سه شنبه, 28 آبان 1398
شناسه خبر:1066

آشنایی با کشور عمان - Oman

  • انداز قلم

اختصاصی سوما؛ پادشاهی عمان ( Oman ) کشوری است که باستان‌ شناسان قدمت آن را بیش از 14 هزار سال تخمین می ‌زنند. عمان از شمال غرب با امارات متحده عربی، از غرب با عربستان سعودی و از جنوب غرب با یمن همسایه است.

بیشتر بخش‌ های کشور عمان را رشته‌ کوه ‌های بزرگ و سخت ‌گذر حجر می ‌پوشاند. در عین حال در این سرزمین هم می ‌توان زمین‌ های حاصلخیز را در جنوب شرق یافت و هم مناطقی شبه استوایی مانند صحرای ربع الخلی را.

در سال 1507 میلادی پرتغال به عمان حمله و آن را اشغال کرد. این اشغال تا سال 1651 طول کشید. در این سال قبایل عمانی متحد شدند و با نبرد با پرتغالی ‌ها توانستند استقلال خود را به دست آورند.

سیاست در عمان :

در کشور پادشاهی عمان رئیس حکومت و رئیس دولت پادشاه است که در حال حاضر این سمت به عهده سلطان قابوس است. او سمت نخست وزیری عمان را نیز دارد. سلطنت در این کشور موروثی است. سلطان قابوس در سال 1970 به پادشاهی رسید و در سال 1972 نخست وزیری را نیز عهده ‌دار شد. مجلس سنای این کشور 70 کرسی دارد که نمایندگان آن را پادشاه تعیین می ‌کند. این نمایندگان در حقیقت تنها قدرت ارائه مشاوره را دارند و قدرت اجرایی ندارند.

مجلس شورا مجلس دیگر این کشور است که 84 کرسی دارد و نمایندگان آن با رای مردم برای دوره‌ ای چهار ساله انتخاب می‌ شوند. نمایندگان این مجلس در برخی موارد قانون تعیین می ‌کنند و جز آن بیشتر سمت مشاوره ‌ای دارند.

اقتصاد در عمان :

تولید ناخالص داخلی در این کشور 61.61 میلیارد دلار است. 920 هزار نفر نیروی کار این کشور را تشکیل می ‌دهند. نرخ بیکاری در این کشور 15 درصد است. در سال 2007 نرخ تورم در عمان 5.5 درصد بود.

عمان هم مانند دیگر همسایگان خود به منابعی از نفت دسترسی دارد. این کشور روزانه حدود 740 هزار بشکه نفت تولید می‌ کند. این کشور منابعی از گاز هم دارد.

محصولات صادراتی آن شامل نفت، کالاهای ترانزیتی، ماهی، آهن‌آلات و منسوجات است که به کشورهای چین، کره جنوبی، ژاپن، تایلند، آفریقای جنوبی، امارات متحده عربی و تایوان صادر می ‌شود.

محصولات وارداتی این کشور شامل ماشین ‌آلات و تجهیزات حمل و نقل، کالاهای تولیدی کارخانه‌ ای، مواد غذایی، احشام زنده و لغزاننده ‌هاست که از کشورهای امارات متحده عربی، ژاپن، آمریکا، آلمان و هند وارد می‌ شود.

مردم عمان :

جمعیت این کشور حدود سه میلیون و 312 هزار نفر با میانگین سنی 19 سال است. امید به زندگی در عمان برای زنان 76 و برای مردان 71 سال است.

مردم این کشور از نژادهای عرب، بلوچ، آفریقایی و آسیای شرقی هستند. دین مردم این کشور اسلام است. زبان رسمی آنها عربی است.

عمان در یک نگاه :

  • مساحت : 212.460 کیلومتر مربع
  • جمعیت : 3.311.640 نفر
  • پایتخت : مسقط
  • واحد پول : ریال
  • دامنه اینترنتی :.om
  • پیش شماره : 968 +

ارسال نظر به عنوان مهمان

  • هیچ نظری یافت نشد

نقره ای

برنزی

عملکرد سنجی

عملکرد سوما نیوز را چگونه ارزیابی می کنید؟

ما 40 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

مجوز استفاده از قالب خبری ناب نیوز برای اين دامنه داده نشده , برای دریافت مجوز قالب بر روی لینک ، ( درخواست مجوز ) کلیک کنید