پنج شنبه, 25 مهر 1398
شناسه خبر:3683
به قلم احمد اخگر؛

عرصه ورزش جایگزین کوتاهی و خیانت دولت ها به آرمان فلسطین

  • انداز قلم

اختصاصی سوما؛ تیم ملی الجزایر با غلبه بر سنگال قهرمان فوتبال قاره افریقا شد. عرصه رقابت های ورزشی با جذابیت های زیادی همراه است و اساسا پیروزی و شکست در این رقابت ها به جذابیت آنها می افزاید.

اما آنچه در باره قهرمانی الجزایر باید به آن توجه داشت؛ توجه خاص و گسترده جامعه فلسطین به بازی پایانی فوتبال جام ملت های افریقا است. گزارش ها حاکی از آن است که اکثر فلسطینیان اعم از آنانی که در جغرافیای فلسطین زندگی می کنند و نیز آنانی که در کشورهای دیگر زندگی می کنند این بازی را با حساسیت بالایی به تماشا نشستند. حتی گفته می شود محمود عباس رئیس خودگردانی فلسطین نیز با جمعی از رهبران ساف این مسابقه را تماشا کرده است. اسماعیل هنیه رئیس دفتر سیاسی حماس نیز با ارسال پیامی این پیروزی را به مردم الجزایر تبریک گفته است. فلسطینیان نیز پس از پیروزی الجزایر اقدام به شادی و پایکوبی و پخش شیرینی  کرده اند.

آنچه که موجب توجه ویژه فلسطینیان به این بازی و تحسین و تمجید از فوتبال و بازیکنان الجزایر شده است، به دلیل مواضعی است که بازیکنان الجزایری در ارتباط با فلسطین گرفته اند. مردم الجزایر خصوصا ورزشکاران الجزایر بارها حمایت خود را از فلسطین نشان داده اند. اهتزاز پرچم فلسطین در ورزشگاه شهر سطیف الجزایر از سوی 18 هزار تماشگر در سال 1394 و یا نمایش عکس های کنارهم نهاده شده دونالد ترامپ و ملک سلمان رهبران امریکا و عربستان به نشانی خیانت علیه فلسطین در ورزشگاه در سال 1396 و یا خودداری کردن فوتبال زنان الجزایر در مسابقات پارا المپیک برزیل از رویارویی با نماینده رژیم صهیونیستی در سال 1395 تنها نمونه هایی از اقدامات ورزشکاران الجزایری در حمایت از فلسطین است. البته بازیکنان الجزایر در همین دوره و در بازی نیمه نهایی با نیجریه با اهتزاز پرچم فلسطین باز بر حمایت خود از فلسطین تاکید کردند. این مواضع شفاف و مستمر، بی تردید مورد توجه جامعه فلسطین قرار دارد و بر همین اساس فلسطینیان از قهرمانی الجزایر با خوشحالی فراوان استقبال کردند.

الجزایر استقلال خود را از بطن یک انقلاب کسب کرده است و این جامعه که سال ها در اشغال فرانسه بوده است، درد اشغال را با تمام وجود درک می کند و بهمین دلیل به نوعی همذات پنداری با رنج ملت فلسطین دارد. چیزی که با تغییرات سیاسی هم اساسا تغییر نکرده است. کشور الجزایز در یک شرایط خاص ناشی از خروج آقای بوتفلیقه از قدرت قرار دارد و هنوز دولت جدید انتخاب نشده است اما مردم الجزایر در چنین شرایط حساسی باز موضوع فلسطین را فراموش نکرده و خود را مکلف به حمایت از آن می دانند که اقدام بازیکنان تیم ملی فوتبال الجزایر به عنوان نمایش اراده این ملت است.

اقدام ورزشکاران الجزایری در شرایط فعلی که اکثر رژیم های عربی جامه خیانت به آرمان فلسطین را بر تن کرده اند و هر یک نقشی را در طرح «معامله قرن» امریکا قبول کرده اند، از اهمیت و ارزش بالایی برخوردار است.  این اقدام نشان می دهد که جوامع مسلمان بر خلاف دولت های وابسته عربی(دولت الجزایر به نوعی از دایره مستثنی است) فلسطین را به عنوان یک اولویت در نظر دارند و هرگز به این اولویت اسلامی خیانت نمی کنند. به نظر می رسد عرصه های ورزشی و هنری و دیگر عرصه هایی که جوامع در آن اراده خود را به نمایش می گذارند، فرصتی بزرگ است تا اقدامات خیانت بار رژیم های وابسته اسلامی را با چالش های جدی همراه سازد و این در واقع بستری است که می تواند بسیاری از طرح های ضد فلسطینی و ضد اسلامی جریان صهیونیسم بین الملل را خنثی سازد. در سال های اخیر شاهد گسترش مخالفت با اسرائیل و حمایت از فلسطین در میان هنرمندان، ورزشکاران، نویسندگان، شاعران و حتی سیاستمدران و در کل جوامع مدنی در سطح بین المللی بوده ایم که در واقع به نوعی جایگزین دولت ها شده اند که تحت فشار لابی های ثروت و قدرت صهیونیستی، از اسرائیل حمایت می کنند. گسترش اعتراض به اسرائیل و حمایت از فلسطین در جوامع مدنی نوید آزادی فلسطین و دنیای بدون صهیونیسم را با خود به همراه دارد.

ارسال نظر به عنوان مهمان

  • هیچ نظری یافت نشد

طلایی

نقره ای

برنزی

عملکرد سنجی

عملکرد سوما نیوز را چگونه ارزیابی می کنید؟

ما 260 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

مجوز استفاده از قالب خبری ناب نیوز برای اين دامنه داده نشده , برای دریافت مجوز قالب بر روی لینک ، ( درخواست مجوز ) کلیک کنید