»موسسه سوما

جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲

به قلم احمدرضا روح الله زاد؛

لاپید از ورود به باب العامود در پی چه اهدافی است؟

عصر دوشنبه یائیر لاپید وزیر امور خارجه رزیم صهیونیستی در یک اقدام تحریک آمیز و در حالی که نیروهای نظامی و امنیتی این رژیم لایه های حفاظتی متعددی برای وی ایجاد کرده بودند، وارد منطقه پر چالش یکساله اخیر در حرم شریف قدس یعنی باب العامود شد.

 این اقدام تجاوزکارانه لاپید با واکنش شدید جوانان فلسطینی روبرو شد. جوانانی که این روزها بیش از هر زمانی در طول تاریخ مبارزات ضد صهیونیستی ملت فلسطین آماده مقابله و مقاومت و بذل جان در راه وطن و مقدسات اسلامی فلسطین هستند. طبق گزارش ها درگیری شدیدی میان فلسطینیان (اکثرا جوانان) با نظامیان و ماموران امنیتی رژیم صهیونیستی رخ داد که تعدادی از آنان مجروح و بازداشت شدند.

حال این سوال مطرح است که چرا با وجود حساسیت بالایی که در جامعه فلسطین نسبت به مسجد الاقصی وجود دارد و با توجه به هشدارهای مکرر شخصیت های سیاسی و مذهبی و نیز گروه های فلسطینی، یائیر لاپید دست به این اقدام به شدت تحریک کننده زده است؟حصوصا که جوانان فلسطینی در روزهای اخیر عملیات های ضد صهیونیستی متعددی را در جغرافیای اراضی اشغالی انجام داده که خود تاکیدی بر ورود جامعه فلسطین به مرحله نوینی از مقاومت دارد؟

واقعیت آن است که جامعه صهیونیستی در یک برآیند کلی به سمت راستگرایی حرکت کرده و جریان راستگرا از نفوذ و گسترش رو به جلویی در ساختار قدرت رژیم صهیونیستی برخوردار است.

با توجه به واکنش عملیات های ضد صهیونیستی اخیر از سوی راستگرایان که به شدت دولت ائتلافی را مورد انتقاد قرار داده اند و آن را به ناتوانی در مهار ناامنی ها کرده و نیز شدت مطالبه آنها برای یهودی سازی بیت المقدس و حرم شریف قدس، به نظر می رسد لاپید تلاش دارد از جو احساساتی و سیاسی ایجاد شده در جامعه صهیونیستی بهره برداری سیاسی کند.

همچنین گسترش اعتراضات جامعه راستگرا به دولت ائتلافی ممکن است به فروپاشی دولت تا قبل از شروع مسئولیتش به عنوان نخست وزیر دوساله بعدی بیانجامد. موضوعی موجب نگرانی شدید لاپید شده است.

بر این اساس تلاش دارد هزینه های این انتقال مسئولیت کاهش یابد. خصوصا که وی بر خلاف بنت که از چهره های شناخته شده راستگرایان افراطی است، از راستگرایان میانه به شمار می آید. در واقع تجاوز لاپید به مسجد الاقصی فراتر مطالبات جناحی بلکه بر اساس یک نیاز و نگرانی حاکمیتی دولت ائتلافی صورت گرفته است .

Share on facebook
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on print

لینک کوتاه خبر:

https://news.souma.ir/?p=10339

اخبار مرتبط:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *