دوشنبه, 22 مهر 1398
شناسه خبر:3415

روز بزرگداشت نظامی گنجوی

  • انداز قلم

اختصاصی سوما؛ امروز سه شنبه 21 اسفند 1397 مصادف با، 5 رجب 1440 و 12 مارس 2019 است.

21 اسفند روز بزرگداشت نظامی گنجوی

 در سوم شهریور 1395 شوراي عالي انقلاب فرهنگي روز 21 اسفند را به عنوان روز بزرگداشت نظامي گنجوي براي ثبت در تقويم رسمي كشور تصويب كرد. سعيد شفيعيون كه پيشنهاددهنده اين روز است گفت: نظامي يكي از مظلوم ترين شعراي بزرگ ماست كه  به او پرداخته نشده  و كارهايي كه كرده اند در حد نام نظامي و جايگاه و شان او نيست.

شفيعيون درباره معيار انتخاب اين روز يعني 21 اسفند براي ثبت در تقويم نيز گفت: من نمي دانم اين تاريخ قابل تغيير است يا خير؟ راستش ما از نظامي هيچ قرينه اي نداريم كه دقيقا سال تولد يا روز تولدش را بدانيم. البته تا حدي آنهم تخميني از روي آثارش مي دانيم كه در چه سالي بوده و در يكي از آثارش گفته من 40 سالم است و غيره، اما هيچ روزي را كه مشخص باشد مثلا اين روز نظامي به دنيا آمده يا از دنيا رفته يا اين اثر را در اين روز گفته نمي دانيم، اما خب به هر حال بايد يك روزي را انتخاب مي كرديم. خيلي از بزرگان ما هم اينطوري هستند. روزهاي حافظ و مولوي هم همين طور است  چون ما درمورد تاريخ هيچ كدام اطلاع دقيقي نداريم.

ارسال نظر به عنوان مهمان

  • هیچ نظری یافت نشد

پیشنهاد سوما

طلایی

نقره ای

رو در رو

برنزی

عملکرد سنجی

عملکرد سوما نیوز را چگونه ارزیابی می کنید؟

ما 88 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

مجوز استفاده از قالب خبری ناب نیوز برای اين دامنه داده نشده , برای دریافت مجوز قالب بر روی لینک ، ( درخواست مجوز ) کلیک کنید