»موسسه سوما

پنجشنبه ۶ مهر ۱۴۰۲

علائم سرخک در کودکان چیست؟/ اهمیت واکسیناسیون کودکان در کنترل سرخک

به گزارش سوما؛ فوق‌تخصص بیماری‌‌های عفونی کودکان ضمن اشاره به علائم سرخک، درباره اهمیت واکسیناسیون در جلوگیری از ابتلا به بیماری سرخک و کنترل آن توضیح داد.وزارت بهداشت از طغیان شدید سرخک در افعانستان و افزایش تعداد بیماران واردشده به ایران خبر داده است و بیماران در استان‌‌های مختلف شناسایی شده‌اند؛ بنابراین وزارت بهداشت بر تکمیل واکسیناسیون کودکان تأکید دارد.

 

دکتر علیرضا ناطقیان، فوق‌تخصص بیماری‌های عفونی کودکان درباره شیوع بیماری سرخک به تسنیم گفت: بیماری سرخک در سال‌های اخیر در ایران از حالت بومی خارج شده است و به مرحله ریشه‌کنی ویروس سرخک رسیده‌ایم؛ به‌طوری که ایران در سال‌های پیش گواهی حذف سرخک را از سازمان جهانی بهداشت دریافت کرد.

وی افزود: پس از ورود تعداد زیادی از مهاجران افغانستانی به ایران، موارد ابتلا به سرخک به‌خصوص در مناطق شرقی کشور افزایش پیدا کرده است که اگر واکسیناسیون کودکان به‌موقع و صحیح انجام شود مشکلی برای کنترل سرخک ایجاد نخواهد شد.

علائم سرخک چیست؟

ناطقیان درباره علائم بیماری سرخک ادامه داد: علائم این بیماری در ابتدا شبیه سرماخوردگی بروز پیدا می‌کند و شامل سرفه، آبریزش بینی و ترشحات چشمی است که به‌تدریج با تب بالا همراه می‌شود.

فوق‌تخصص عفونی کودکان تصریح کرد: سپس در داخل دهان کودک یک‌سری ضایعات ایجاد می‌شود و از روز سوم تا چهارم بیماری، علائم پوستی بیماری آغاز می‌شود؛ این علائم در روزهای اول به‌صورت دانه‌های قرمز مجزا از هم در صورت دیده می‌شود و در روزهای بعدی، در بدن و سپس روی دست و پا ظاهر می‌شود.

وی گفت: این علائم ممکن است در کودکانی که یک دوز واکسن سرخک زده‌اند خفیف‌تر باشد.

فوق‌تخصص بیماری‌های عفونی کودکان درباره سن شایع بروز بیماری سرخک بیان داشت: ابتلای کودکان به سرخک، بستگی به وضعیت واکسیناسیون آن‌ها دارد. در کشور ما در ۱۲ و ۱۸ ماهگی کودکان، واکسن MMR تزریق می‌شود اما متأسفانه با شیوع کرونا به‌دلیل عدم مراجعه به‌موقع والدین به مراکز بهداشتی برای تزریق واکسن سرخک به کودکان، پوشش واکسیناسیون کودکان در کشور اندکی کاهش یافته است اما الآن با توجه به شیوع سرخک در کشورهای همسایه، باید نسبت به واکسیناسیون روتین کودکان اقدام شود.

به‌گفته وی سرخک سرایت‌پذیری بسیار بالایی دارد و حتی قرار گرفتن یک کودک سالم در اتاق فرد مبتلا، می‌تواند باعث ابتلای او شود‌. گروه‌های سنی حساس و در معرض خطر سرخک، شیرخواران و نوجوانان هستند./تسنیم

Share on facebook
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on print

لینک کوتاه خبر:

https://news.souma.ir/?p=9727

اخبار مرتبط:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *