چهارشنبه, 24 مهر 1398
شناسه خبر:1070

آشنایی با کشور قطر - Qatar

  • انداز قلم

اختصاصی سوما؛ قطر ( Qatar ) کشوری در منطقه خاورمیانه در کنار آب ‌های خلیج فارس است که در گذشته به عنوان مرکزی عمده برای صید مروارید شناخته می ‌شد اما امروزه با منابع فراوان نفت و گازش در دنیا شناخته شده است.

قطر از جنوب با عربستان سعودی، همسایه است. این کشور به شکل شبه جزیره است و اطراف آن را آب ‌های خلیج فارس پوشانده است.

قطر که یکی از چندین امیرنشین منطقه است مدتی تحت سلطه عثمانی، انگلیس و بحرین بود و سرانجام در سال 1971 به استقلال رسید.

منبع در آمد ارزی این کشور، صادرات نفت و گاز می ‌‌باشد. قطر سومین کشور دارنده ذخایر گاز پس از روسیه و ایران است و ذخیره گاز آن برای 200 سال آینده کافی تخمین زده شده است. قطر عضو سازمان اوپک نیز است.

سیاست در قطر :

در امیرنشین قطر امیر رئیس حکومت است. امیر قطر در حال حاضر شیخ حمد بن خلیفه آل ثانی است که در سال 1995 جانشین پدر شد. رئیس دولت نخست وزیر است که امیر او را تعیین می‌ کند. مجلس الشورای این کشور 35 کرسی دارد که نمایندگان آن را امیر تعیین می‌ کند.

اقتصاد در قطر :

تولید ناخالص داخلی در این کشور 57.69 میلیارد دلار است. 638 هزار نفر نیروی کار این کشور را تشکیل می ‌دهند. نرخ بیکاری در این کشور 0.7 درصد است. در سال 2007 نرخ تورم در این کشور 13.8 درصد بود. در سال 2005 قطر روزانه 1.111 میلیون بشکه نفت تولید کرد.

محصولات صادراتی این کشور شامل گاز مایع، محصولات پتروشیمی، کود و فولاد است که به کشورهای ژاپن، سنگاپور، هند، تایلند و امارات متحده عربی صادر می‌ شود.

محصولات وارداتی این کشور شامل ماشین ‌آلات و تجهیزات حمل و نقل، مواد غذایی و مواد شیمیایی است که از کشورهای آمریکا، ایتالیا، ژاپن، فرانسه، آلمان، انگلیس امارات متحده عربی و عربستان سعودی وارد می ‌شود.

مردم قطر :

جمعیت این کشور حدود 929 هزار نفر با میانگین سنی 32 سال است. امید به زندگی برای زنان 77 و برای مردان 72 سال است. 77.5 درصد از مردم این کشور مسلمان هستند. زبان رسمی این کشور عربی است. زبان انگلیسی نیز به طور گسترده به عنوان زبان دوم استفاده می ‌شود.

ارتباطات در قطر :

شبکه خبری 24 ساعته الجزیره در قطر واقع است. این شبکه در سال 1996 تاسیس شد و در ابتدا تنها اخبار را به زبان عربی پخش می ‌کرد اما در سال 2006 الجزیره انگلیسی نیز راه ‌اندازی شد.

قطر در یک نگاه :

  • مساحت : 11.437 کیلومتر مربع
  • جمعیت : 928.635 نفر
  • پایتخت : دوحه
  • واحد پول : ریال
  • دامنه اینترنتی : .qa
  • پیش شماره : 974 +

ارسال نظر به عنوان مهمان

  • هیچ نظری یافت نشد

طلایی

نقره ای

برنزی

عملکرد سنجی

عملکرد سوما نیوز را چگونه ارزیابی می کنید؟

ما 88 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

مجوز استفاده از قالب خبری ناب نیوز برای اين دامنه داده نشده , برای دریافت مجوز قالب بر روی لینک ، ( درخواست مجوز ) کلیک کنید