سه شنبه, 23 مهر 1398
شناسه خبر:1165
به قلم احمدرضا روح اله زاد؛

آقاي نتانياهو دنيا عوض شده است

  • انداز قلم

اختصاصی سوما؛ بنيامين نتانياهو اخيرا در دو مرحله يك ادعا را مطرح كرده است و آن اينكه ايراني ها زماني مي خواستند يهوديان را نابود كنند اما نتوانستند و اينبار هم موفق به اينكار نخواهند شد.

نخست وزير رژيم صهيونيستي، نخستين بار اين موضوع را در ديدار با رئيس جمهور روسيه در مسكو مطرح كرد كه با پاسخ بسيار سرد و معنا دار ولادمير پوتين روبرو شد، مبني بر اينكه اين موضوع مربوط به قرن پنجم پيش از ميلاد است و دنيا عوض شده است. اما نتانياهو بار ديگر در روز شنبه (21 اسفند 1395) در جمع چند كودك صهيونيسم و در آستانه عيد موسوم به پوريم اين موضوع را مطرح كرد و مدعي شد كه امپراطوري پارس زماني قصد داشته يهوديان را نابود كند اما نتوانست. امروز هم آنها مي خواهند ما را نابود كنند ولي باز هم موفق نخواهند شد.

شايان ذكر است عيد موسوم به پوريم بر اساس داستان مجعول استر در تورات است آن گونه كه از آن داستان مجعول بر مي آيد رقابت شديد ميان هامان نخست وزير و مردخاي عموي استر ملكه خشايار شاه كه يك يهودي بود موجب مي شود كه استر به خشايار بقبولاند كه هامان در صدد يك توطئه قومي عليه خانواده ملكه و شاه است. لذا از شاه دستوري عجيب را اخذ مي كند كه در آن به يهوديان به فرماندهي مردخاي اجازه مي دهد كه به مدت چند روز هامان وزير و خانواده و منسوبان وي را به قتل رسانده و اموال و املاك آنان را تصاحب كنند. كه روايات متعدد، قتل عام 70 تا 700 هزار شهروند ايراني به دست يهوديان را گزارش مي دهد. هر چند اصالت اين داستان هم به لحاظ تاريخي و هم با ملاحظات جامعه شناختي محل ترديد است و مي بايست در جاي خود به آن پرداخته شود.

اولا اگر مبنا را بر اصالت اين داستان قرار دهيم كه نگارنده تاكيد بر كذب بودن آن دارد، جامعه ايراني در آن زمان كه گستره اي بزرگ از ايران فعلي، آذربايجان، تركيه، عراق، سوريه و... بود كه اقوام مختلفي در آن زندگي مي كردند كه همه شهروند امپراطوري پارس بودند و البته يهوديان نيز شهروند اين امپراطوري محسوب مي شدند تا جاييكه يك دختر يهودي به عنوان ملكه اين كشور انتخاب مي شود. پس اين ادعاي نتانياهو كه امپراطوري پارس در يك زماني قصد نابودي يهوديان را داشته است بر اساس همان داستان مجعول غلط است و هيچ گزارش تاريخي وجود ندارد كه تاييد كند كه ايرانيان اعم از حكومت و مردم، قتل عام ملتي را دستور كار خود قرار داده باشند تا چه رسد قتل عام بخشي از شهروندان ايراني (ايرانيان يهودي)!

ثانيا اين كه ايراني امروز تاكيد مي كند كه اسرائيل بايد نابود شود، ناظر بر دشمني ايران با يهوديان نيست بلكه جامعه ايراني، حاكميتي به نام اسرائيل را كه يك حاكميت جعلي، نژادپرست و اشغالگر است را هدف قرار داده است و البته همه صهيونيست هايي كه بي اجازه ملت تاريخي فلسطين اشغالگرانه به اين سرزمين وارد شده، اشغاگر محسوب مي شوند و بايد اين سرزمين را ترك كنند و گرنه اصرار آنان بر استمرار حضورشان در فلسطين موجب مي شود جز حاكميتي محسوب مي شوند كه مبارزه با آن تا نابودي اش حق مشروع ملت فلسطين و وظيفه ديني امت اسلام بر پايه نصوص آشكار قرآن كريم من جمله نص شريف"ولن يجعل الله للكافرين علي المومنين سبيلا" است و مصداق شعار نابودي و محو اسرائيل از صحنه روزگار ايرانيان قرار خواهند گرفت.

جمهوري اسلامي ايران هرگز با يهوديان دشمني ندارد و مصداق آشكار آن سكونت آزادانه يهوديان ايران در اين كشور است كه همه مناسك ديني خود را اجرا كرده و مدارس خاص خود را دارند و در حوزه قانونگذاري هم نماينده دارند تا در تقنين قوانين بتوانند از آموزه هاي يهودي صيانت كنند. ايران با اسرائيل دشمني دارد و در اين ترديدي نيست ولي نتانياهو به عنوان نماينده حاكميت غير قانوني و آپارتايد اسرائيل تلاش دارد دشمني با اسرائيل را به دشمني با پيروان يك دين آسماني مصادره كند.

گزاره بعدي آقاي نتانياهو مبني بر اينكه اين بار نيز موفق نخواهند شد، نشان از فهم نادرست شرايط و ظرفيت ها در معادله رويارويي است كه البته به نظر مي رسد آقاي پوتين با بيان اينكه "دنيا عوض شده است" در صدد تفهيم اين موضوع به نتانياهو بود كه اگر بپذيريم در 5 قرن پيش از ميلاد ايرانيان قصد نابودي شما را داشته اند ولي نتوانستند اما تحقق اين خواسته يعني نابودي اسرائيل از سوي ايران امري كاملا ممكن و شدني است، چرا كه 5 قرن پيش يك داستان بود و در داستان هر طرفي كه نويسنده بخواهد پيروز است اما دنياي امروز دنياي واقعي است و نويسنده آن، ظرفيت ها و شرايط و مهمتر از همه اراده برخاسته از باور دو طرف معادله است. بايد پرسيد؛ ايران حسين كربلا را دارد، آقاي نتانياهو شما چه داريد؟

ارسال نظر به عنوان مهمان

  • هیچ نظری یافت نشد

طلایی

نقره ای

برنزی

عملکرد سنجی

عملکرد سوما نیوز را چگونه ارزیابی می کنید؟

ما 76 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

مجوز استفاده از قالب خبری ناب نیوز برای اين دامنه داده نشده , برای دریافت مجوز قالب بر روی لینک ، ( درخواست مجوز ) کلیک کنید