سه شنبه, 23 مهر 1398
شناسه خبر:1182
به قلم هومن سعادتخواه صومعه سرایی؛

چالش های مدیریت شهری

 • انداز قلم

اختصاصی سوما؛ یکی از دیدگاه های رایج کشور در مورد مدیریت شهری، بحث واگذاری وظایف سازمانهای خدمات رسانی در شهر به شهرداری هاست که با موضوع مدیریت واحد شهری مطرح می گردد.

لذا تدوین پیش نویس لایحه قانونی مدیریت شهری بر اساس تحقق ماده 173 قانون برنامه پنجم توسعه کشور مبنی بر تدوین برنامه جامع مدیریت شهری از آذر ماه 92 توسط دولت، در دستور کار قرار گرفت. تدوین لایحه قانونی یاد شده که بازنگری و به روز رسانی اساسی در قانون شهرداری محسوب می شود، ناشی از ضرورت سمت‌دهی اداره امور عمومی به سمت عدم تمرکز می‌باشد. حال این سوال پیش می آید اگر این شیوه مدیریت نیز شکل بگیرد مشکلات و معضلات مبتلا به مردم در شهرها کاهش می یابد یا خیر؟

با توجه به اینکه در حال حاضر یکی از موانع رشد اقتصادی در کشور طبق نظر قاطبه کارشناسان امر ساختار اداری ناکارآمد بوده که قدرت هر گونه پیشرفت و نوآوری را سلب نموده و شهرداریها نیز از این قاعده مستثنی نیستند و رفع این نقیصه نیازمند ساختاری قوی و پویا و در چارچوب اداری است که در همین راستا نقش و جایگاه ویژه منابع انسانی و بهره  گیری از پرسنلی کارآزموده که توان تطبیق با شرایط جدید را داشته باشد غیر قابل انکار است.

لازم به ذکر است که در دنیای معاصر، شهرها نقش مهمی در توسعه اقتصادی و رقابت پذیری در عرصه های جهانی دارند. امروزه وظایف مدیریت شهری تنها به توسعه زیرساخت های شهری و ارایه خدمات محدود نمی شود. تحولات جهانی طی دهه های اخیر همگام با گرایش دولت ها به واگذاری امور محلی به مدیریت محلی سبب شده تا بویژه در کشورهای در حال توسعه مدیریت شهری در راستای تحقق مدیریت محلی بر اساس یکپارچگی گام بردارد. در ایران علی رغم سابقه طولانی نهادهای مدیریت شهری از جمله بلدیه، هنوز شاهد تفرق مدیریت و تقسیم وظایف شهرداری ها در بین نهادهای متعدد دخیل در امر مدیریت شهری در کشور هستیم. این در حالی است که  طی سده اخیر حرکت‌های مهمی مانند اولین قانون شهرداری در بیش از یکصد سال قبل و قانون مصوب 1334 شهرداری‌ از شش دهه قبل انجام شده است.

رفع موانع رشد اقتصادی و شناخت فرصت ها و مزیت های اقتصادی شهر و دستیابی به افق روشن آینده اقتصادی از موضوعات مهم است. شهرهایی در عرصه های پیش رو می توانند موفق باشند که مزیت های رقابتی خود را بشناسند، تغییرات اقتصادی شهر را ارزیابی کنند و انعطاف و توان تغییر آن را داشته باشند.

سیاست قطع کمک های دولتی که بدون در نظر گرفتن منابع درآمدی جایگزین صورت گرفت مشکلات عدیده را برای شهرداری ها بوجود آورد که امروزه نزدیک به ۷۰ تا ۸۰ درصد درآمد شهرداری ها از فروش تراکم و عوارض صدور پروانه ساختمانی حاصل می شود. یکی از راه های عدم تحقق درآمد شهرداریها نداشتن شناخت درست در تامین منابع درآمدی است که در چند ساله اخیر راحت ترین راه کسب درآمد در شهرها فروش تراکم و عامل اصلی آن نیز نقش دولت در آزاد گذاشتن شهرداری ها در جهت تامین منابع درآمدی است.

امروزه شهرداری ها به عنوان نهادهای مدنی و سازمان های محلی، عهده دار انجام وظیفه در سطح یک جامعه شهری می باشند و گستردگی اجتماع شهری ضرورت هماهنگی دستگاه ها را بایکدیگر طلب می کند و برای پویایی آن اگر تمام وظایف گسترده یک شهر در اختیار شهرداریها باشد و شهرداری نیز بعنوان سازمان مدنی و با مشروعیت کامل بتواند عهده دار این وظایف گردد میتوان امید به کاهش مشکلات شهری داشت ...
تجربه حیات شهری در ایران با توجه به داشتن پیشینه زندگی شهری از کارآیی بالایی برخوردار نیست به همین دلیل رشد شهرگرایی و شهرنشینی و هدایت مناسب شهرها نیازمند شیوه ای مناسب از مدیریت شهری اند که بتوانند به دور از هیاهو جنجال در اداره شهر موفق عمل نمایند.

به امید فردایی روشن و اتفاقات خوب برای شهرم صومعه سرا

ارسال نظر به عنوان مهمان

 • چه جوری

  سالهاست خیابان و میدان بزرگ در صومعه سرا ساخت نشده. ترمینال هم بسیار کوچک و نامناسب است. شهردار صومعه سرا نهایت تلاش را جهت زیباسازی انجام داده. بایدخیابانها کم عرض را تعریض شود، با توسعه مناطق گردشگری می توان به صنعت هتلداری صومعه سرا کمک کرد.
  . آنقدر پرده تشکر بابت آسفالت زده شد ؛مردم گیلان فکر میکنند که صومعه سرا گلستان شده .
  بسیاری محلهاشهر و روستاها آسفالتش بصورت نیمکار رها شده. باید میلیارها تومان هزینه شود تا عقب افتاگی ماندگی برطرف شود. شهرما حتی فرهنگیان از سایر استانها به صومعه سرا بیا ورد چون هنوز خانه معلم نداریم

  پاسخ
 • سجاد جعفری

  ارزوی سلامتی برای هومن عزیزم

  پاسخ
 • قلب صومعه سرا

  در بسیاری از شهرهای قشنگ ایران محیطی آرام و زیبا برای تفریح خانواده ها و جوانان معین می کنند. درصومعه سرا بایدکجا رفت. اگر مسئولینی وجود داشته باشد تا قدرتی داشته باشد بتوانند آرزوی جوانان صومعه سرا برای داشتن پارک ساحلی برآورده کند.
  شورای شهر به خواست مردم بی اعتناست، باتوجه به ریختن فاضلاب در درون رودخانه گاز روبار دیگر بحث پارک ساحلی منتفی شده.

  پاسخ
 • همایشه استان

  آقایان اعضای شورا لطفا بیشتر به فکر شهر باشید

  پاسخ
 • آنتیک

  برای گردشگر پذیری شدن شهرستان صومعه سرا پیشنهاد می شود:
  - تعریض خیابان و کوچه ها جهت عبور مرور راحت مردم . نصب تابلو بزرگ در سه دوگور جهت معرفی شهر صومعه سرا.
  - زیبا سازی و ساحل گیری اطراف گازروبار و کسماء جهت احداث پارک ساحلی( جهت توسعه صنعت گردشگری ، مکانی جهت آرامش خانوادهای صومعه سرایی ، باتوجه به اینکه بسیاری از شهرهای زیبا در کنار رودخانه هاست)
  - ساخت سالن های بزرگ مورد نیاز در آینده (تئاتر و غیره)
  - توسعه ترمینال صومعه سرا ، نصب مجسمه زیبا از مردم گیلان، زیباسازی ورودیهای شهر
  - اجرای خط واحد شهرو روستا. تا بخش ها و روستایان ما خالی از سکنه نشود.
  - تهیه زمین ورزشی بزرگ در نقاط مختلف برای ایجاد ورزشگاه جدید زمین فوتبال، استخر شنا، زمین تنیس، زمین اسکیت، زمین بازی کودکان
  - اتصال بلوار دانشکده فنی به سمت مسکن مهر تا کمربندی دیگری برای این شهر باز شود.
  - ساخت میدان تره بار بزرگ که برای شهرداری درآمدزایی داشته باشد. ایجاد فضای سبز تا مهمانان عبوری از آن استفاده کنند.
  - مشخص شدن جاهای برای مسافران دراطراف صومعه سرا ( بصورت رایگان. نمازخانه و wc و پارک کودک- مشخص شدن بازارهای محلی در ورودی و خروجی شهر

  پاسخ
 • روزنما

  چرا تمام سایت های محلی بیشترین توجه شان به انتخابات ریاست جمهوری است؟

  پاسخ
 • نباید گفت

  چرا گزارشی درخصوص عملکرد شورای شهرسابق تهیه نمی کنید و از شورای آینده صومعه سرا هیچ پرسشی ندارید؟

  پاسخ

طلایی

نقره ای

برنزی

عملکرد سنجی

عملکرد سوما نیوز را چگونه ارزیابی می کنید؟

ما 129 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

مجوز استفاده از قالب خبری ناب نیوز برای اين دامنه داده نشده , برای دریافت مجوز قالب بر روی لینک ، ( درخواست مجوز ) کلیک کنید