پنج شنبه, 25 مهر 1398
شناسه خبر:3685
به قلم احمدرضا روح الله زاد؛

برخورد با هر تحدید منافع و امنیت، راهبرد قاطع ایران

  • انداز قلم

اختصاصی سوما؛ با توقیف نفتکش انگلیسی استنا ایمپرو تحولات نه تنها در خلیج فارس و دریای عمان بلکه در کل منطقه غرب آسیا وارد مرحله جدیدی شد.

عصر جمعه نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی که مسئولیت تامین امنیت خلیج فارس بر عهده آن نهاده شده است، بنا بر درخواست سازمان بنادر و کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران، یک کشتی نفتکش انگلیسی را که در اقدامی خطرناک  و حادثه آفرین، مقررات دریانوردی را نادیده گرفته بود، توقیف و به سمت بندری در جزیره قشم هدایت کرده و آن را در اختیار سازمان بنادر و کشتیرانی قرار داد تا بر اساس موازین قانونی در باره آن تصمیم گرفته شود.

این دومین کشتی است که توسط نیروی دریایی سپاه در کمتر از 24 ساعت در خلیج فارس توقیف می شود. روز پنجشنبه کشتی ریاح که در حال قاچاق نفت ایران بود بنا بر دستورات قضایی توقیف شده بود. البته روز جمعه یک نفتکش لیبریایی متعلق به انگلیس به نام مصدر متوقف و پس از بررسی مدارک و دریافت هشدارهای لازم به آن اجازه ادامه مسیر داده شد. توقیف این نفتکش انگلیسی دقیقا پس از اقدام دادگاهی در جبل الطارق که بر اساس درخواست دولت انگلیس، توقیف نفتکش ایرانی را به مدت یکماه تمدید کرد، سوالات زیادی را مطرح می کند.

کارشناسان معتقدند جمهوری اسلامی ایران اراده کرده است در حفاظت از منافع و امنیت خود از هرگونه تساهل و مسامحه پرهیز کند. بر این اساس ایران در نظر دارد ترتیبات امنیتی حاکم بر منطقه که تحدید کننده منافع و امنیت ایران بود را تغییر دهد و امکان هر گونه تحدیدی را در این حوزه صفر کند. با این اقدام، ایران پیام های آشکاری را به غرب و در رأس آن امریکا  ارسال کرده است و آن اینکه، دوران فشار یکسویه به ایران بدون اینکه هزینه را پرداخت کنند به پایان رسیده است و فشارهای سیاست«کارزار حداکثری» امریکا نتیجه ای در بر نداشته و افزایش سطح تنش ها نه تنها ایران را به عقب نشینی وادار نکرده است، بلکه « گربه حالت تهاجمی گرفته است».

این همان نکته ای است که در صحبت های سردار سلامی فرمانده کل سپاه در سفر اخیرش به جزایر ایران در خلیج فارس آشکارا دیده می شود. سردار سلامی خبر از تغییر راهبرد نظامی ایران از دفاعی به تهاجی داد. راهبردی که از سال ها پیش در حال ایجاد ظرفیت های متناسب با آن در سطوح سخت افزاری، نرم افزاری، زیر ساختی و نیروی انسانی بود. این مهم خصوصا پس از تجربه میدان های سوریه و عراق با تاکیدات و شتاب بیشتری پی گرفته شده است.

دولت انگلیس با توقیف نفکش ایرانی در جبل الطارق حماقت بزرگی کرد. انگلیس با توجه به اقدامات و واکنش های چند ساله اخیر ایران در مقابل تهدیدات امنیتی، باید از این دزدی دریایی دوری می کرد؛

تجاوز پهبادی امریکا به آسمان ایران و به غنیمت گرفتن یکی از پیشرفته ترین پهباد های امریکا RQ170 مشهور به جانور قندهار

تجاوز قایق های انگلیسی به آبهای مرزی و بازداشت آنها

تجاوز قایق های نظامی امریکا به آبهای سرزمینی و بازداشت آنها

حمله تروریستی به مجلس شورای اسلامی و حرم مطهر امام خمینی(ره) و پاسخ قاطع موشکی ایران به مقر تروریست ها در سوریه

حمله تروریستی به رژه ارتش در اهواز و پاسخ موشکی ایران به مقر تروریست ها

حمله تروریستی به روستای دری مریوان و پاسخ موشکی و پهبادی ایران به مقر تروریست ها در عراق

تجاوز پهبادی امریکا با یکی از پیشرفته ترین و گرانقیمت ترین پهباد های جهان مشهور به عقاب جهانی و سرنگونی آن

حمله تروریستی به منطقه مرزی ایران در پیرانشهر و حمله پهبادی و توپخانه ای به مقر آنها در کردستان عراق

حمله هوایی رژیم صهیونیستی به پایگاه T4 سوریه که با شهادت چند تن از مستشاران ایران همراه بود و موشک باران بیش از 40 مقر نظامی و اطلاعاتی اسرائیل در بلندی های جولان

در کنار اینها باید اقدامات حلقه های متعدد محور مقاومت علیه مواضع امریکا و همپیمانان منطقه ای آن در عراق و سوریه و یمن نیز مورد اشاره قرار گیرد که نشان دهنده آن است ایران در جغرافیای بزرگی آماده حمله به هر تهدیدی علیه منافع و امنیت خود است. بر این اساس زبان تهدید دولت دزد انگلیس و یا اعزام نیرو و تجهیزات جدید نظامی امریکا به منطقه اساسا در ارتباط با تغییر اراده ایران راه به جایی نخواهد برد و قدرت هایی که که هنوز در توهم ابر قدرتی و امپراطوری به سر می برند باید به ایران با دیده احترام نگاه کنند. زیرا معادله تغییر یافته است.

ارسال نظر به عنوان مهمان

  • هیچ نظری یافت نشد

طلایی

نقره ای

برنزی

عملکرد سنجی

عملکرد سوما نیوز را چگونه ارزیابی می کنید؟

ما 335 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

مجوز استفاده از قالب خبری ناب نیوز برای اين دامنه داده نشده , برای دریافت مجوز قالب بر روی لینک ، ( درخواست مجوز ) کلیک کنید