سه شنبه, 28 آبان 1398
شناسه خبر:641
قابل توجه فرماندار انتقاد پذیر شهرستان صومعه‌سرا؛

ناتوانی مدیریت بحران در مواجه با ننه سرما!!!

 • انداز قلم

اختصاصی سوما - به قلم سجاد آتشین: این روزها باتوجه به ورود  موج سرما و بارش برف شاهد سفید پوش شدن صومعه سرا بودیم که زوایای متفاوتی را پیرامون مردم گشود. زوایایی از جنس مدیریتی و آنهم در مجموعه تیم مدیریت بحران شهرستان!

شاید بکارگیری واژه مظلوم برای صومعه سرا، بی ارتباط با حال و هوای این روزهای مردم این سرزمین نباشد، چراکه در طول سال های گذشته بار ها شاهد آن بودیم که کرسی های مدیریتی این شهر به محل سنجش افراد تبدیل شده است که این امر نه تنها باعث کندی روند رو به رشد این خطه نسبت به سرعت رشد در سایر مناطق شده است  بلکه در زندگی تک تک شهروان نیز به صورت ویژه ای خودنمایی می کند.
از جمله عوامل مهم در حفظ کیفیت و امنیت زندگی مردم کنترل، مقابله و مدیریت  رخداد های ناشی از حوادث غیر مترقبه است که برای پیشگیری از آن ستادی به نام ستاد مدیریت بحران تشکیل شده است. اما متاسفانه باید گفت که عملکرد این ستاد در شهرستان صومعه سرا در پیشگیری وقایع و مدیریت بارش برف کنونی جزء ضعیف ترین عملکرد ها در سالهای اخیر بوده است.
علی رغم اطلاع رسانی و هشدار های مکرر سازمان هواشناسی در  طول هفته های گذشته ، این مجموعه که متشکل از تمامی نیروهای به اصطلاح متخصص شهرستان بوده  و در راس آن شخص فرماندار قرار دارد ، نتوانست تمهیدات لازمه را  پیش بینی و از پس معضلات ناشی از بارش برف چند ده سانتی متری  برآید و ساعت ها  شاهد قطع شدن چندین باره شبکه برق و آب در اکثر نقاط شهری و روستایی بودیم! موضوعی که نتیجه آن نگرانی و آسیب های روحی و روانی فراوانی را در نزد مردم در پی داشت و  مردم بارها خدا را شکر نمودند که بارش برف در همین مرحله به پایان رسید و  دیگر شاهد خسارات به مراتب وسیع تری نشدند؛ وگرنه چگونه می توانسیم  بحران های بیشتر را مدیریت کنیم!
 اما نکته جالب تر این است که نماینده عالی دولت در شهرستان در مصاحبه با رسانه های استانی!!! با تحت کنترل دانستن وقایع و بیان اینکه فقط در چند نقطه  مشکل قطعی داریم ، سعی در پوشاندن ناتوانی در مجموعه تحت امر خود در پیشگیری و حل مشکلات مردم داشت!
جای بسی تاسف است که در روزهایی که مردم می بایست  سرگرم لذت بردن از نعمت الهی برف و ساختن لحظات خوش در کنار خانواده های خویش باشند ، درگیر نگرانی های ناشی از بارش برفی باشند که آنچنان هم سهمگین نبوده و وضعیت زندگی آنان  را به واسطه قطع طولانی مدت شبکه  برق و آب به خطر انداخت. از سویی دیگر  وقتی همزمان خبرهایی از عمارت سفید رنگ فرمانداری صومعه سرا در باره برپایی جشن اختتامیه سرشماری عمومی نفوس و مسکن (آنهم در محفلی گرم و با پذیرایی) در سطح جامعه منتشر شد، عمق مسئولیت پذیریی آقایان به وضوح قابل لمس گردید و ناخواسته این سوال در ذهن متبادر گشت که  آیا در چنین شرایطی به واقع نیازمند برپایی جشن هستیم و یا خیر؟ و اساسا وجه اشتراک مدیریت بحران و برپایی جشن در یک مجموعه چگونه می تواند با یکدیگر همخوانی داشته باشد؟! حال در چنین شرایطی حقیقتاً چه نمره ای شایسته مجموعه مدیریت بحران صومعه سراست؟

ارسال نظر به عنوان مهمان

 • یوسف

  پست 63 کیلو وات مربوط به اداره توزیع برق شهرستان نبوده که رفع خرابی آن در ید اختیار شهرستان باشد از سوی دیگر رابطه میان برقراری برق و آب امری بدیهی است.
  از سوی دیگر حضور 10 دقیقه ای فرماندار در مراسم اختتامیه بیش از 50 نفر افرادی که در ایام سخت سال مشغول آمارگیری و خدمت به مردم بودند و قاعدتا در بحث مدیریت بحران هیچ نقش قانونی ندارند چه تاثیری بر مدیریت بحران شهرستان داشته که مبنای نگارش این گزارش خلاف واقع شده است.

  پاسخ
 • سام

  عملکرد بد اداره برق درشهرستان صومعه سرا قابل دفاع نیست

  پاسخ
 • رحیم لطفی نژاد

  با سلام و شب بخیر به مدیر توانای سومانیوز.
  خواستم مطالبی را در خصوص مسجد ولیعصر(عج) زیده سرا بنویسم.
  راستش مسجد ولیعصر (عج) زیده سرا با همت و تلاش مرحوم حاج محمود جعفرپور ساخته شد (روحش شاد) ولی اکنون ایرادهایی هویدا شده که اگر هم اکنون مرمت نشود چه بسا ممکن است فاجعه مکه و منا رخ دهد.
  اینکه بالکن در داخل مسجد برای خانم هاساخته شده که فاقد استفاده می باشد.. برای اینکه اول اینکه ستونی ندارد و وقتی به تنهائی روی بالکن می ایستیم انگار زلزله امده چندین بار عده ای از مردم به هیئت امنا تذکر داده اندحتی چندین مهندس هم هشدار بابت اینکه هر ان امان فروریختن است به هئیت امنا تذکر داده اند ولی افسوس صد افسوس که هیچ . هیج .. به قولی نرود میخ اهنین بر سنگ ..اقای هیئت امناء اگر واقعا شجاعت این را ندارید وبه بهانه اینکه خانواده زنده یاد جعفر پور اجاز ه ترمیم را نمی دهند .. استعفا بدهید .. مسجد داری این نیست که فقط در ماه های رمضان ومحرم مراسم برگزار شود پولی گرفته شود .. وظیفه شما این است که مسئول برقراری نظم وامنیت وجان مردم سوگوار باشید.. خدائی اگر در هنگام مراسم اتفاقی بیفتد چه کسی جوابگو می باشد ..شما ویا خانواده زنده یاد جعفرپور... اقای هیئت امناء کمی شجاعت زنده یاد حاج محمود جعفر پور راداشته باشید .. اقا مجید .. مردم شما را بخاطر محبوبیت ان خدا بیامرز بعنوان هیئت امناء انتخاب کردند .. نه چیز دیگر .. بخدا اگر پدرتان الان زنده بود حتما فکری بابت این مسجد وبالکن فاقداستفاده اش میکرد .. این تنها حرف من نیست حف تمام مردم زیده سرا است .. امروز مراسم سوم .. ان همه جمعیت عده ای جا برای نشستن نداشتند.. چون نصف مسجد پرده زده وزنها درقسمت نشسته بودن .. اقایان هیئت امناء مسجد به این بزرگی باید چنین باشد .. بهترین کار این است که کنار گیری نمائید .. تا نفرات شجاعتر عنان کار را بدست بگیرند .. سخنی هم با رئیس اداره اوقاف .. اقا رئیس ایا تا به حال به خودتان زحمت داده اید که سری به مسجد ولیعصر زیده سرا بزنید و از نزدیکی عمق فاجعه راببینید .. بعنوان یک شهروند از شما خواهش دارم که با چند مهندس خبره برای بازدیده تشریف بیاورید .قبل از اینکه فاجعه ای بزرگ وغیر قابل جبران رخ دهد.. منتظرتان هستیم اقای رئیس../ .. رحیم لطفی نژاد

  پاسخ

نقره ای

برنزی

عملکرد سنجی

عملکرد سوما نیوز را چگونه ارزیابی می کنید؟

ما 31 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

مجوز استفاده از قالب خبری ناب نیوز برای اين دامنه داده نشده , برای دریافت مجوز قالب بر روی لینک ، ( درخواست مجوز ) کلیک کنید