پنج شنبه, 25 مهر 1398
شناسه خبر:3684
به قلم احمد رضا روح الله زاد؛

جنگ 33 روزه و شکل گیری معادله ای برای فروپاشی اسرائیل

  • انداز قلم

اختصاصی سوما؛ سیزده سال از جنگ 33 روزه می گذرد. جنگی که به اعتراف اکثر کارشناسان نقطه عطفی در معادله نه تنها «لبنان و اسرائیل»، بلکه معادله «فلسطین و اسرائیل» و حتی فراتر از آن بر کل معادلات منطقه ای محسوب می شود.

جنگی که در آن وعده حق تعالی تحقق یافت و عده ای قلیل اما مومن به نصرت الهی از انبوهی دشمن و سازو برگ جنگی اش نهراسیدند و ایستادند و ثمره این ایستادگی بر اساس فرمان الهی « فاستقم کما امرت» را عیان دیدند که فرمود؛ « كَم مِن فِئَةٍ قَليلَةٍ غَلَبَت فِئَةً كَثيرَةً بِإِذنِ اللَّهِ وَاللَّهُ مَعَ الصّابِرينَ».جنگی که به حق وعده صادق نامیده شد.

سیزده سال پیش رژیم صهیونیستی با یک هماهنگی بی سابقه با قدرت های بین المللی و برخی رژیم های منطقه ای، حملات گسترده ای را علیه لبنان انجام داد. کارشناسان اهداف این جنگ را؛

1- نابودی زیر ساخت های مقاومت با تخریب گسترده ظرفیت های بنیادین حزب الله در لبنان

2- نابودی مغز افزار مقاومت از طریق حذف رهبران حزب الله ( بر این اساس همه مراکزی را که تصور می شد رهبران حزب الله در آنها مستقر هستند از قبل مشخص شده و مورد حمله قرار داد)

3- نابودی سخت افزار مقاومت از طریق نابودی تسلیحات و تجهیزات نظامی مقاومت

4- ایجاد شکاف در جامعه لبنان علیه حزب الله 5- تمهید شرایط برای گسترش جنگ علیه محور مقاومت (بعد از لبنان به سوریه و سپس ایران) و در نهایت 6- حذف مقاومت از سطح منطقه در نتیجه تثبیت اسرائیل در منطقه می دانند.

اما مقاومت با ایمان به نصرت الهی و توجه به تکلیف، در میدان ماند و طراحان و مجریان و حامیان و همراهان این جنگ را با ناکامی بزرگی روبر ساخت. این ناکامی به حدی بزرگ بود که هم نخبگان سیاسی و استراتژیک اسرائیل و هم کارشناسان کشورهای دیگر چاره ای جز اعتراف به شکست اسرائیل در این جنگ نداشتند و آن را نخستین جنگ تمام عیاری دانستند که اسرائیل نه تنها موفقیتی کسب نکرد بلکه شکست تلخ و مفتضانه ای را تجربه کرد که تحولات بعدی نشان داد که این شکست سرآغازی برای شکست های بعدی آن محسوب می شود.

جامعه صهیونیستی پس از این جنگ به مرحله جدیدی منتقل شد که کارشناسان آن را مرحله فروپاشی می نامند. جامعه صهیونیستی درست است که نخستین شکست جنگی را تجربه می کرد اما این نخستین، نخستین های دیگری را نیز به دنبال داشت. پس از این جنگ شکاف های سیاسی، اجتماعی در ابعاد وسیعی خود را در جامعه صهیونیستی نشان داد. بی هویتی  و به عبارت دیگر نبود هویت ملی، یکی دیگر از نشانه های فروپاشی بود که با این جنگ خود را نمایان ساخت. در این جنگ جامعه صهیونیستی برای نخستین بار با پدیده جنگ زدگان روبرو شد. بیش از یک میلیون نفر از مرزهای شمالی به جنوب کوچ کردند اما دولت صهیونیستی از هیچ نوع آمادگی برای مدیریت این پدیده برخوردار نبود و صهیونیست های دیگر از پذیرش این یهودیان جنگزده خودداری می کردند. برای نخستین بار اعتراضات ضد جنگ وسیعی در سرزمین های اشغالی به راه افتاد. موضوع مهاجرت یهودیان از فلسطین اشغالی به صورت یک بحث بسیار جدی درآمد.

در حال حاضر اسرائیل توان یکسره کننده نظامی خود را نه تنها از دست داده است، بلکه توان بازدارندگی آن هم به چالش کشیده شده است. اسرائیل 13 سال است که جرأت درگیری خود را با حزب الله از دست داده است. این در حالی است که ناتوانی اسرائیل در مقابل مقاومت فلسطینی در غزه هر روز ابعاد بیشتری پیدا می کند. اسرائیل در 3 جنگ گسترده در غزه کاملا شکست خورده است و درگیری های کوتاه مدت اخیر هم به گونه ای پیش رفت که نمایانگر افزایش توان بازدارندگی مقاومت فلسطینی شده است. این در حالی است که اسرائیل در حوزه توانمندی های نظامی خود را بسیار تقویت کرده است. از یک سو با استقرار سامانه دفاعی موسوم به گنبد آهنین تلاش کرده امنیت دفاعی خود را در برابر موشک های مقاومت افزایش دهد و از سوی دیگر با خرید جنگنده های پیشرفته F35 کوشیده خود را در ابعاد تهاجمی تقویت کند اما این تلاش ها هم نتیجه ای لازم را به دنبال نداشته است و اسرائیل هر روز خود را ضعیف تر از قبل می بیند. زیرا مقاومت هم در این سال ها بیکار ننشسته است و با استفاده از تجربه جنگ 33 روزه خود را تقویت کرده است. این همان نکته ای است که سید حسن نصرالله در سخنان خود به مناسبت سیزدهمین سال این جنگ بر آن تاکید کرد. به این معنی که معادله ایجاد شده در پرتو جنگ 33 روزه نه تنها همچنان پا برجا است بلکه مقاومت در ابعاد کمی و کیفی بسیار رشد داشته است و اسرائیل حقیقتا نگران بروز هر گونه جنگی با هر یک از حلقه های محور مقاومت باید باشد که هست.

صهیونیست ها در نشست اخیر هرتزلیا آشکارا بر این نکته تاکید کردند که اسرائیل توان ورود به جنگ با محور مقاومت را ندارد و البته استمرار شرایط موجود هم به زیان این رژیم است و اسرائیل چاره ای جز این ندارد که هممچنان چشم به کمک قدرت های بین المللی برای جنگ با محور مقاومت داشته باشد که رخدادهای اخیر در منطقه خصوصا تنش میان ایران و امریکا نشان داد که این چشمداشت نیز راه به جایی نخواهد برد زیرا امریکا و سایر قدرت های جهانی، نه توان درگیر شدن با محور مقاومت دارند و نه اراده ای برای آن. بر این اساس صهیونیست ها آینده را بسیار دردناک می بینند.

ارسال نظر به عنوان مهمان

  • هیچ نظری یافت نشد

طلایی

نقره ای

برنزی

عملکرد سنجی

عملکرد سوما نیوز را چگونه ارزیابی می کنید؟

ما 296 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

مجوز استفاده از قالب خبری ناب نیوز برای اين دامنه داده نشده , برای دریافت مجوز قالب بر روی لینک ، ( درخواست مجوز ) کلیک کنید