جمعه, 15 آذر 1398

نوار کناری

شناسه خبر:796
به قلم فرانک غفاری؛

نقش سازنده دختران در جامعه

  • انداز قلم

اختصاصی سوما؛ خداوند جایگاه دختران را با نزول سوره کوثر بلند مرتبه داشت و آنگاه که به ابتران عالم ثابت کرد که نسل پیامبر اسلام را توسط دختری که جهان به یمن وجود او و برای او خلق شده بود ادامه خواهد داد.

می گویند دختر رحمت است و کلید باز شدن درهای بهشت و پیامبر(ص) فرموده اند دختر ریحانه است‌. دین اسلام را از این جهت باید برترین و کامل ترین دین دانست چرا که دختران را از زنده به گور شدن و استثمار ابزاری به جایگاهی همچون کوثر آل محمد(ص) مبدل ساخت و ارزش های حقیقی دختران را برای همه جهانیان تبیین کرد. ارزش‌هایی که امروزه در نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران و توسط بنیان گذار انقلاب اسلامی کشورمان حضرت امام خمینی(ره) با نامگذاری روز میلاد پربرکت حضرت فاطمه معصومه(س) بعنوان روز گرامیداشت مقام دختر تبلور بیشتری یافت.

دختران امروز جایگاهی والا در جامعه برای خود کسب کرده و بعنوان نسلی موفق و پویا در جامعه به ایفای نقش سازنده خود می پردازند اما بی شک نامگذاری روز میلاد حضرت فاطمه معصومه(س)، خواهر بزرگوار حضرت امام الرئوف علی بن موسی الرضا(ع) بعنوان روز گرامیداشت مقام دختر نقطه عطفی در رشد و بالندگی هر چه بیشتر جامعه دین محور ایران و به تبع آن جامعه جهانی بود.

شناخت جایگاه والای دختران در جامعه و نقش کلیدی و مهمی که در سال های پیش روی آنان به واسطه رشد فکری و البته به سبب مبدل شدن به مادرانی که می بایست نسل آینده جامعه را پرورش دهند خود از فضیلت هایی است که باید مورد توجه خاص مسئولین قرار گیرد.

میخواستم مطلبم را همین جا به پایان برسانم اما به مطلب زیبایی از مجتبی لشکربلوکی، معلم دانشگاه برخوردم که ناخواسته به دلم نشت و خواستم که شما را هم در لذت این دل نوشته زیبا سهیم کنم:

آمدم به مناسبت روز دختر، بنویسم «روز دختران مبارک!» ولی احساس کردم که دختر روز نمیخواهد! تبریک هم نمی خواهد! به جای آنکه با همان ذهنیت قدیمی به آنان تبریک بگوییم، کمی متفاوت عمل کنیم.

سقف های شیشه ای را برداریم. به دختران اعتماد کنیم و آنان را به تجربه های بزرگ دعوت کنیم و بگذاریم از حلقه بسته تجربه های کوچک، قابلیت رشد نایافته و دوباره تجربه های کوچک رهایی پیدا کنیم. البته سقف های شیشه ای اول باید در ذهن من و شما برداشته شود.

به جای آنکه دایره ناموس را خواهر، مادر و همسر خود تعریف کنیم، بپذیریم که همه ناموس ما هستند. به همه دختران، مادران و همسران به دیده احترام نگاه کنیم. همچنین لازمست که منظورمان از ناموس را هم درست تعریف کنیم که ناخودآگاه قفس و محدودیت نشویم.

برایشان جُک نسازیم. با این جُک های سیاه، اعتماد به نفسی که کم کم دارد در نهاد دختران این سرزمین پا می گیرد را لگدمال نکنیم.

بگذاریم زنان و دختران در طراحی سازمان، شهر و کشور نقش بیشتری داشته باشند. شهرهای ما مردانه و بی روح ساخته شده است. اگر می گذاشتیم نگاه لطیف آنان مجال بروز می یافت شاید از این زندگی ماشینی امروز همه ما کلافه نمی شدیم. آنان نکاتی را می بینند که ما نسبت به آن ها کور هستیم.

در انتها تاکید می کنم که ما مردان لازم نیست کاری بکنیم. این دختران و زنانی که من می شناسم هم توانمندی و هم جسارت این را دارند که جایگاه خود را باز بیابند. تنها کاری که ما باید بکنیم این است که مانع نشویم. ذهنیت مان را عوض کنیم و مرد باشیم.  

اگر چنین کنیم، آنگاه می شود به خودمان تبریک بگوییم. روز دختر را به مردانی تبریک می گویم که با اندیشه ای باز و همراه با اعتماد موانع فعال شدن نیمی از جامعه ما را برطرف می کنند.

و در پایان پایگاه خبری تحلیلی سوما نیوز نیز این روز فرخنده را به دختران نجیب ایران زمین تبریک و تهنیت عرض می نماید و از خداوند منان آرزو می کند که همگی در زیر سایه الطاف ایزدی سلامت و سعادتمند بدارد.

ارسال نظر به عنوان مهمان

  • هیچ نظری یافت نشد

نقره ای

برنزی

عملکرد سنجی

عملکرد سوما نیوز را چگونه ارزیابی می کنید؟

ما 77 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

مجوز استفاده از قالب خبری ناب نیوز برای اين دامنه داده نشده , برای دریافت مجوز قالب بر روی لینک ، ( درخواست مجوز ) کلیک کنید