دوشنبه, 29 مهر 1398
شناسه خبر:1206

باتخریب تالاب صومعه‌سرا ایران گوی سبقت را از سایر کشورها ربود!

  • انداز قلم

اختصاصی سوما نیوز - به قلم اسماعیل بلالایی؛ 14 بهمن همزمان با دوم فوریه مصادف است با روز جهانی تالاب‌ها، آری بیش از 40 سال قبل در چنین روزی بود که رؤسای محیط زیست 18 کشور پیشرفته جهان، به میزبانی ایران گرد هم آمدند تا سند نخستین و پیشرفته‌ ترین کنوانسیون زیست‌ محیطی جهان را برای حفاظت هر چه بیشتر از تالاب‌ها و اکوسیستم‌ های آبی جهان به امضا برسانند و امروز بعد از گذشت چهار دهه از انعقاد پیمانی که با نام ایران و ایرانی عجین شده، کنوانسیون رامسر از شرم آنچه که بر سر تالاب‌های ایران بر سر کشورمان آمده سر به زیر افکنده است.

ایده ایجاد چنین معاهده بین‌ المللی برای حفاظت از تالاب‌ ها از سال 1962 شکل گرفت اما عملا  8 سال طول کشید تا چنین ایده روشنفکرانه‌ای تحقق یابد و تا سال 1971، چندین نشست هم‌ اندیشی بین دست‌ اندرکاران و مسوولان محیط زیست برخی کشورهای جهان برگزار شد تا اینکه سرانجام در سال 1971 (سال 1349) با تلاش اسکندر فیروز، رئیس سابق سازمان محیط زیست ایران، این امر تحقق یافت.

اسکندر فیروز که از او به عنوان «پدر محیط زیست ایران» یاد میشود با تلاشی وافر موفق شد رؤسای محیط زیست 18 کشور جهان و مسوولان برخی نهادهای غیردولتی بین‌المللی از جمله فائو، یونسکو، IUCN و WWF را در شهر رامسر در ایران گردهم جمع کند تا سند کنوانسیون حفاظت از تالاب‌های جهان را نهایی کند.

میزبانی ایران در انعقاد چنین پیمانی در شهر رامسر و تلاش اسکندر فیروز، به ‌عنوان دبیر اجرایی این مراسم در روز 13 بهمن ماه موجب شد تا نام رامسر بر جبین کنوانسیون بین‌المللی حفاظت از تالاب‌ ها نقش ببندد و اکنون حدود 47 سال است که پرچم پیشرفته‌ ترین کنوانسیون زیست محیطی جهان در سوئیس با نام رامسر عجین شده است تا پیشتازی ایران را در عرصه حفاظت محیط زیست به اثبات برساند.

در سال 1354 یعنی 5 سال بعد، 7 کشور جهان از جمله ایران، فهرست تالاب‌ های با اهمیت خود را برای ثبت در سایت رامسر معرفی کردند و نخستین تالاب‌های بین‌المللی جهان از بین اکوسیستم‌های آبی این 7 کشور به ثبت رسید. در این سال، 18 تالاب از ایران در سایت رامسر به ثبت رسید و امروز با گذشت 33 سال از آن زمان تنها 4 تالاب دیگر از ایران به جمع تالاب‌های بین‌المللی جهان پیوسته است! این در حالی است که تاکنون 158 کشور جهان به کنوانسیون رامسر ملحق شده‌اند و در مجموع 1831 تالاب به وسعت 170 میلیون و 40 هزار و 380 هکتار در سایت رامسر ثبت شده است.

اما امروز ایران در تخریب تالاب‌ ها گوی سبقت را از دیگر کشورها ربوده است! اکنون 47 سال از شکل‌ گیری کنوانسیون رامسر میگذرد اما این کنوانسیون بعد از گذشت بیش از چهار دهه همنامی با ایران، اینک از شرم آنچه بر سر تالاب‌های کشورمان آمده، سر به زیر افکنده است.

در تمام این سالها تنها دستاورد ایران، اضافه کردن نام 4 تالاب دیگر به فهرست رامسر بوده که در مجموع شمار تالابهای بین‌ المللی ایران را به 22 تالاب افزایش داده اما در عوض به واسطه سوء مدیریت در روند حفاظت و بهره‌برداری پایدار از این تالاب‌ها در فاصله سال‌های 1990 تا 1992 دبیرخانه کنوانسیون رامسر نام 7 تالاب ایران را در فهرست تالاب‌های در معرض خطر و نابودی یعنی در فهرست «مونترو» جای داد.

حال در این شرایط باخبر شدیم که در تالاب بین المللی صومعه‌سرا و انزلی بخشی از نیزارهای مربوط به آن واقع در منطقه‌ای به نام سرخنکُل را سوزانده‌اند تا بتوانند از آن به عنوان زمینی برای ساخت و ساز استفاده کنند. این در شرایطی است که منطقه تخریب شده دقیقا جزء مناطق حفاظت شده می‌باشد و تابلویی در جلوی آن نیز نصب شده است که جمله «هرگونه صید و شکار و از بین بردن رستنیها و ورود قایق موتوری اکیدا ممنوع» در آن به چشم می‌خورد. در این قسمت ساختمانی نیز دیده می‌شود که بعد از انقلاب به عنوان مرکز تحقیقات تالابها بوده اما اکنون تابلوی آن نیز کنده شده است. بر اساس بررسی‌های بعمل آمده دریافتیم که بریدن یک شاخه از این نی‌ها و یا از بین بردن مناطق حفاظت شده جریمه‌هایی در پی دارد و انصافا مسئولین و مردم محلی نیز در حفظ آن می‌کوشیدند.

حال در این راستا سئوالاتی به ذهن می‌رسد که دوست داریم جواب آنها را از زبان مسئولین امر بشنویم:
- با توجه به اینکه ایران در تخریب تالابها گوی سبقت را در جهان از تمامی رقبا ربوده است، آیا باز باید شاهد سهل انگاری در حفاظت از این میراث قدیمی گیلان زمین باشیم؟
- چرا و چگونه و اصولا با چه مجوزی این تخریب، دقیقا جلوی تابلوی هشدار سازمان محیط زیست صورت گرفته است؟
- آیا ما نباید امانتداران خوبی برای نسلهای بعدی باشیم و این میراث گرانبها را به آنها منتقل کنیم؟
- به واقع چه کسی باید جوابگوی این سئوالات باشد؟
امید داریم که بتوانیم پاسخ سئوالات خود را پیدا نموده و همه باهم برای ساختن ایرانی آباد بکوشیم و دیگر شاهد اینگونه سهل‌انگاریها نباشیم.

ارسال نظر به عنوان مهمان

  • هیچ نظری یافت نشد

طلایی

نقره ای

برنزی

عملکرد سنجی

عملکرد سوما نیوز را چگونه ارزیابی می کنید؟

ما 559 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

مجوز استفاده از قالب خبری ناب نیوز برای اين دامنه داده نشده , برای دریافت مجوز قالب بر روی لینک ، ( درخواست مجوز ) کلیک کنید