دوشنبه, 22 مهر 1398
شناسه خبر:3420

سازمان حفاظت محیط زیست گیلان پاسخی هم برای این تصویر دارد؟

  • انداز قلم

به گزارش سوما؛ این تصویر به خوبی کوه خواری، جنگل خواری، تخریب گسترده محیط زیست، تعلل مسئولان در مبارزه با رواج پدیده زمین خواری و هر آن چه که در خصوص ویرانی محیط زیست در این سال ها شنیده اید را به وضوح نشان می دهد. این سازه بتنی با قیمت تخریب کوه در سرچشمه لاهیجان بنا شده است.

کوه خواری پدیده جدیدی است که این روزها در سایه غفلت مسئولان امر، به شدت رواج پیدا کرده است. بعد از زمین خواری، جنگل خواری و دریا خواری حالا نوبت به کوه خواری رسیده است. پدیده ای که شیوع آن نشان می دهد نه سازمان حفاظت از محیط زیست و نه هیچ یک از نهادهای ذیربط دیگر علاقه و شاید توانایی پیشگیری از بروز این اقدام مخرب زیست محیطی را ندارند.

طبیعت سبز گیلان مدت هاست که به مکانی سودآور و بی دردسر برای ارضای تمایلات پول پرستانه برخی سودجویان تبدیل شده است. از قطع بی رویه جنگل های هیرکانی گرفته تا سد سازی های بی ضابطه و بدون مطالعه بر روی رودخانه های محلی. از کشتار حیوانات بی گناه گرفته تا باز کردن شیر فاضلاب به درون رودخانه های شهری. حالا اما کوه خواری به بدترین شکل ممکن هم به آن اضافه شده است.

هنوز 10 روز هم از روزی که به منظور ترویج سنت حسنه درختکاری و حفظ محیط زیست، به نام روز درختکاری مزین شده است نمی گذرد که تصویری از کوه خواری در سرچشمه لاهیجان منتشر می شود که قابل باور نیست! چگونه فرد یا افرادی قسمتی از کوه را کنده و در آن سازه ای بتنی به این شکل استوار کرده اند؟ مگر می شود تخلف به این بزرگی را ندید؟!

مقام معظم رهبری بارها بر لزوم حفظ محیط زیست تاکید کرده اند. اهمیت پاسداری از محیط زیست در نظر ایشان به اندازه ای است که بارها بر برخورد قاطعانه مسئولان با تعدی به جنگل ها تاکید نموده و تخریب محیط زیست را به بهانه های مختلف از هتل سازی و جذب گردشگر گرفته تا حتی ساخت حوزه علمیه مجاز ندانسته اند.

اگرچه عمق فاجعه در این تصویر به خوبی نمایان است اما امید است سازمان حفاظت محیط زیست گیلان در خصوص چگونگی ظهور این سازه و بلایی که بر سر این کوه آمده و همچنین نحوه برخورد احتمالی با مقصران این وضعیت، خود را ملزم به ارائه حداقل توضیحات ببیند./خزرآنلاین

ارسال نظر به عنوان مهمان

  • هیچ نظری یافت نشد

طلایی

نقره ای

برنزی

عملکرد سنجی

عملکرد سوما نیوز را چگونه ارزیابی می کنید؟

ما 127 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

مجوز استفاده از قالب خبری ناب نیوز برای اين دامنه داده نشده , برای دریافت مجوز قالب بر روی لینک ، ( درخواست مجوز ) کلیک کنید