سه شنبه, 23 مهر 1398
شناسه خبر:1062

آشنایی با کشور آلمان - Germany

  • انداز قلم

اختصاصی سوما نیوز؛ جمهوری فدراتیو آلمان ( Germany ) یکی از کشورهای اروپای غربی است که از سال 1989، پس از فروپاشی دیوار برلین، در تلاش است با توسعه اقتصادی روز افزون، گذشته ‌ها را جبران کند.

کشور آلمان از شمال با دریای شمالی، دریای بالتیک و دانمارک، از شرق با لهستان و جمهوری چک، از جنوب با اتریش و سوئیس و از غرب با فرانسه، لوکزامبورگ و هلند هم ‌مرز است.

اغلب مردم کشور آلمان مسیحی هستند. امید به زندگی در میان زنان 81 سال و در میان مردان 76 سال است. جمهوری فدراتیو آلمان 16 فدراسیون دارد. این فدراسیون ‌ها میتوانند در برخی مسائل مستقل عمل کنند.

بادن وورتمبرگ، بایرن، برلین، براندنبورگ، برمن، هامبورگ، هسن، مکلنبورگ - فورپومرن، نیدرزاکسن، نوردراین - وستفالن، راینلاند - فالتز، زارلاند، زاکسن - آنهالت، اشلسویگ - هولشتاین و تورینگن 16 فدراسیون این کشور هستند.

پایتخت و محل استقرار دولت آلمان برلین است. آلمان عضو سازمان ‌هایی چون سازمان ملل متحد، ناتو، جی 8، اتحادیه اروپا و 1+5 است.

پس از جنگ جهانی دوم که آلمان آغازگر آن بود، این کشور به دو بخش آلمان غربی و آلمان شرقی تقسیم شد و دیوار برلین شهر برلین را به دو بخش شرقی و غربی تقسیم کرد. مردم آلمان شرقی که تحت نظارت شوروی زندگی میکردند در وضعیت اقتصادی بدی به سر میبردند.

پس از فروپاشی دیوار برلین بود که به یک باره اقتصاد آلمان شکوفا شد و در عرض چند سال این کشور در رده سه کشور اول اقتصادی جهان در کنار آمریکا و ژاپن قرار گرفت.

اقتصاد در آلمان :

آلمان سومین کشور جهان از نظر تولید ناخالص داخلی است و بزرگترین صادر کننده کالا (از نظر درآمد) و دومین کشور وارد کننده کالا در جهان است.

بر اساس آمارهای سازمان جهانی تجارت میزان صادرات آلمان در سال 2006 میلادی 1.133 تریلیون دلار بود. با این حال همچنان کیفیت زندگی در نیمه غربی آلمان بالاتر از نیمه شرقی آن است.

در آلمان صنایع زیادی فعالند. صنایعی چون الکتریکی، مکانیکی، مواد شیمیایی، منسوجات، غذایی و وسایل نقلیه. کارخانه‌ های اتوموبیل ‌سازی بنز، بی ام و و فولکس واگن محصولات خود را در تمام دنیا عرضه میکنند. مهمترین صادرات کشور آلمان وسایل نقلیه موتوری و وسایل الکتریکی است.

در سال 2002 میلادی آلمان پنجمین مصرف ‌کننده انرژی در جهان بود و دو سوم انرژی اولیه در این کشور وارد میشد. در همین سال آلمان بزرگترین مصرف‌ کننده الکتریسیته در میان کشورهای اروپایی بود.

در همین سال دولتمردان آلمان تامین نیمی از انرژی ‌های مصرفی کشور از انرژی‌ های تجدید پذیر را در دستور کار خود قرار دادند.

آلمان بجز زغال سنگ معادن نسبتا کوچک سنگ آهن، بوکسیت، سنگ مس، نیکل، قلع، نقره، پتاس و نمک، ذخایر طبیعی نسبتا کمی دارد.

بانکداری و امور مالی از منابع مهم درآمد ارز خارجی است، و فرانکفورت یکی از مراکز اصلی امور مالی و تجاری در جهان است. نرخ بیکاری در کشور آلمان 7.1 درصد است که همین امر یکی از مهمترین معضلات پیش ‌روی سیاستمداران این کشور است.

سیاست در آلمان :

مبنای تصمیم ‌گیری ‌ها در جمهوری فدراتیو آلمان قانون اساسی این کشور است که در آن بر دموکراتیک بودن این کشور تاکید شده است.

در راس دولت این کشور رئیس جمهور قرار دارد که بیشتر نقشی نمادین دارد و تصمیم‌ گیری‌ ها در آلمان به عهده رئیس حکومت است که صدر اعظم خوانده میشود.

در آلمان احزاب برزگ و کوچک زیادی فعالند که در میان آنها حزب‌ های دموکرات مسیحی، سوسیال ‌مسیحی، سوسیال‌ دموکرات، لیبرال، اتحاد 90 درصدی سبزها و حزب چپ از قدرت بیشتری برخوردارند.

آلمان و فرانسه از دیرباز نزدیکی سیاسی زیادی به هم داشته ‌اند که این موضوع در دوران صدر اعظمی هلموت کهل در آلمان و فرانسیس میتیران در فرانسه افزایش یافت.

ارتباطات در آلمان :

کشور آلمان از نظر ارتباطی جزو کشورهای پیشرفته است. 54 میلیون خط تلفن ثابت و بیش از 84 میلیون خط تلفن همراه در این کشور وجود دارد.373 شبکه تلویزیونی در این کشور برنامه پخش میکنند و 38 میلیون و 600 هزار کاربر اینترنت دارد.

کشور آلمان در یک نگاه :

    زبان رسمی : آلمانی
    جمعیت : 82.314.900 نفر
    مساحت : 357.021 کیلومتر مربع
    واحد پول : یورو
    پیش شماره : 0049
    آدرس اینترنتی : .de
    دین اکثریت : مسیحی

ارسال نظر به عنوان مهمان

  • هیچ نظری یافت نشد

طلایی

نقره ای

برنزی

عملکرد سنجی

عملکرد سوما نیوز را چگونه ارزیابی می کنید؟

ما 108 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

مجوز استفاده از قالب خبری ناب نیوز برای اين دامنه داده نشده , برای دریافت مجوز قالب بر روی لینک ، ( درخواست مجوز ) کلیک کنید