دوشنبه, 22 مهر 1398
شناسه خبر:1123
اسماعیل بلالایی صاحب امتیاز و مدیرمسئول پایگاه خبری تحلیلی سومانیوز؛

سومانیوز متعلق به همه صومعه سراییهاست

 • انداز قلم

اختصاصی سوما نیوز؛ اسماعیل بلالایی مدیرعامل اندیشکده سوما و صاحب امتیاز پایگاه خبری تحلیلی سومانیوز به عنوان اولین رسانه رسمی و مستقل شهرستان صومعه سرا گفت: سومانیوز متعلق به همه صومعه سراییهاست و ما در این پایگاه فقط اخبار مربوط به تحولات مختلف شهرستان صومعه سرا را پوشش خبری می دهیم.

مشروح گفتگو را در زیر بخوانید:

با سلام لطفا کمی در خصوص فعالیت های موسسه اندیشکده سوما توضیح دهید.

به نام خالق هستی، ضمن عرض سلام و ارادت خدمت تمامی همشهریان عزیزم، امیدوارم که هر جایی زیر این آسمان آبی بسر می برند، موفق و سالم و تندرست و کامیاب باشند.

حقیقت امر اين است که بنده به لطف خدا و حمایت بسیار زیاد خانواده ام که همیشه و در تمامی مراحل زندگی یار و یاور من بوده اند، تصمیم گرفتیم که با کمک، همیاری و همکاری خانواده ام اندیشکده سوما را راه اندازی کنیم تا بتوانیم به همشهریان عزیزمان خدماتی متفاوت ارائه کنیم. اولین خدماتی که در اندیشکده سوما به همشهریان ارائه می کنیم خدمات کامپیوتری و اینترنتی است. این خدمات شامل ارائه لوح های فشرده نرم افزار و بازی به صورت اورجینال، کافی نت با سرعت بالا، جستجوی مقالات مختلف از اینترنت، ثبت نام های اینترنتی، انتخاب رشته، اعلام نتایج و نمرات، تایپ، پرینت، اسکن، ترمیم عکس و ... می باشد. ان شاء الله در نظر داریم در آینده ای نزدیک خدماتمان را بیشتر و متنوع تر کنیم.

اگر ممکن است کمی درباره پایگاه خبری تحلیلی سوما نیوز به عنوان اولین رسانه رسمی شهرستان صومعه سرا، که چند ماهی از فعالیت آزمایشی آن می گذرد، برای بازدیدکنندگان این پایگاه توضیح دهید.

پایگاه خبری تحلیلی سوما نیوز که در تاریخ 16 آبان ماه 1388 بصورت آزمایشی فعالیت خود را در فضای مجازی آغاز کرده بود بعد از گذشت چند ماه از راه اندازی آزمایشی اش در تاریخ 25 تیر 89 همزمان با خجسته سالروز میلاد پرسرسعادت سومین اختر تابناک امامت و ولایت حضرت سید الشهدا(ع)، فعالیت رسمی خود را آغاز کرد. این سایت در چند ماه اول بصورت کاملا خانوادگی اداره می شد و در اینجا لازم می دانم از خانواده ام که همیشه حامی، مشوق و پشتیبان من بوده اند نهایت سپاسگزاری را داشته باشم، زیرا بدون همکاری ایشان پوشش خبری از فعالیت های شهرستان به دلیل اینکه بنده به خاطر موقعیت کاری ام فقط آخر هفته ها در صومعه سرا هستم، تقریبا غیر ممکن بود.

خوشبختانه باید به اطلاع مردم شریف و شهید پرور صومعه سرا برسانم، مدتی است که به تعداد همکارانمان در این پایگاه خبری تحلیلی اضافه شده و تا امروز به تعداد 30 نفر رسیده ایم و بنده هم به وجود تک تک آنها افتخار می کنم و بر خود می بالم که به لطف حضرت حق، این چنین بزرگوارانی که هر کدام در رشته خود یک متخصص و کارشناسی زبده هستند، قبول زحمت نموده و به سوما نیوز پیوسته اند و این حقیر افتخار کار کردن با ایشان را پیدا کرده ام. زیرا تمامی این بزرگواران فقط به خاطر عشق به صومعه سرا و همشهریان صومعه سرایی در این حرکت عظیم فرهنگی قدم نهاده اند و به عنوان بازوانی پرتوان، سوما نیوز را که متعلق به تمام صومعه سرایی ها می باشد به سمت جلو پیش می برند. در همین جا از خداوند متعال خواهانم که در تمامی مراحل زندگی شان، جزای خیر همراه با سلامتی به ایشان عنایت بفرماید.

در اینجا لازم می دانم که این نکته را متذکر شوم؛ به لطف خدا و حمایت همه جانبه همشهریان عزیزم، تعداد بازدیدهای روزانه این سایت بصورت میانگین به 1600 نفر می رسد که مشوق اصلی سوما نیوز برای ادامه حیات به شمار می روند. ذکر این نکته ضروری است که به خاطر این حمایت و در این زمان بسیار کم، رتبه سوما نیوز در سایت بین المللی الکسا که تمامی سایت های موجود در دنیار را رتبه بندی می کند به پانصد هزار رسیده و سوما نیوز که فقط اخبار مربوط به منطقه صومعه سرا را تحت پوشش خبری قرار می دهد و در منطقه ی جغرافیایی محدودی فعالیت می کند، جزء چهار هزار سایت پربیننده در ایران شناخته شده است. قابل به ذکر است که یک پنجم بازدید کنندگان سوما نیوز از صومعه سرایی هایی هستند که در خارج از ایران بسر می برند و روزانه بیش از 40 کشور از این پایگاه بازدید می کنند.

آیا در این مدت با مشکلاتی نیز برخورد کرده اید؟ برخورد مسئولین و مردم با شما درباره این پایگاه چگونه بوده است؟

باید عرض کنم که در اجرای هر کاری مشکلات بسیار است، اما چون مجموعه سوما نیوز به عشق همشهریان خود این فعالیت را آغاز کرده، این مشکلات در برابر عظمت، بزرگواری و قدرشناسی صومعه سرایی ها ناچیزند. این مساله در پیامهای پر از مهر و محبت شان که برای ما ارسال می کنند کاملا مشهود است.

اما گاهی هم برخی ما را جور دیگری شرمنده محبتهای خود می سازند...

ممکن است بیشتر توضیح دهید؟

... بطور مثال بعضی ها ما را به این محکوم می کنند که چرا به وظایف خبری خود عمل نمی کنیم و در راستای ولایت فقیه حرکت می کنیم؟ در همین جا باید به این بزرگواران عرض کنم که اگر الان ما در منازل خود به راحتی نشسته ایم و از ثمرات این انقلاب به برکت خون شهدا و هدایت پیامبرگونه بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران حضرت امام خمینی (ره) و جانشین بر حقش حضرت امام خامنه ای (مدظله العالی)، استفاده می کنیم و خواب را از دشمنان خود سلب نموده ایم و به این همه پیشرفتهای عظیم دست پیدا کرده ایم و جریان فتنه ای را چون فتنه 88 با تدبیر و درایت مقام عظمای ولایت، از سر گذرانده ایم، چرا نباید در این راستا عمل کنیم و خود را از رهنمود های عالمانه رهبر فرزانه انقلاب محروم کنیم.

و یا مجموعه سوما نیوز را متهم می کنند که چرا اخبار متعلق به نماینده فعلی شهرمان، آقای دلخوش را منعکس می کند و می گویند که سوما نیوز متعلق به دلخوش است. من نمی دانم که این افراد چگونه در دادگاه عدل الهی می خواهند جواب این تهمت ها را بدهند. در جواب این سئوالات که مشخص است از جانب چه کسانی مطرح می شود باید عرض کنم اولا به حول و قوه الهی تاکنون از هیچ کسی حتی یک ریال هم برای تامین هزینه های این پایگاه خبری نگرفته ام تا وامدار کسی نباشم. ثانیا در یک شهر کوچک مثل صومعه سرا که مردمانی بزرگ را به دنیا تحویل داده خبر ساز ترین چهره یک شهر چه کسی می تواند باشد؟ غیر این است که نماینده مردم در مجلس، امام جمعه و نماینده ولی فقیه، فرماندار، شهردار و اعضای شورای شهر خبر ساز ترین چهره های این شهر بشمار می روند؟ خوب اگر سوما نیوز اخبار مربوط به فعالیت های این خبرسازان شهر را پوشش ندهد، کدام اخبار را باید در سایت منعکس کند. به نظر بنده نماینده مردم شریف صومعه سرا در مجلس نیازی به پوشش خبری سوما نیوز ندارد زیرا این سید بزرگوار که بنده فقط دو مرتبه با ایشان از نزدیک صحبت داشته ام آن هم در حد چند دقیقه، آنقدر به لحاظ روابط عمومی و نوع عملکردی در حرفه خود تخصص و تبحر دارند و هفته ای نیست که در برنامه های مختلف تلویزیونی و رادیویی حضور نداشته باشند و یا مطبوعات و سایت ها ایشان را به حال خود بگذارند. گواه این مطلب این است که در این شش ماهی که از آغاز فعالیت سوما نیوز می گذرد، فقط یک خبر از نوع فعالیت نماینده صومعه سرا تولیدی سوما نیوز بوده است که آن هم به دیدار دوم بنده با ایشان مربوط می شود و لا غیر و همگی به نقل از خبرگزاری ها و سایتهای مختلف می باشد. البته برای من این حرفها مهم نیست زیرا سبقه اینگونه افراد که به این مسائل می پردازند کاملا مشخص است و  حقیقت امر آن است که مردم و مسئولین صومعه سرا همیشه ما را مورد لطف خود قرار داده اند و با تشویق و حمایت خود ما را دلگرم به ادامه فعالیت می کنند که این امر وظیفه ما را سنگین تر می کند تا بتوانیم خدمتگذاران لایقی برای این مردم بزرگوار، انقلابی، شهید پرور و همیشه در صحنه صومعه سرا باشیم.

باید این نکته را متذکر شوم که سیاست سایت سوما نیوز بر این است که این وبگاه به یک پایگاه مادر تبدیل شود تا کلیه اخبار و اطلاعات مربوط به شهرستان صومعه سرا در آن درج شود. تا همشهریان عزیزمان بتوانند به تمامی این اطلاعات و اخبار بصورت یکجا دسترسی داشته باشند.

در خبر ها آمده بود که شما به عنوان یکی از موسسان کانون سایتهای خبری استان گیلان هستید، ممکن است توضیح مبسوطی در این خصوص ارائه دهید.

حقیقت امر این است که من به واسطه یکی از دوستان بسیار خوبم آقای جواد نوروزی به نشست وبلاگ نویسان ارزشی استان گیلان دعوت شدم و در آنجا با مدیر گیلان نیوز که واقعا از جوانان خوشنام، اصولگرا و ارزشی استان هستند آشنا شدم و به ایشان پیشنهاد دادم که بعد از این حرکت بسیار زیبا یعنی نشست وبلاگ نویسان ارزشی استان گیلان، به فکر راه اندازی کانون سایتهای خبری استان گیلان باشیم تا با تشکیل این کانون قدرت حقوقی بیشتری برای پیشبرد اهداف خود داشته باشیم که با موافقت ایشان نیز همراه شد. سپس با پیگیری های بعدی و زحمت استاد عزیزم جناب آقای شکیبایی با مدیر مسئول دیلم نیوز آشنا شدم و دغدغه خود را بیان کردم که ایشان نیز از این حرکت استقبال نمودند. با هماهنگی های بعدی اولین نشست این کانون شکل گرفت و در حال انجام امور اداری آن هستیم. خط مشی و سیاست این کانون جذب سایتهای فعال اصول گرا و ارزشی هر شهرستان در استان سرسبز گیلان می باشد که تاکنون پایگاه های زیر به عضویت این کانون درآمده اند :

گیلان نیوز (حوزه فعالیت : استان گیلان)، دیلم نیوز (حوزه فعالیت :  کل کشور)، سوما نیوز (حوزه فعالیت : شهرستان صومعه سرا)، املش نیوز (حوزه فعالیت : شهرستان املش)، لاهیجان نیوز (حوزه فعالیت : شهرستان لاهیجان و سیاهکل)، لنگرود نیوز (حوزه فعالیت : شهرستان لنگرود)، رودسر نیوز (حوزه فعالیت : شهرستان رودسر)

چند وقتی است که یک سایت دیگر در صومعه سرا فعالیت خود را تحت عنوان صومعه سرانیوز آغاز کرده است. نظرتان درباره این سایت چیست؟

بله درست است، اما من شناخت زیادی درباره گرداننده این سایت ندارم و فقط یکبار با مدیرمسئول آن سایت آقای سید محمد میرقاسم زاده تلفنی صحبت کرده ام و خوشحالم که صومعه سرا نسبت به فومنی که دو هفته نامه دارد و از نظر اطلاع رسانی عقب بود، حالا با دو پایگاه خبری و فعالیتی در سطح بین الملل، از فومن پیشی گرفته است. البته باید بگویم که همیشه رقابت سالم در هر کاری نتیجه بخش بوده، هست و خواهد بود و این نتیجه هم به نفع مردم و همشهریان عزیزمان می باشد و هم به نفع رقابت کنندگان. امیدوارم که مدیریت سایت صومعه سرانیوز نیز در انجام هدف خود و حرفه خطیر اطلاع رسانی موفق باشند.

چه برنامه ای برای آینده دارید؟

باید عرض کنم که ان شاء الله در صدد هستیم تا همکاران خود را در سوما نیوز افزایش دهیم. در این مدت کوتاه سعی کرده ایم که فعالیتهایمان را حرفه ای تر نموده و برای سرویسهای مختلف سایت دبیران فعال و متخصصی انتخاب و تعیین کنیم و تا کنون که از وجود مشاورینی متخصص، متعهد و کاربلد استفاده نموده ایم و در همین جا از تمامی علاقه مندان به فعالیت های فرهنگی دعوت می کنیم تا به این مجموعه فرهنگی بپیوندند و ما را در ارائه خدمات به همشهریان عزیزمان یاری دهند.

در پایان اگر مطلب خاصی دارید بفرمایید:

در پایان نیز مجددا برای تمامی همشهریانم آرزوی صحت و سلامتی می کنم و از تمامی مردم و مسئولین درخواست می کنم که دست در دست یکدیگر بدهیم تا شاهد رشد و شکوفایی هر چه بیشتر صومعه سرا باشیم.

ارسال نظر به عنوان مهمان

 • زهرا

  چرا هیچ کس بعد از گذشت سیزده،چهارده سال از تاسیس شوراها هیچ حرفی از حقوق کارکنانش نمیزنه؟

  پاسخ
 • اکبررضاطبع

  داداش من یکی ازمشتری های پروپا قرص شما هستم اگه ممکنه اخبار ورزشی روهم بیشتر پوشش بدین ممنون

  پاسخ

طلایی

نقره ای

برنزی

عملکرد سنجی

عملکرد سوما نیوز را چگونه ارزیابی می کنید؟

ما 118 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

مجوز استفاده از قالب خبری ناب نیوز برای اين دامنه داده نشده , برای دریافت مجوز قالب بر روی لینک ، ( درخواست مجوز ) کلیک کنید