پنج شنبه, 25 مهر 1398
شناسه خبر:3682
به قلم احمدرضا روح الله زاد؛

اسرائیل در ضربه اول از صفحه روزگار محو خواهد شد/تحلیلی بر سخنان دبیرکل حزب الله

  • انداز قلم

اختصاصی سوما؛ سخنان سید حسن نصرالله دبیرکل حزب الله لبنان که به بهانه سیزدهمین سالگرد جنگ 33 روزه ایراد کرد از ابعاد مختلف حائز اهمیت است.

نتانیاهو بارها تاکید کرده که حضور ایران در سوریه یک تهدید بسیار جدی برای اسرائیل محسوب می شود و ایران باید از سوریه خارج شود.

در این ارتباط سفرهای زیادی را به کشورهای مختلف خصوصا امریکا و اروپا و روسیه داشته است. امریکا و اروپا هم بر خروج ایران از سوریه تاکید کرده اند. اما ایران که به درخواست رسمی دولت سوریه برای جنگ با تروریست ها در این کشور حضور دارد همواره تاکید کرده تا زمانی که دولت سوریه با تهدید روبرو است در کنار ملت و دولت سوریه حضور دارد. همچنین شایعات زیادی در ارتباط با توافق امریکا و اسرائیل و روسیه برای خارج شدن ایران از سوریه مطرح است. سید حسن نصر الله با گفتن اینکه« ایران هرگز از سوریه خارج نخواهد شد. ایران و روسیه بیش از هر زمان دیگری به هم نزدیک شده اند» در واقع به همه این شایعات پاسخ داده و از هماهنگی راهبردی میان محور مقاومت و روسیه در پرونده های منطقه ای خصوصا جنگ با تروریسم تکفیری و به طور اخص سوریه خبر داد. موضوعی که مسئولین سیاسی و امنیتی اسرائیل در نشت اخیر هرتزلیا نیز به آن اشاره داشتند مبنی بر اینکه روسیه انتخاب خود در همراهی با محور مقاومت کرده است و اسرائیل تاثیر چندانی در تصمیمات روسیه ندارد.

رهبران صهیونیستی بارها تاکید کرده اند که به لبنان حمله خواهند کرد و این حمله به گونه ای خواهد بود که به گفته نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی لبنان را به « عصر حجر » باز خواهد گرداند. در نوزدهمین نشست هرتزلیا نیز این موضوع مورد تاکید قرار گرفت که در جنگ با لبنان باید کل لبنان هدف حملات سنگین اسرائیل قرار گیرد و لبنان به ویرانه تبدیل شود. اما همانطور که سید حسن به درستی اشاره داشت معادله ای که پس از جنگ 33 روزه شکل گرفته است، همچنان پا برجا است و 13 سال است که اسرائیل تهدید به جنگ و ویرانی می کند اما جرأت شروع آن  را ندارد. حزب الله به گفته سید حسن، به چند دلیل بسیار قوی تر از 13 سال پیش است؛

1- موشک های حزب الله در ابعاد کمی و کیفی رشد داشته اند. به اعتراف منابع اطلاعاتی اسرائیل مقاومت اسلامی لبنان بین 13 الی 15 هزار موشک دارد که تقریبا همه آنها نقطه زن هستند( حزب الله ترجیح می دهد در ارتباط با توان نظامی خود از ابهام تبعیت کند).

2- حزب الله با حضور در سوریه تجربه گرانبهایی از رزم در مناطق شهری و حفظ سرزمین اندوخته است و این با توجه به تاکیدات مکرر سید حسن مبنی بر ورود به منطقه الجلیل در شمال فلسطین اشغالی در هر جنگ آینده، صهیونیست ها را با نگرانی شدید روبرو کرده است.

3- اسرائیل فاقد عمق استراتژیک است و با توجه به اینکه مراکز جمعیتی و اقتصادی و استراتژیکی آن در یک جغرافیای محدود از شهرک نتانیا در شمال تا شهر اشدود در جنوب و در یک محدوده 1200 کیلومتر مربعی به طول 70 و عرض نهایتا 20 کیلومتری قرار گرفته است، با توجه به موشک های نقطه زن حزب الله، همانطور که سید صادق مقاومت تاکید کرد، این اسرائیل است که باید «عصر حجر» را تجربه کند. خصوصا که سید حسن در چند مرتبه از بمب هسته ای حزب الله یعنی مخازن آمونیاک اسرائیل رونمایی کرده است! همچنین ناتوانی گنبد آهنین در مقابله با موشک های مقاومت فلسطین، همچنین موشک باران مراکز حساس صهیونیستی در جولان، ابعاد رو به گسرشی یافته است. به عبارت دیگر اسرائیل را در همان « ضربه اول» فقط در تاریخ باید جستجو کرد

4- نیروی هوایی اسرائیل همواره به عنوان یک نیروی راهبردی در جنگ ها مطرح بوده است. این نیرو در سال های اخیر خصوصا در جنگ سوریه با چالش های جدی روبرو شده است. سید حسن نصرالله با تاکید بر اینکه « نیروی هوایی اسرائیل دیگر تکلیف جنگ های آینده را مشخص نخواهد کرد» و « شاید حزب الله موشک های ضد هوایی داشته باشد» این نقطه برتری را وارد مرحله جدیدی از چالش کرده است.

سید حسن نصرالله در سخنرانی خود بر یگانگی محور مقاومت نیز تاکید داشت. وی در خصوص هر گونه جنگی علیه ایران هشدار داد که همه کشورهایی که به نوعی در جنگ علیه ایران مشارکت داشته باشند مورد حمله مقاومت قرار می گیرند و این به معنی یک جنگ عمیق و گسترده است که بی تردید بیشترین آسیب ها متوجه نیروهای امریکا، اسرائیل و کشورهای مرتجع عرب خواهد بود.

نتانیاهو اخیرا ایران را تهدید کرده بود که با جنگنده های ظاهرا راهبردی F35 مراکز هسته ای ایران را مورد حمله قرار خواهد داد. سخن سید حسن مبنی بر اینکه نیروی هوایی اسرائیل تعیین کنند در جنگ های آینده نیستند، نیم نگاهی هم به این تهدید داشت، حال که حزب الله به میزانی از توانایی رسیده که این نیرو را با چالش روبرو کرده است به طریق اولی ایران با حجم وسیعی از امکاناتی که در اختیار دارد، خصوصا با رهگیری و انهدام پهباد تریتون MQ4 امریکا که برتری های ممتازی نسبت به جنگنده F35 دارد، اجازه می دهد این تهدید در دایره ادعا حیات داشته باشد. خصوصا که شهرهای موشکی و پهباد های راهبردی ایران ظرف نیم ساعت می تواند جغرافیای نه تنها فلسطین اشغالی بلکه بسیار فراتر از آن را به عصر حجر برگرداند.

ارسال نظر به عنوان مهمان

  • هیچ نظری یافت نشد

طلایی

نقره ای

برنزی

عملکرد سنجی

عملکرد سوما نیوز را چگونه ارزیابی می کنید؟

ما 218 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

مجوز استفاده از قالب خبری ناب نیوز برای اين دامنه داده نشده , برای دریافت مجوز قالب بر روی لینک ، ( درخواست مجوز ) کلیک کنید