چهارشنبه, 24 مهر 1398
شناسه خبر:879

آشنایی با کشور سوریه - Syria

  • انداز قلم

اختصاصی سوما نیوز؛ جمهوری عربی سوریه ( Syria ) کشوری است در منطقه خاورمیانه که پیش از این بخش عمده ‌ای از سرزمین شام بود. کشور سوریه با کشورهای لبنان، قبرس، فلسطین اشغالی، اردن، عراق و ترکیه هم‌ مرز است.

کشور امروزی سوریه در سال 1920 میلادی مستعمره فرانسه شد اما در سال 1964 اعلام استقلال کرد. نام سوریه را فرانسوی ‌ها پس از اشغال این کشور بر آن نهادند که به تاریخ کهن این سرزمین و استقرار آشوریان در آن اشاره دارد.

در سال 1963 میلادی در سوریه حزب بعث بر سر کار آمد و از سال 1970 تا کنون رئیس حکومت در این کشور یکی از افراد خاندان اسد است. در حال حاضر بشار اسد، رئیس جمهور سوریه است. او فرزند حافظ اسد است که از سال 1970 تا زمان مرگش در سال 2000 این کشور را اداره می ‌کرد.

سوریه در سال ‌های گذشته درگیری ‌های زیادی را با رژیم اشغالگر صهیونیستی داشته است و در این مدت بخشی از خاکش را هم از دست داده است. بلندی‌ های جولان بخشی از سوریه است که از زمان جنگ شش روزه دو کشور در سال 1967 تحت اشغال اسرائیل در آمده است.

آب و هوای سوریه در کناره‌ ها و نواحی جنوب غربی معتدل و مرطوب (مدیترانه ‌ای) و در سایر نقاط گرم و خشک است. بلندترین نقطه آن از دریا، جبل شیخ با دو هزار و 814 متر ارتفاع است.

مهمترین رودهای آن دجله و فرات است که رود فرات، با 696.2 کیلومتر طولانی ‌ترین رود این کشور است و حدود نیمی از آن در ترکیه و عراق جاری است. بندرهای مهم سوریه عبارتند از لاذقیه، طرطوس و بانیاس که در کنار دریای مدیترانه واقع شده ‌اند.

سیاست در سوریه :

در کشور سوریه بالاترین‌ مقام‌ رسمی‌ رئیس ‌جمهور است که توسط‌ مجلس‌ خلق‌ و بنا به‌ پیشنهاد دبیرکل‌ حزب‌ بعث‌ کاندیدا می ‌شود و در یک رفراندوم توسط مردم انتخاب می ‌شود. این‌ رفراندم‌ به‌ درخواست‌ رئیس‌ مجلس‌ خلق‌ برگزار و رئیس ‌جمهور برای‌ یک‌ دوره‌ هفت‌ ساله‌ انتخاب‌ می ‌شود. رئیس ‌جمهور سوریه باید مسلمان‌ و از شهروندان‌ عرب‌ سوریه‌ باشد.

بنابر قانون‌ اساسی‌ سوریه‌، نخست‌ وزیر سومین‌ مقام‌ رسمی‌ کشور پس‌ از رئیس‌ جمهور و معاون‌ اول‌ او است. نخست‌ وزیر بر فعالیت ‌های‌ وزرا نظارت‌ دارد. هیات دولت موظف است هر سال به مجلس گزارش عملکرد ارائه دهد. سابقه‌ مجلس‌ در این‌ کشور به‌ سال‌ 1919 یعنی‌ قبل‌ از استعمار فرانسه‌ بر میگردد و سوریه‌ اولین‌ کشور عربی‌ است‌ که‌ در آن‌ مجلس‌ تأ‌سیس‌ شد.

نام‌ اولین‌ مجلس‌ سوریه‌ کنفرانس‌ سوریه‌ بزرگ بود که‌ اعضایی‌ از دیگر کشورها‌ مانند لبنان، اردن‌ و فلسطین‌ نیز در آن‌ حضور داشتند. در دوران‌ استعمار فرانسه‌ در سال‌ 1923 دومین‌ مجلس‌ سوریه‌ تشکیل‌ شد که‌ 30 عضو داشت.

پس‌ از پایان‌ دوره‌ استعمار بار دیگر مجلس‌ با ساختاری جدید شکل‌ گرفت‌ و از سال‌ 1943 تا 1947 مجلس‌ با 124 عضو تشکیل‌ شد. بعد از جنبش‌ اصلاحی‌ حافظ‌ اسد، قانون‌ جدید مجلس‌ نوشته‌ شد. تعداد نمایندگان‌ مجلس‌ 250 نفر است که‌ از این‌ تعداد 127 کرسی‌ به‌ کارگران، کارمندان‌ دولت‌ و کشاورزان‌ اختصاص دارد و 123 کرسی‌ دیگر متعلق‌ به‌ باقی‌ اقشار جامعه‌ مانند صاحبان‌ صنایع، تجار، پزشکان‌ و وکلا است.

از این 250 کرسی‌ 131 کرسی متعلق به حزب بعث و 32 کرسی متعلق به باقی احزاب است. حزب بعث که حزب حاکم در سوریه است با ادغام‌ حزب‌ بعث‌ به‌ رهبری‌ میشل‌ عفلق و حزب‌ سوسیالیست‌ عرب‌ به‌ ریاست‌ اکرم‌ حورانی در اواخر سال‌ 1952 بوجود آمد. این حزب‌ در جریان جدایی‌ میان‌ مصر و سوریه‌ ( از سال‌ 1959 ) نقش‌ فعالی‌ ایفا کرد و در کودتای‌ هشتم‌ مارس‌ توانست‌ زمام‌ امور را به ‌دست‌ گیرد.

اقتصاد در سوریه :

اقتصاد سوریه زیر سایه نفت و کشاورزی است که نیمی از تولید ناخالص داخلی این کشور را تشکیل میدهند. در سال 2006 میلادی این کشور شاهد رشد اقتصادی 2.9 درصدی بود. تولید ناخالص داخلی سوریه در سال 2006 میلادی 78.04 میلیارد دلار بود. 5.276 نفر نیروی کارآن را تشکیل میدهند و نرخ بیکاری در آن 12.5 درصد است. 11.9 درصد از مردم این کشور زیر خط فقر زندگی می ‌کنند.

رونق گردشگری در سال‌ های اخیر در این کشور به ویژه گردشگری زیارتی، سبب شده است 60 درصد از نیروی کار این کشور در بخش خدمات فعال باشند. این کشور روزانه 405 هزار بشکه نفت تولید میکند که 175 هزار بشکه آن به دیگر کشورها صادر می‌ شود. در سوریه منابع گاز طبیعی هم موجود است که اغلب آن صرف مصارف داخلی می ‌شود.

صادرات سوریه شامل نفت خام، محصولات پتروشیمی، میوه و سبزیجات، نخ پنبه، البسه، گوشت و حیوانات زنده و گندم است که به کشورهای عراق، آلمان، لبنان، ایتالیا، مصر و عربستان سعودی صادر می ‌شود.

واردات به این کشور شامل ماشین ‌آلات و تجهیزات حمل ‌و نقل، ماشین‌ آلات الکتریکی، غذا و چهارپایان، آهن ‌آلات، مواد شیمیایی، پلاستیک، الیاف و کاغذ است که از کشورهای عربستان سعودی، چین، مصر، امارات متحده عربی، ایتالیا، اوکراین، آلمان و ایران وارد می‌ شود.

مردم سوریه :

جمعیت این کشور 19 میلیون و 314 هزار و 747 نفر است که میانگین سنی آنها 21.1 سال است. امید به زندگی در آن 70.6 سال است. مسلمانان این کشور 86 درصد کل جمعیت را تشکیل میدهند و مسیحیان 13.5 درصد از جمعیت را. حدود پنج هزار یهودى نیز در دمشق و اطراف آن زندگى مى کنند.

مسلمانان سنی بیشترین بخش جمعیتی سوریه را تشکیل داده‌ اند. دروزی ‌ها گروهى از مسلمانان هستند که حدود یک میلیون نفر از جمعیت سوریه را تشکیل میدهند. اغلب دروزی ‌ها در استان سویدا و جبل دروز واقع در جنوب لاذقیه ساکن هستند.

علویان که شیعه اثنى عشرى ‌اند نزدیک به دو میلیون نفر هستند و اکثر در کوههاى شمال غرب سوریه به موازات ساحل طرطوس تا انطاکیه پراکنده‌ اند. علویان پست ‌هاى حساس در سوریه را بر عهده داشته و گفته مى‌ شود حافظ اسد نیز خود یک علوى است. شیعه امامیه یا اثنى عشریه بین دویست تا سیصد هزار نفر هستند. آنان در غرب بابتوما در دمشق و قریه داریا زندگى مى ‌کنند و اکنون نیز روستای راویه و اطراف مرقد مطهر حضرت زینب سلام الله علیها محل سکونت بیشتر آنان شده است.

ارتباطات در سوریه :

نخستین رادیوی خصوصی این کشور با نام المدینه اف.ام در ماه مارس سال 2005 کار خود را آغاز کرد. مهمترین روزنامه ‌های این کشور البعث، الثوره و تشرین هستند.

سوریه در یک نگاه :

  • مساحت : 185.170 کیلومتر مربع
  • جمعیت : 19.314.747 نفر
  • پایتخت : دمشق
  • واحد پول : لیره سوری
  • دامنه اینترنتی : .sy
  • پیش شماره : 963 +

ارسال نظر به عنوان مهمان

  • هیچ نظری یافت نشد

طلایی

نقره ای

برنزی

عملکرد سنجی

عملکرد سوما نیوز را چگونه ارزیابی می کنید؟

ما 97 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

مجوز استفاده از قالب خبری ناب نیوز برای اين دامنه داده نشده , برای دریافت مجوز قالب بر روی لینک ، ( درخواست مجوز ) کلیک کنید