دوشنبه, 29 مهر 1398
شناسه خبر:918
اسماعیل بلالایی صاحب امتیاز و مدیر مسئول پایگاه خبری تحلیلی سومانیوز؛

از همکارانم همیشه خواسته ام با حفظ حریم انصاف و داد در چارچوب قانون بی پروا وارد شوند

  • انداز قلم

سومانیوز ؛ مدیر مسئول پایگاه خبری تحلیلی سومانیوز در همایش «جوان، رسانه و مهدویت» گفت: ظاهرا برخی از دوستان چون سومانیوز را در مدار قانون یافته اند به سیاست فشار بر یاران و خویشانشان روی آورده اند.

به گزارش خبرنگار ما، اسماعیل بلالایی مدیر مسئول پایگاه خبری تحلیلی سومانیوز ضمن اشاره به جایگاه ویژه اخلاق ضرورت بازگشت اخلاق به جامعه علی الخصوص رسانه را خواستار شد. متن کامل صحبتهای وی بدین شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم

ایام، ایام خوشی است و ما سالروز میلاد کسی را پشت سر گذاشتیم که عصاره آفرینش و شادمانی بخش جان و دل نه تنها شیعیان و نه تنها مسلمانان، بلکه همه آدمیان است چرا که او رحمه للعالمین دیگری است.

این ایام بر همه خجسته باد!

تقریبا یکسال پیش در چنین ایامی بود که اولین رسانه شهرستان صومعه سرا تحت نام پایگاه خبری تحلیلی سومانیوز پا به عرصه وجود نهاد و در طی این یکسال توانست روز به روز بر تعداد بازدیدکنندگانش بیافزاید، تا جاییکه روزانه در حدود بیش از سه هزار و چهارصد نفر از هشتاد و پنج کشور از این پایگاه دیدن می کنند و با پیامهای پر مهرشان به این مجموعه که تا امروز بیش از 90 نفر را شامل می شود روحیه می دهندو ما نیز با تمامی وجودمان سعی خواهیم نمود تا بتوانیم به رسالت خویش جامه عمل بپوشانیم.

و اما بعد....
انسان موجودی اخلاقی است. اخلاق محور همه رفتارهای انسان در ساحت های مختلف سیاسی، فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و غیره است. در یونان باستان، اخلاق و سیاست توأم بودند. اما هر قدر از شرایط دولت - شهرهای یونان فاصله گرفتیم اخلاق از سیاست دور و دورتر افتاد. در واقع انسان اخلاق را از خود دور کرد. نهایتا «ماکیاول» ضربه آخر را وارد ساخت و آخرین رشته های پیوند این دو را از هم گسست و آنچه در جامعه بشری از پس آن پدیدار می شود «گرگ شدن انسان برای انسان» است. آنچه که در جهان امروز حاکمیت یافته و فضا را برای زندگی تاریک ساخته، بی تردید دور شدن انسان از اخلاق است.

دل بستن آدمی به جهان ماده و حاکمیت این نگاه که منابع جهان معدود و محدود است، موجب رخت بستن اخلاق از جامعه شده و تنازع بقا را بر جامعه بشری حاکم کرد. به نظر می رسد برای نیل به یک زندگی روشن، بازگشت به اخلاق ضرورت دارد و این نخواهد شد مگر حاکمیت نگاه الهی در جامعه و من بر آنم که انسان موجودی خدا محور است و او که این ایام را به چشم براهیش، تر داریم می آید تا انسان را به اخلاق بازگرداند.

گنه کرد در بلخ آهنگری

گیلان سرزمینی است محصور در زیبایی ها، کوه و دشت، جنگل و دریا و از همه زیباتر انسانهایی شریف، هوشیار، با پیشینه تمدنی برجسته و همیشه تاثیرگذار. گویی آزادی و آزادگی سرشته ی خونشان است. دین پذیریشان نیز بر این زیبایی جلوه دیگری بخشیده است، موقعیت جغرافیایی گیلان زمین، خود مدافعی سخت بوده برای مهاجمان در همیشه تاریخ، از آن حیث به گاه حمله سپاه اسلام این سرزمینِ از و تا همیشه زیبا به اشغال سپاه اسلام درنیامد، اما دیری نپایید که از سوی اندیشه اسلام به راحتی تسخیر شد و به همین دلیل زیباترین و کامل ترین شکل اسلام را پذیرا شد و مصداق زیبایی از «اَکمَلتُ لَکُم دینَکُم» گشت. تشیع چراغی همیشه روشن در گیلان زمین بوده و هست، هرچند در فرازی از تاریخ ایران، حکام جائر، برادرانی از اهل سنت را به جبر در گیلان اسکان دادند و آنان نیز از برکت این زیبایی به نهایت بهره مندند.

صومعه سرا در میان شهرهای استان گیلان جایگاهی خاص به لحاظ تاریخی و تمدنی، مذهبی و فرهنگی دارد. خاستگاه اندیشمندان بزرگ علمی و دینی است، جایگاه رزم آوران و دلاورمردان ستم ستیزی بوده و هست. لبیک گوی هماره امامان و عالمان دینی بوده و هست. در صف ستم ستیزی همیشه پیشگاه بوده و حتی صدای انقلاب اسلامی در گیلان، نخستین بار از صومعه سرا بلند شد و نخستین شهدای گیلان نیز از این شهر تقدیم انقلاب اسلامی شد. حماسه 8 دی که آغازگر حماسه عظیم 9 دی در برابر فتنه 88 بود جلوه ای دیگر از این همه عشق به زیبایی ها و نفرت از پلیدی ها و تعیین صف خود با زشت اندیشان بود. فرزندان صومعه سرا خالصانه در اقصی نقاط کشور در مسئولیت های مختلف مشغول خدمت هستند بی آنکه در پی نام باشند و فراتر از نام و ننگ، تنها به خدمت می اندیشند و بس....

وقتی اولین رسانه شهرستان که نام زیبای شهر را تداعی گر است فعال شد و الحق هم بسیار قدرتمند شروع به کار کرد مایه مباهات صومعه سرایی ها در اقصی نقاط دنیا شد. انتظار از یک رسانه پرداختن به موضوعات و مشکلات، دستاوردها، خدمات، پیشرفت ها و همچنین قصورها و تقصیرهاست، با هدف روشنگری و ارتقای آگاهی ها و امر به معروف و نهی از منکر.
از دایره انصاف خارج نشوم باید بگویم سومانیوز و اخیرا پیوند مبارک آن با سپهر گیلان، بر این مدار، بسیار شایسته حرکت کرده اند. هرچند شاید دیگرانی از زاویه دیگر بر آن بنگرند، یا برش یا برشهایی از فعالیت ها را نظاره گر شوند بی توجه به کلیت آن، خلاف رای بنده تحلیلش کنند. متاسفانه بنده ساکن صومعه سرا نیستم، اما هماره از همکاران خود در سومانیوز خواسته ام در پرداختن به مسائل، ضمن حفظ حریم انصاف و داد در چارچوب قانون بی پروا وارد شوند. اندیشه خویش به خدای بسپارند و پای بر زمین انصاف محکم بفشارند و از انبوهی مشکلات و زخمه های بدسازان نهراسند و تنها اعتلای جامعه را طلب کنند. انصاف را که از خواسته ام، تاکنون خروجی به اراده ندیده ام.
راستی اگر نبود نگاه تیز اصحاب رسانه و قلم تیزترشان که با سنگ عدالت تیز گشته است جامعه امروز بشری به کدامین سوی بود؟

آن پیشینه تاریخی و تمدنی و فرهنگی ایجاب می کند مردم و مسئولین از این آبشخور جوشنده، کام شیرین دارند و رفتاری خواه به قصر و خواه به تقصیر که آلاینده آن گردد از آنان سر نزند و نقدی را که بر قصورشان ناظر است با واکنش نه زیبنده، به تقصیر مبدل نسازند که نه مردم و نه مسئولین صومعه سرا را روا نیست که در این دام شیطانی گرفتار آیند.
در طول یکسال گذشته سومانیوز گزارشاتی را درباره موضوعات مختلفی منتشر ساخت که به قصورها و نه خدای ناکرده تقصیر مسئولین در آن اشاراتی شده بود. اما خبر آمد که برخی واکنش ها زیبنده نبوده و مخاطبان را بیش از آنکه به قصور عزیزان بیندیشند، به جانب تقصیرشان سوق داده است و شتاب آلود رفتاری را در پیش گرفته اند که شایسته مردم شریف صومعه سرا نیست، که خدمتگذاران خود را در این مرحله تماشاگر باشند.
ظاهرا برخی از دوستان چون سومانیوز را در مدار قانون یافته اند به سیاست فشار بر یاران و خویشانشان روی آورده اند

تا به شوشتر زنند گردن مسگری
والسلام

ارسال نظر به عنوان مهمان

  • هیچ نظری یافت نشد

طلایی

نقره ای

برنزی

عملکرد سنجی

عملکرد سوما نیوز را چگونه ارزیابی می کنید؟

ما 602 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

مجوز استفاده از قالب خبری ناب نیوز برای اين دامنه داده نشده , برای دریافت مجوز قالب بر روی لینک ، ( درخواست مجوز ) کلیک کنید