سه شنبه, 28 آبان 1398
شناسه خبر:1068

آشنایی با کشور امارات متحده عربی - United Arab Emirates

  • انداز قلم

اختصاصی سوما؛ امارات متحده عربی ( United Arab Emirates ) کشوری در کنار خلیج فارس است که از مجموعه 7 شیخ ‌نشین در سال 1971 تشکیل شد. امارات متحده عربی از شرق با عمان و از جنوب با عربستان سعودی مرز زمینی دارد. امارات متحده عربی با قطر و ایران هم از طریق آب ‌های خلیج فارس همسایه است.

هفت شیخ ‌نشین این کشور شامل ابوظبی، دوبی، شارجه، راس ‌الخیمه، فجیره، ام‌ القوین و عجمان است.

ابوظبی بزرگترین شیخ‌ نشین آن است و دومین شیخ‌ نشین دوبی است. بخش اعظم این سرزمین را صحرا تشکیل می ‌دهد. دو رشته کوه نیز در این کشور وجود دارد. سواحل این کشور، که اکثر جمعیت کشور در آن ساکنند، عمدتا پوشیده از نمکزار است.

امارات متحده عربی آب و هوایی گرمسیری دارد، تابستان ‌های آن داغ و مرطوب و زمستان ‌های آن ملایم است. بارندگی در این کشور نادر و اغلب در ماه ‌های زمستان رخ می ‌دهد. در طول و پایان فصل زمستان وقوع طوفان شن معمول است. این کشور در سال 1971 از انگلیس استقلال یافت و اعلام موجودیت کرد.

سیاست در امارات متحده عربی :

نوع حکومت در این کشور فدرال است. هر شیخ ‌نشین دولت محلی مستقل خود را دارد و قوانین خود را مستقلا تصویب می ‌کند. در هر ایالت رهبری به صورت موروثی منتقل شده و سران در کنار هم بزرگترین قدرت دولت فدرال یعنی کنسول عالی رهبری را تشکیل می ‌دهند.

انتخاب رئیس جمهور بر عهده اعضای این کنسول است. دولت فدرال را نیز نخست ‌وزیر اداره می ‌کند. نخست وزیر را رئیس جمهور و هیئت 40 نفره از مشاوران به نام شورای ملی انتخاب می ‌کنند.

اقتصاد در امارات متحده عربی :

تولید ناخالص داخلی در این کشور 167.3 میلیارد دلار است. سه میلیون و 65 هزار نفر نیروی کار این کشور را تشکیل می‌ دهند. نرخ بیکاری در این کشور 2.4 درصد است. 19.5 درصد از مردم آن زیر خط فقر زندگی می‌ کنند. در سال 2007 نرخ تورم 11 درصد بود.

سیاست نظارت بر ارز در این کشور وجود ندارد. بانک ‌های تجاری بسیاری تحت نظارت بانک مرکزی فعالیت دارند. در این کشور مالیات شخصی دریافت نمی ‌شود.

امارات متحده عربی روزانه دو میلیون و 540 هزار بشکه نفت تولید می‌کند که تمامی آن را صادر می ‌کند. مصرف نفت این کشور روزانه 372 هزار بشکه است که آن را وارد می ‌کند.

محصولات صادراتی این کشور شامل نفت خام، گاز طبیعی، کالاهای ترانزیتی، ماهی خشک شده و خرما است که به کشورهای ژاپن، کره جنوبی، تایلند و هند صادر می ‌شود.

محصولات وارداتی این کشور شامل ماشین ‌آلات و تجهیزات حمل و نقل، مواد شیمیایی و غذا است که از کشورهای چین، هند، آمریکا، ژاپن، آلمان و ایتالیا وارد می ‌شود.

مردم امارات متحده عربی :

جمعیت این کشور حدود چهار میلیون و 621 هزار نفر با میانگین سنی 30 سال است. امید به زندگی در این کشور برای زنان 79 و برای مردان 73 سال است.

تنها 19 درصد از جمعیت آن را اماراتی ‌ها تشکیل می ‌دهند. 23 درصد دیگر ایرانی و عرب هستند و 50 درصد آسیای جنوبی. 96 درصد از مردم این کشور مسلمانند. زبان رسمی این کشور عربی است اما زبان ‌های فارسی، انگلیسی، هندی و اردو نیز در میان گرو‌ه ‌های مختلف مردم رایج است.

امارات متحده عربی در یک نگاه :

  • مساحت : 83.600 کیلومتر مربع
  • جمعیت : 4.621.399 نفر
  • پایتخت: ابوظبی
  • واحد پول : درهم
  • دامنه اینترنتی : ae.
  • پیش شماره : 971 +

ارسال نظر به عنوان مهمان

  • هیچ نظری یافت نشد

نقره ای

برنزی

عملکرد سنجی

عملکرد سوما نیوز را چگونه ارزیابی می کنید؟

ما 46 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

مجوز استفاده از قالب خبری ناب نیوز برای اين دامنه داده نشده , برای دریافت مجوز قالب بر روی لینک ، ( درخواست مجوز ) کلیک کنید