریریه:
سیده فایضه واقعه دشتی
       
        مسئول حوزه خبر:

       
                 


شورای تحریریه
باشگاه رسانه ای سوما

*************** *************** *************** *************** ***************
         
مرتضی دیباج نیما حاجتی

فرانک غفاری

سجاد آتشین سعید حسن زاده
جعفر محمدی
بهنام رحیمی
محمد ضائیان
قاسم خوش سیما
نعیم یوسفی


عادله رحمتی خواه

مریم اسد پاسکی


سیده فایضه واقعه دشتی

فرشته توکلی  
جواد جوادی حدیث بلالایی


بیتا بلالایی

بنفشه بلالایی همایون معراجی

امیررضا ستایش
محسن آقایی دوست حمزه هدایتی حامد زاد رفیعی مقدم
سید مهرداد امین نژاد

زهرا انسان دوست
مریم صلیبی 
فاطمه نساء عابدزاده
   سیده مرضیه همتی
         


 

 

ارسال نظر به عنوان مهمان

  • هیچ نظری یافت نشد

عملکرد سنجی

عملکرد سوما نیوز را چگونه ارزیابی می کنید؟

ما 58 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

مجوز استفاده از قالب خبری ناب نیوز برای اين دامنه داده نشده , برای دریافت مجوز قالب بر روی لینک ، ( درخواست مجوز ) کلیک کنید