سه شنبه, 23 مهر 1398
شناسه خبر:1259

آشنایی با کشور ایران - Iran

  • انداز قلم

اختصاصی سوما نیوز؛ کشور ایران ( Iran ) با سابقه طولانی در حوزه‌ های تمدنی ماوراء النهر و بین‌ النهرین در قلب فلات مشهور ایران و در حوزه غربی قاره پهناور آسیا در منطقه ‌ای که اکنون به خاورمیانه شهرت دارد واقع است.

آثار باستانی و تاریخی ایران به بیش از چهار هزار سال پیش باز می ‌گردد. ایران تا سال 1313 در مناسبات و روابط بین ‌المللی با نام پرشیا در جهان شناخته می ‌شد. با این حال پیش از آن نیز، بنابر اسناد تاریخی، شواهد، قراین، فرهنگ شفاهی، کشفیات باستان شناسی و زبان‌ شناسی میتوان گفت 4 نام برای کشور ایران به‌ کار رفته است.

ایران از شمال با کشورهای ترکمنستان، جمهوری آذربایجان، و ارمنستان و دریای مازندران، از جنوب با خلیج فارس و دریای عمان، از غرب با کشورهای عراق و ترکیه و از شرق با پاکستان و افغانستان همسایه است.

ایران یکی از منحصر به فردترین کشورها از لحاظ آب و هوا است به طوری که اختلاف دمای هوا در زمستان بین گرمترین و سردترین نقطه گاهی به بیش از 50 درجه می ‌رسد. به‌ طور کلی ایران در منطقه‌ ای قرار گرفته‌ است که از نظر بارندگی در سطح نیمه خشک و خشک قرار دارد.

ایران هجدهمین کشور جهان از نظر وسعت است و مساحت آن یک میلیون و 648 هزار و 195 کیلومترمربع است. ایران در خاورمیانه و منطقه اوراسیا از موقعیتی استراتژیک و خاصی برخوردار است و همواره به عنوان پل ارتباطی شرق و غرب مورد توجه بوده ‌است، چنانکه در روزگاران کهن بخش مهمی از جاده مبادلاتی و تاریخی ابریشم از ایران عبور می ‌کرده ‌است.

ایران همچنین یکی از کشورهای بنیانگذار و تاثیر گذار در سازمان ملل متحد، اوپک و سازمان کنفرانس اسلامی است و به دلیل داشتن منابع فراوان نفت و گاز نقش مهمی در امنیت انرژی بین ‌المللی و اقتصاد جهانی ایفا می ‌کند. اسلام دین رسمی و مذهب شیعه مذهب رسمی ایران است.

سیاست در ایران :

نظام حکومتی ایران پس از سقوط نظام سلطنتی و پیروزی انقلاب مردمی و اسلامی در 22 بهمن سال 1357، جمهوری اسلامی ‌است که بر اساس قانون اساسی زیر نظر ولی فقیه اداره می ‌شود. در سال 1368 و پس از درگذشت رهبر کبیر انقلاب اسلامی امام خمینی (ره)، حضرت آیت ‌الله خامنه‌ ای به انتخاب مجلس خبرگان رهبری مقام ولایت فقیه و رهبری کشور را عهده ‌دار شدند.

فرماندهی کل قوای نظامی و انتظامی نیز براساس قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران از اختیارات مقام معظم رهبری است. در کشور ما براساس قاعده تفکیک قوا، سه قوه مقننه، مجریه و قضائیه، به ترتیب عهده قانونگذاری، امور اجرایی و امور قضایی هستند و رئیس‌ جمهور که عهده ‌دار ریاست قوه مجریه است، برای یک دوره چهار ساله با رای مستقیم مردم انتخاب می ‌شود.

در نظام سیاسی ایران هر شخص تنها می ‌تواند دو بار به صورت متوالی عهده دار ریاست جمهوری شود. رئیس جمهور رئیس کابینه است و کابینه او هشت معاون و 18 وزیر دارد که وزیران کابینه برای فعالیت نیاز به رای اعتماد نمایندگان مجلس دارند. نمایندگان در مجلس شورای اسلامی همچنین حق سوال و استیضاح هر یک از وزیران کابینه وی را دارند. مجلس شورای اسلامی مجلس قانونگذار ایران است که 290 کرسی دارد. نمایندگان برای دوره‌ ای چهار ساله به صورت محلی با رای مستقیم مردم انتخاب می‌ شوند.

در نظام قانونگذاری ایران، شورایی متشکل از 6 حقوقدان و 6 فقیه مسئولیت بررسی تطبیق قوانین مصوب مجلس با موازین اسلام و قانون اساسی را برعهده دارند، که فقهای شورای به انتخاب رهبری نظام، و حقوقدانان به پیشنهاد رئیس قوه قضائیه و رأی نمایندگان ملت در مجلس شورای اسلامی، به عضویت این شورا در می ‌آیند.

چنانچه مصوبات مجلس به هر دلیل مورد تایید شورای نگهبان قرار نگیرد، این مصوبات برای تامین نظر شورا به مجلس بازگردانده می ‌شود، اما در موارد اختلافی میان مجلس و شورای نگهبان نهادی با عنوان مجمع تشخیص مصلحت نظام در قانون اساسی پیش بینی شده که مرکب از اعضای شورای نگهبان و وزیران مرتبط با هر مقوله و نیز جمعی از خبرگان و شخصیت‌ های برگزیده نظام به انتخاب و انتصاب رهبر انقلاب است و در موراد اختلافی موضوع به این مجمع ارجاع می‌شود و رای مجمع تشخیص مصلحت نظام فصل‌ الخطاب است.

همچنین در قانون اساسی شوراهایی برای اداره امور شهرها و روستاها پیش‌ بینی شده و نمایندگان این شوراها با رای مستقیم مردم برای دوره ‌ای چهار ساله انتخاب می ‌شوند و عهده ‌دار برنامه ریزی امور شهرها و روستاهای خود و انتخاب شهرداران هستند. نخستین دوره شوراهای اسلامی شهر و روستا نیز از سال 1377 در ایران آغاز به کار کرد.

از دیگر نهادهای مهم کشوری در ایران، مجلس خبرگان رهبری است که 86 عضو دارد و عهده‌ دار تشخیص مصادیق مشخص شده در قانون اساسی و انتخاب رهبر عالی نظام است. نمایندگان مجلس خبرگان نیز با رای مستقیم مردم به تفکیک منطقه جغرافیایی انتخاب می‌ شوند.

از نظر ویژگی‌ های دموکراتیک، ایران نمونه قابل توجهی از شرکت مردم در تعیین سرنوشت خود است بطوری که به عنوان مثال مردم ایران از فروردین 1358 (همه‌پرسی تغییر رژیم) تا آذر 1385 (سومین دوره انتخابات شوراها) 27 بار در انتخابات مختلف شرکت کرده و رای خود را به صندوق رای ریخته ‌اند.

مردم ایران :

جمعیت ایران بر پایه آمار سال 1390 حدود 75 میلیون نفر اعلام شده است. ایران در سال 1316 هجری شمسی از لحاظ تقسیمات کشوری، ابتدا به ده استان و به مرور تا سال 1383 به 30 استان، 362 شهرستان، 918 بخش، 2430 دهستان، 1060 شهرستان با مرکزیت تهران تقسیم شد و در سال 1389 استان البرز نیز به تقسیمات کشوری افزوده شد و استان‌ های کشور به عدد 31 رسید.

نام ‌های 31 استان‌ ایران :

آذربایجان شرقى، آذربایجان غربى، اردبیل، اصفهان، البرز، ایلام، بوشهر، تهران، چهارمحال و بختیاری، خراسان جنوبى، خراسان‌ رضوى، خراسان شمالى، خوزستان، زنجان، سمنان، سیستان و بلوچستان، فارس، قزوین، قم، کردستان، کرمان، کرمانشاه، کهکیلویه و بویر احمد، گلستان، گیلان، لرستان، مازندران، مرکزى، هرمزگان، همدان، یزد.

میانگین سنی مردم ایران 25.8 سال است. امید به زندگی برای زنان در بدو تولد 72.07 سال و برای مردان 69.12 سال است. 51 درصد از مردم ایران فارس، 24 درصد آذری، هشت درصد گیلک و مازندرانی، هفت درصد کرد، سه درصد عرب، دو درصد لر، دو درصد بلوچ، دو درصد ترکمن و یک درصد بقیه قومیت ‌ها هستند. 98 درصد مردم ایران مسلمان و دو درصد جمعیت هم اقلیت ‌های مذهبی شامل زرتشتی، مسیحی و یهودی هستند. زبان رسمی کشور فارسی است که 77 درصد جمعیت بالای 15 سال کشور می‌ توانند به این زبان بخوانند و بنویسند.

ارتباطات در ایران :

در ایران 21 میلیون و 981 هزار خط تلفن ثابت وجود دارد و 13 میلیون و 659 هزار خط تلفن همراه. رادیو و تلویزیون در ایران دولتی است اما روزنامه‌ ها و خبرگزاری ‌های خصوصی در ایران فعال هستند. ضریب نفوذ اینترنت در ایران در سال 2010 بیش از 43 درصد بوده است.

جمهوری اسلامی ایران در یک نگاه :

  • مساحت : یک میلیون و 648 هزار و 195 کیلومترمربع
  • جمعیت : حدود 80میلیون نفر
  • پایتخت : تهران
  • واحد پول : ریال
  • دامنه اینترنتی : .ir
  • پیش شماره : 98 +

ارسال نظر به عنوان مهمان

  • هیچ نظری یافت نشد

طلایی

نقره ای

برنزی

عملکرد سنجی

عملکرد سوما نیوز را چگونه ارزیابی می کنید؟

ما 149 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

مجوز استفاده از قالب خبری ناب نیوز برای اين دامنه داده نشده , برای دریافت مجوز قالب بر روی لینک ، ( درخواست مجوز ) کلیک کنید