جمعه, 15 آذر 1398

نوار کناری

شناسه خبر:2282

فراز و نشیب‌ های دوران مسئولیت آیت الله قربانی

  • انداز قلم

به گزارش سوما نیوز؛ دوران حضور 18 ساله آیت‌الله قربانی بر مسند نمایندگی ولی‌فقیه در استان گیلان، چند روزی است که به پایان رسیده است. حضوری که البته در فواصل زمانی گوناگون، فراز و نشیب‌های مختلف داشته است.

از اتفاقات فتنه 88 تا تعاملات با جریان راست اصولگرا، از رد صلاحیت فرزند و فایل صوتی منتسب تا دستگیری مسئول دفتر و حواشی آدینه و سرانجام کناره‌گیری شخص آیت‌الله.

دوران حضور 18 ساله آیت‌الله قربانی بر مسند نمایندگی ولی‌فقیه در استان گیلان، چند روزی است که به پایان رسیده است. حضوری که البته در فواصل زمانی گوناگون، فراز و نشیب‌های مختلف داشته است. از اتفاقات فتنه 88 تا تعاملات با جریان راست اصولگرا، از رد صلاحیت فرزند و فایل صوتی منتسب تا دستگیری مسئول دفتر و حواشی آدینه و سرانجام کناره‌گیری شخص آیت‌الله.

 
آیت‌الله و موضع‌گیری در مقابل فتنه 88؛ حاج‌آقا سلام رساند و گفت که ما روضه داریم، جمع کنید و از اینجا بروید!


حسن کربلایی، دبیر حزب موتلفه گیلان در گفتگوی خود با هفته‌نامه راه 57 جزئیات جدیدی از وقایع منتهی به‌روز 8 دی 88 را مطرح می‌کند.

کربلایی در این خصوص می‌گوید: یازدهم ماه محرم سال ۱۳۸۸ بود. دوستان ارزشی تصمیم گرفتند به دلیل مقابله با فتنه‌گران در مقابل بیت آیت‌الله قربانی گرد هم جمع شوند. روز عاشورا فتنه‌گران در تهران به چند هیئت عزاداری و چند بانک حمله کردند و ضمن به آتش کشاندن اموال عمومی و مردمی، شعارهایی هنجارشکنانه داشتند و روز عاشورا به رقص و پای‌کوبی پرداختند.

فردای عاشورا، یعنی یازده محرم، با پیامک بنده، انبوهی از دوستان تجمع کردند تا از فتنه‌گران اعلام برائت و از نظام و دین مقدس اسلام  دفاع کنند. روزی که تجمع کردیم هفتم دی‌ماه بود، قبل از ساعت اعلان‌شده در محل حاضر شدیم.

 مهدی مجرد مسئول دفتر آیت ا… قربانی سه بار فردی را نزد من فرستاد و گفت این تجمع را به هم بزنید و بروید. جواب من این بود که ما قبلاً هماهنگ کردیم و دقایقی هستیم و می‌رویم. قانع نشدند و این بار مجرد مرا به حیاط خانه آقای قربانی فراخواند و گفت: حاج‌آقا سلام رساند و گفت که ما روضه داریم، جمع کنید و از اینجا بروید. البته پاسخ من روشن بود، گفتم: ما مزاحم روضه شما نیستیم و برنامه را اجرا می‌کنیم و به حاج‌آقا هم بگویید باید برای ما صحبت کنند.

مراسم بر پا شد و این عکس هم یادگاری همان روز است و دوستان شعار دادند و من هم کمی صحبت کردم و درباره نامه امام به منتظری توضیحاتی دادم (چون منتظری جدیداً فوت کرده بود.) ضمناً اعلان کردم که امام‌جمعه رشت هم سخنرانی می‌کنند و همه منتظریم تا بیایند. چند نفر از دوستان هم از درون مجلس عزا، خواهان حضور عزاداران بیت آیت‌… قربانی، در این تجمع بودند و ایشان هم حضور یافت و سخنرانی کرد و حضار هم از موضع‌گیری ایشان تشکر کردند.

 
  آیت‌الله و تعاملات با جریان راست اصولگرا؛ اصولگرای خوب! اصولگرای بد!

پدر معنوی استان، صفتی است که در هر استان به نماینده ولی‌فقیه اطلاق می‌شود. گیلان هم مستثنی از این قاعده نبود. بااین‌حال این ادعا که ارتباط تنگاتنگی بین بیت آقای قربانی با جریان راست اصولگرا در گیلان وجود نداشت، چندان هم پربیراه نیست. این را به‌راحتی می‌توان از دست‌نوشته‌های کربلایی و شکایت دفتر حجت‌الاسلام‌والمسلمین قربانی از چند سایت و خبرنگار اصولگرا دریافت.

حتی انتشار تصاویری از دیدار نماینده سابق ولی‌فقیه در استان گیلان با جمعی از اصولگرایان بازهم نتوانست این خلا را پر کند چرا که از همان تصاویر هم مشخص بود جمعی که با همراهی نماینده اصولگرای رشت به دیدار آیت‌الله رفته‌اند، شامل منتقدان اصلی عملکرد آیت‌الله نیستند.

 

 آیت‌الله و فایل صوتی؛ فایلی که تأیید نشد!

فایلی که اگرچه اصالت آن هیچ‌وقت تأیید نشد اما پایش تا شبکه‌های معاند فارسی‌زبان باز شد. محور گفتگوی این فایل صوتی تأیید نشده هم گویا بحث در خصوص یک رد صلاحت چالش‌برانگیز بوده است. فایلی که اگرچه هیچ‌وقت اصالتش تأیید نشد، اما در جستجوی نام آیت‌الله در فضای مجازی، همواره در ردیف‌های بالا خودنمایی می‌کند.

آیت‌الله و حلالیت طلبی مسئول دفتر: همه امور با هماهنگی شما بود!


معمم شدن مهدی مجرد، از دیگر سوژه‌های حاشیه برانگیز دفتر آیت‌الله بود.

مسئول اجرایی دفتر امام‌جمعه سابق رشت، اندکی پس از معمم شدن، به یکباره برای مدتی از نظرها ناپدید شد و حدس و گمان‌ها در خصوص برخورد قضایی با وی شدت گرفت. بااین‌حال، انتشار نامه حلالیت خواهی مجرد خطاب به قربانی و توصیه امام‌جمعه سابق رشت به وی مبنی بر صبر در برابر ناملایمات، در منظر افکار عمومی تأییدی بر تمام شایعات بود. نکته مهم در نامه مجرد خطاب به حجت‌الاسلام‌والمسلمین قربانی این بود: در طول این مدت همه امور را با هماهنگی جنابعالی بدون هیچ کم و کاستی در حد مقدورات طبق ضوابط و مقررات و دستورات شما انجام وظیفه نمودم!

آیت‌الله و آدینه: مالک تمام این‌ها ولی امر مسلمین است!

انتشار تصاویر تجمع خریداران آدینه، خیلی زود اخبار آن را از سطح استانی به کشوری تسری داد. خریدارانی که هر از چند گاهی در اعتراض به عدم تحویل واحدهایشان در موعد مقرر در مقابل این مجتمع دست به تجمع می‌زدند.امام‌جمعه وقت رشت اما در واکنش به این اعتراضات گفت: ما هم مجتمع آدینه را ساختیم و از آن‌یک وجب هم مال ما نیست و تمام آن زیر نظر مقام معظم رهبری است. مالک تمام این‌ها ولی امر مسلمین است. اظهاراتی که تکذیبش به یکی از محورهای سخنان آیت‌الله گلپایگانی در آیین تکریم و معارفه نماینده جدید ولی‌فقیه در استان گیلان تبدیل شد.

رئیس دفتر رهبری در جمع مردم رشت به برخی شایعات اشاره کرد و گفت: متأسفانه شبهه افکنی هایی درباره مجتمع آدینه رشت مطرح و منصوب به رهبری شد، این در حالی است که رهبری معظم انقلاب فرمودند از جریان ساخت این مجتمع خبر ندارند.

آیت‌الله و کناره‌گیری: برکناری یا استعفا؟!

آیت‌الله در روز تکریم خود با اشاره به اینکه ۱۸ سال به‌عنوان نماینده ولی‌فقیه در گیلان بودم، گفت: شش ماه پیش در خطبه نماز جمعه کسالت پیدا کردم و دیگر صلاح ندیدم ادامه دهم و در نامه‌ای به مقام معظم رهبری نوشتم که از اقامه نماز جمعه عاجزم و هرکسی را که شما انتخاب کنید من با تمام وجود از او حمایت می‌کنم.

وی بابیان اینکه مرا از نمایندگی ولی‌فقیه برکنار نکردند، گفت: بلکه بنده از رهبر انقلاب درخواست کردم که از ادامه مسئولیت عاجز هستم. اظهاراتی که البته آیت‌الله گلپایگانی هم آن را تأیید کرد./خزر

ارسال نظر به عنوان مهمان

  • هیچ نظری یافت نشد

نقره ای

برنزی

عملکرد سنجی

عملکرد سوما نیوز را چگونه ارزیابی می کنید؟

ما 40 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

مجوز استفاده از قالب خبری ناب نیوز برای اين دامنه داده نشده , برای دریافت مجوز قالب بر روی لینک ، ( درخواست مجوز ) کلیک کنید