سه شنبه, 23 مهر 1398
شناسه خبر:1069

آشنایی با کشور یمن - Yemen

  • انداز قلم

اختصاصی سوما؛ یمن ( Yemen ) کشوری در خاورمیانه در جنوب شبه ‌جزیره عربستان است که به دلیل موقعیت استراتژیک جغرافیایی که دارد از آن به عنوان پل خاورمیانه و آفریقا نیز یاد می ‌شود.

کشور یمن ( Yemen ) از شمال با عربستان سعودی و از شرق با عمان همسایه است. یمن از قدیم ناحیه ‌ای آباد و خرم و با نعمت بسیار و دارای جنگل ‌ها در نقاط کوهستانی و در نقاط دیگر نخلستان ‌ها و باغ‌ های میوه گوناگون بود.

در سال 1943 انگلیس بر این کشور تسلط یافت. این کشور در سال 1967 استقلال یافت و جمهوری یمن امروزی در سال 1990 در این کشور برپا شد.

سیاست در یمن :

رئیس حکومت در این کشور رئیس جمهور است که با رای مردم برای دوره ‌ای هفت ساله انتخاب می ‌شود. معاونان رئیس جمهور را خود رئیس جمهور انتخاب می‌ کند. رئیس دولت نخست وزیر است که او را نیز رئیس جمهور تعیین می ‌کند. مجلس سنای این کشور یا مجلس شورا 111 کرسی دارد که نمایندگان آن را رئیس جمهور تعیین می ‌کند. مجلس نمایندگان در یمن 301 کرسی دارد که نمایندگان آن با رای مردم برای دوره‌ ای شش ساله انتخاب می ‌شوند.

اقتصاد در یمن :

تولید ناخالص داخلی در این کشور 52.05 میلیارد دلار است. شش میلیون و 316 هزار نفر نیروی کار آن را تشکیل می ‌دهند. اغلب نیروی کار این کشور در بخش کشاورزی مشغول به کار هستند. نرخ بیکاری در این کشور 35 درصد است. 45.2 درصد از مردم این کشور زیر خط فقر زندگی می ‌کنند.

محصولات صادراتی این کشور شامل نفت خام، قهوه و ماهی خشک شده و نمک‌ سود است که به کشورهای چین، هند، تایلند، کره جنوبی، ژاپن، امارات متحده عربی و آمریکا صادر می ‌شود.

محصولات وارداتی این کشور شامل غذا و احشام زنده، ماشین‌آلات و تجهیزات و مواد شیمیایی است که از کشورهای امارات متحده عربی، چین، آمریکا، عربستان سعودی، کویت، آلمان و برزیل وارد می ‌شود.

مردم یمن :

جمعیت این کشور حدود 23 میلیون نفر با میانگین سنی 17 سال است. امید به زندگی برای زنان در این کشور 65 و برای مردان 61 سال است. دین رسمی این کشور اسلام است. زبان رسمی یمنی ‌ها عربی است و تنها نیمی از جمعیت بالای 15 سال آن باسواد هستند.

یمن در یک نگاه :

  • مساحت : 527.970 کیلومتر مربع
  • جمعیت : 23.013.376 نفر
  • پایتخت : صنعا
  • واحد پول : ریال
  • دامنه اینترنتی : .ye
  • پیش شماره : 967 +

ارسال نظر به عنوان مهمان

  • هیچ نظری یافت نشد

طلایی

نقره ای

برنزی

عملکرد سنجی

عملکرد سوما نیوز را چگونه ارزیابی می کنید؟

ما 115 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

مجوز استفاده از قالب خبری ناب نیوز برای اين دامنه داده نشده , برای دریافت مجوز قالب بر روی لینک ، ( درخواست مجوز ) کلیک کنید