پنج شنبه, 25 مهر 1398
شناسه خبر:3719
یک بام و دو هوا در صومعه سرا؛

گر حکم شود که مست گیرند / در شهر هر آنکه هست گیرند

  • انداز قلم

اختصاصی سوما - به قلم اسماعیل بلالائی؛ دیشب صحنه‌های درام از یک فیلم بسیار دراماتیک در شهر زیبایم صومعه‌سرا را دیدم. فیلمی که باعث شد دوباره دست به قلم شده و چند خطی برای دل خودم بنویسم...!

در این فیلم کوتاه که قطعا تا ساعاتی دیگر در فضای مجازی دست به دست خواهد شد ازدحام مردم دور میدان اصلی شهر به تصویر کشیده شده و دو صدا به گوش می‌رسد: یکی صدای ناله یک زن دستفروش که بسیار دردآور است. صدای ناله یک مادر که برای ارتزاق خانواده‌اش از سر صبح تا بوق سگ به دستفروشی می‌پردازد و در فیلم ادعا می‌کند که تا این موقع از شب هنوز ناهار نخورده و دوم صدای صحبت مردی که به احتمال فراوان مامور سد معبر شهرداری است که به زن خطاب می‌کند چندین بار گفتیم بروید کنار و در گوشه باشید، ما زیر سوال هستیم، همین الان دوباره با ما تماس گرفته‌اند که چرا آنجا شلوغ است و ...
حال نکاتی به ذهن خسته‌ام می‌رسد که لازم است آن را بدون اینکه درباره این خبر با هیچ مسولی حرفی زده باشم برای بیدار کردن وجدان به خواب رفته خودم و شاید برخی‌های دیگر بروی کاغذ به زبان ساده بنویسم شاید که اثرگذاری‌اش از نوشتن یک متن ادبی بیشتر باشد و یا برخی از آقایان راحت‌تر منظور را درک کنند:
در این فیلم کوتاه که برنده تندیس بلورین از جشنواره بین‌الکرات «آغوزدار طلایی» شده چند متهم به چشم میخورند که به ترتیب به حضور معرفی میگردد تا در دادگاه وجدان بیدار مردم مورد قضاوت قرار گیرد:

- متهم ردیف اول/زن دست فروش؛
به طور قطع به یقین آن مادر جرم بسیار سنگینی مرتکب شده است و حق‌الناس را زیر پا گذاشته زیرا با پهن کردن بساط دست فروشی اولا ظاهر شهر بسیار زیبایمان صومعه‌سرا را که در جهان از نظر زیبایی، تمیزی، شهرسازی، قانون مداری و اجرای صحیح قوانین در کره زمین که نه بلکه در کل این جهان پهناور نمونه و شهره خاص و عام است را زشت و زننده و از نظر مالی و ریالی نیز در این شرایط بسیار عالی رونق اقتصادی کشور صدمات جبران ناپذیری را به سیستم اقتصادی شهر و استان که هیچ بلکه کشور وارد کرده تا جاییکه بنا بر گفته منابع موثق که خواست نامشان فاش نشود دلیل اصلی تحریم‌های ترامپ بر علیه کشورمان نیز بوده است. شنیده‌ها حاکی است که وی به دنبال فرار مالیاتی نیز بوده که با هوشیاری به موقع مسئولان امر، ممنوع الخروج شده تا مانع خروج ارز از کشور شوند.

- متهم ردیف دوم/مامور واحد سد معبر شهرداری صومعه‌سرا؛
این مامور وظیفه‌شناس که با توجه به بررسی همکاران مجموعه ما یکی از بهترین و عادل‌ترین ماموران شهرداری محسوب میشود، تا به حال جمع‌آوری و پاکسازی تمامی سد معبرهای ایجاد شده توسط برخی بازاری نما و از همه مهمتر دست فروشان یا بهتر است بگوییم این مفسدان اقتصادی را در پرونده خود دارد و بارها و بارها از طرف مسولان بالادستی خود مورد تشویق شفاهی و کتبی قرار گرفته و یک تنه به کمک مردم شتافته است.

- متهم ردیف سوم/(هنوز شناسایی نشده و شما هم نشنیده بگیرید و گوشتان را کمی جلو بیاورید برایتان «گوشه‌کونی‌گب» دارم)؛
آقای شهههههر دااااااااااار که نمیخواهم اسمتان را ببرم تا ریا نشود و آقایان شهردار قبلی که اسم شما در حافظه تاریخی این شهر در مورد جنگ جهانی «سد معبران» به یادگار مانده و چونان خورشید تابان می‌درخشد و در این عالم کسی توانایی نزدیک شدن که نه حتی فکر رسیدن به رتبه کسب شده توسط شما را ندارد زیرا شما و شهرداران قبلی به زیبایی و در چند حرکت ایذایی نسبت به رفع سد معبر توسط برخی از بازاری نماها که به شغل شریف ماهی فروشی و یا لوازم خانگی و یا خواروبار فروشی و یا رستوران داری و ‌‌‌... مشغول بودند و حتی پا را از مرز قانون نانوشته ۲۰ سانت جلوی مغازه‌ها، فراتر گذاشته بودند و به پیاده رو هم رحم نکرده و تا وسط خیابان را نیز به مانند رژیم صهیونیستی غصب کرده بودند اقدام نموده و آنها را از خاک سرزمینی مان بیرون رانده و به مرزهای بین المللی برگرداندید.

حال نتیجه جشنواره مردمی فیلم کوتاه «آغوزدار طلایی» از این قرار است:
- نشان «مفسد اعظم» جشنواره می‌رسد به بازیگر نقش اول زن فیلم، خانم «مادر دستفروش»
- نشان «شوالیه کی بودی تو» ی جشنواره می‌رسد به بازیگر نقش اول مرد فیلم، آقای «مامور سد معبر»
- نشان «بابا تو دیگه کی هستی» جشنواره می‌رسد به بازیگر نقش مکمل مرد فیلم، آقای «شههههههر داااااااار»

حال در پایان یادآور میشوم از گذشته زنان روستایی با عرضه محصولات خود در صومعه سرا و بازارهای محلی هفتگی نقش بسیار زیادی در اقتصاد خانواده داشته اند و اساسا یکی از زیبایی های شهرهای شمالی عرضه محصولات کشاورزی توسط زنان روستایی به صورت دستفروشی است. سامان دهی اینها در چند نقطه شهر البته بدون اخذ عوارض و اجاره بها موجب می شود هم آنها روزی حلال خود را در بیاورند و هم این زیبایی از شهر رخت بر نبندد. در واقع بسیاری از گردشگرانی که به شهرهای شمالی سفر می کنند یکی از شیرین ترین خاطرات خود را همین دستفروشی محصولات کشاورزی توسط روستائیان است و با یک حس توأم با احترام به زنان گیلانی نگاه می کنند و از سادگی و تلاش آنها احساس خوشی با خود به همراه می برند.

آقایان مسئول چاره اندیشی کنید و این زیبایی و این حس خوب را نه از شهر مان و نه از مسافران دریغ نکنید.

قضاوت با شما مردم...

ارسال نظر به عنوان مهمان

  • هیچ نظری یافت نشد

طلایی

نقره ای

برنزی

عملکرد سنجی

عملکرد سوما نیوز را چگونه ارزیابی می کنید؟

ما 180 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

مجوز استفاده از قالب خبری ناب نیوز برای اين دامنه داده نشده , برای دریافت مجوز قالب بر روی لینک ، ( درخواست مجوز ) کلیک کنید