پنج شنبه, 25 مهر 1398
شناسه خبر:3866
به قلم سمیه رمضانی؛

دختر آبی، آبی ترین روزهای زندگیش سوخت

  • انداز قلم

اختصاصی سوما؛ در چند روز اخیر و در تمام فضای مجازی و دور همی های حقیقی صحبت از حادثه دلخراشیست که در جامعه تحت عنوان دختر آبی برند شده است.

پس از وقوع حادثه و انتشار اخبار آن اکثریت جامعه از اقشار مختلف دنبال مقصر بودند، و هر کسی به زعم خود و از روی تحلیل و یا سواستفاده مقصرین زیاد‌ی را هم شناسایی کرده و محکوم نمود. از مسئولین قضایی  و فوتبالی تا دولت مردان و قانون گذاران و حتی در مواردی افرادی پا را فراتر از این محدوده نهاده و خود مرحوم سحر خدایاری رو به عنوان مقصر اصلی شناسایی کردند.

در این یادداشت روی صحبت من با هیچ کدام از این مقصرین که در ذهن مردم به محکمه عدل درونی خود کشیده شده اند نیست بلکه میخواهم یکی از مقصرین اصلی که در  پشت پرده پنهان شده است  و کمتر کسی به آن توجه نموده اشاره کنم. مقصری که باعث شده تا قانون عدم ورود بانوان به استادیوم های ورزشی سال های سال به قوت خود باقی بماند و سحر برجسته شده امروز جامعه ما فقط برای رسیدن به آرزوی خود به مرحله خودسوزی برسد.

قطعا یکی از پرنقش ترین عوامل این حادثه و حضور نداشتن بانوان در ورزشگاهها، تماشاگر نماهایی هستند که امنیت روانی و ... ورزشگاهها را از بین برده اند. کسانی که با فحاشی و حرکات ناپسند خود هم اصول اولیه ورزش که همانا اخلاق است را نقض کرده وهمچنین مانع برداشته شدن قانون منع ورود بانوان هموطنمان به ورزشگاه ها  میشوند.

افرادی که با خودخواهی تمام در ورزشگاهها هر حرکت ناپسندی که دور از فرهنگ اصیل ما می باشد را انجام داده و رعایت ادب را نمیکنند و متاسفانه بعد از اتفاقات این چنینی باز هم به رویه ی خود ادامه میدهند و هیچ تاثیری در آنها نخواهد گذاشت. و عجب تر اینکه پس از رخداد های ناگوار خود داعیه دار شده و فریاد مخالفت با این قانون را از همان گلوهایی خارج کرده که باعث ایجاد آن قانون شده است و در فضای مجازی و حقیقی خود را طرفدار بانوان آسیب دیده نشان میدهند.

"نه به استادیوم" حرکت جدیدی است که در حمایت از راه دختر آبی کشورمان در حال انجام است و ای کاش قبل از آن کمپین نه به تماشگر نماها، نه به فحاشی، نه به اهانت و... را راه اندازی میکردیم تا بانوان عزیز کشورمان در آرامش خیال بتوانند همراه با مردان این سرزمین از تماشای یک بازی فوتبال و یا سایر ورزش های مورد علاقه خود لذت برده و هیجانات ناشی از لحظات استادیوم را تجربه میکردند.

شاید و شاید و شاید اگر شرایط ورزشگاههای ما اینچنین نبود، این قانون به خودی خود در طول زمان حذف میشد تا شاهد چنین رخدادی نباشیم.

در انتها میخواهم مطلب خود را با بیان این عنوان به اتمام برسانم که :

برای هر حرکت بزرگی باید تغییر را از خود شروع کنیم. تماشاگر نمای محترم به خودت بیا. امروز دختری سوخت تا تلنگری شود بر تفکر مرده ای که در درون شماست و باعث بروز اینچنین رخداد های ناگواری میشود که کام جامعه ای را تلخ میکند.  کودکان و نوجوانانی که وارد این ورزشگاهها میشوند رفتار شما روی آنها  تاثیر میگذارد. یکی از دختران این سرزمین بخاطر همان ورزشگاهی که شما با چاله میدان های درون خود اشتباه گرفته اید جان خود را از دست داد. کمی به خودت بیا، خودت رو از این ماجرا مبرا ندان، تو هم مقصری، و از دید من مقصر اصلی شمایی هستید که امنیت ورزشگاهها را به هر صورت از بین برده اید.

سحر جان روحت شاد.

ارسال نظر به عنوان مهمان

  • سید علیرضا کالدی

    با سلام خدمت خانم رمضانی
    ضمن عرض خسته نباشید ممنون از قلم بسیار زیباتون در حمایت از دختر آبی و دختران این مرز و بوم

    پاسخ

طلایی

نقره ای

برنزی

عملکرد سنجی

عملکرد سوما نیوز را چگونه ارزیابی می کنید؟

ما 141 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

مجوز استفاده از قالب خبری ناب نیوز برای اين دامنه داده نشده , برای دریافت مجوز قالب بر روی لینک ، ( درخواست مجوز ) کلیک کنید